Najväčšia centrálna banka na svete varuje pred ignorovaním Bitcoinu trendu

Najväčšia centrálna banka na svete varuje pred ignorovaním Bitcoinu trendu

Po dlhú dobu centrálne banky ignorovali Bitcoin a kryptomeny. Väčšina týchto inštitúcií následne ľudí varovala, aby neinvestovali do Bitcoinu. V priebehu rokov tieto správy stratili väčšinu svojho významu a sú vo veľkej miere ignorované nadšencami do kryptomien i širokou verejnosťou. V skutočnosti Banka pre medzinárodné platby, najväčšia svetová centrálna banka, potvrdila, že ignorovanie Bitcoin boomu je úplne nesprávny prístup.

Banka pre medzinárodné platby voči Bitcoinu nemá averziu

Je príznačné, keď sa nejaká finančná inštitúcia postaví za Bitcoin. Existuje zjavný dôvod, prečo sa tieto banky postavili proti kryptomenám, keď uvážime, že nemajú žiadny dosah na túto novú formu peňazí. Všeobecne sa predpokladá, že zákaz čínskych Bitcoin búrz bol priamym výsledkom frustrácie vlády, ktorá nemá nárok podieľať sa na zisku vytvorenom týmto novým typom peňazí, ktoré nemôžu kontrolovať.

Centrálne banky v iných krajinách zatiaľ zaujali opatrnejší prístup. Vo väčšine prípadov vydávajú len varovania o tom, ako sú v danej krajine kryptomeny neregulované a ako investovanie do Bitcoinu prináša osobitnú skupinu rizík. Všetky tieto komentáre platia, no vzťahujú sa aj na akúkoľvek inú formu investícií, pokiaľ ide o rizikový faktor. Bitcoin má potenciál poskytnúť množstvo ziskov či strát, potenciálne viac než akákoľvek tradičná investičná možnosť.

Avšak podpora Banky pre medzinárodné platby so sídlom vo Švajčiarsku znamená pre Bitcoin dôležitý progres. Najväčšia centrálna banka na svete uviedla, že nikto by nemal ignorovať rozmach Bitcoinu. Doteraz bola táto konkrétna inštitúcia na fronte s Bitcoinom až neuveriteľne ticho, pretože v tejto záležitosti nikdy nezaujala žiadny konkrétny postoj. To samo o sebe bolo dosť nezvyčajné, keďže Bitcoin má potenciál vytlačiť väčšinu – ak nie všetky – finančné inštitúcie úplne mimo podnikania.

Banka pre medzinárodné platby v súčasnosti odporúča centrálnym bankám vydávať vlastné digitálne meny. Koncept digitálnych mien centrálnej banky sa už pár krát spomínal, hoci doposiaľ nebolo zaznamenané žiadne konkrétne úsilie. Toto rozhodnutie sa skôr viaže na súčasný stav v krajinách, kde sa využívanie hotovosti znižuje zrýchleným tempom. Napríklad Švédsko je jednou z krajín, kde záujem o hotovosť rýchlo klesá.

Tieto pripomienky Banky pre medzinárodné platby prichádzajú taktiež v zvláštnom čase. Generálny riaditeľ spoločnosti JP Morgan Chase nedávno vyhlásil, že Bitcoin bol kompletný podvod, hoci sa jednalo o jasný pokus manipulovať s cenou Bitcoinu. Čína zakročuje na domácom trhu s kryptomenami, najmä prostredníctvom Čínskej ľudovej banky, ktorá tlačí na toto odvetvie. Keď sa najväčšia centrálna banka na svete tak trochu postavila proti týmto myšlienkam, veci sa pre Bitcoin určite môžu zaujímavo vyvíjať.

Napokon zostáva otázne, či v budúcnosti uvidíme životaschopné digitálne meny centrálnych bánk. Zatiaľ sa to zdá byť veľmi nepravdepodobné, pretože doposiaľ nevidieť konkrétne snahy. To neznamená, že centrálne banky nebudú skúmať túto možnosť v budúcnosti.

Vyhlásenia Banky pre medzinárodné platby sú veľmi prekvapivé, ale je otázkou, či im ostatné inštitúcie venujú pozornosť.

 

Zdroj:themerkle

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart