Najlepšie miesta pre ťažbu kryptomien

Ťaženie kryptomien sa v poslednej dobe ukázalo ako veľmi výnosná činnosť v prípade, že máte k dispozícií lacný zdroj elektrickej energie, alebo ste v podnebnom pásme, ktoré má nízke teploty počas celého roka. Niekoľko mining spoločností už sídli na Islande, Rusku, Kanade a v Číne, kde je lacná elektrina a vhodné podmienky. V súčasnosti sa najviac ťaží v Číne, kde počet minerov dosahuje až 60% z celkového počtu.  Po nevydarených vyhláseniach Číny ohľadom postoja ku kryptomenám sa táto situácia začína meniť.

Vďaka celoročnej chladnej teplote a lacnej elektrickej energií, ktoré poskytujú vodné elektrárne zaplatia užívatelia v Číne priemere 0,04 € až 0,065 € za kWh. Pravdou je, že Čína obmedzuje činnosti spojené s ťažbou, pretože údajne spotrebúvajú významnú časť elektrickej energie, ktorú by mali využívať priemyselné odvetvia a mestá. Preto firmy hľadajú miesta, kde nájdu pre svoje podnikanie väčšie pochopenie.

Pozor! Vstup do VIP skupiny otvoreny iba do nedele 15.4. Viac info tu 

Nórsko a Švédsko

Dnes si spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou vyberajú krajiny ako Švédsko a Nórsko vzhľadom na to, že ponúkajú lacnú elektrickú energiu (nižšie ako európsky priemer), stabilné politické a ekonomické podmienky a k tomu chladné počasie. Náklady na elektrickú energiu sa vo Švédsku pohybujú od 0,06 € a Nórsku 0,07 € za kWh.

Kanadská mining spoločnosť Hive sa preto rozhodla začať ťažiť Ethereum vo Švédsku. Ďalšia americká firma s názvom Bitfury začala ťažbu v Nórsku. Tieto dve škandinávske krajiny majú ešte voľné kapacity, aby u nich v budúcnosti mohli sídliť viaceré spoločnosti.

Švajčiarsko

V súčasnosti je Švajčiarsko jednou z krajín, ktorú si vybral Bitmain, ktorý je jednou z najvýznamnejších mining spoločností na svete. Dôležitým aspektom Švajčiarska je, že má hospodársku a politickú stabilitu čím znižujú neistotu investorov. Veľkou výhodou je aj pozitívny prístup ku kryptomenám.

Kanada

Severná Amerika sa tiež radí medzi najlepšie miesta na svete pre ťažbu kryptomien, vďaka nízkej cene elektrickej energie a tiež chladným teplotám. HashChain je mining spoločnosť zameraná na blockchain technológiu a primárne ťažbí DASH vo Vancouveri.

Ďalšia spoločnosť Hydro Quebec ponúka jedinečnú príležitosť pre minerov a prevádzkovateľov dátových centier. S nákladmi na elektrickú energiu za 0,02 € za kWh pre dátové centrá a 0,32 € za kWh pre minerov sa usiluje držať krok s dopytom.

Island

Island sa rýchlo stáva rajom pre ťažiarov. Táto krajina ponúka chladné teploty a množstvo lacnej geotermálnej energie pre napájanie rigov. Island tiež poskytuje minerom príležitosť významne znížiť vplyv na životné prostredie so 100% obnoviteľnými zdrojmi. Na Islande stojí elektrina 0,08 eur za kWh, čo je pod európskym priemerom 0,11 €.

Spoločnosť Genesis Mining, ktorá ponúka možnosť podieľať sa na “cloud miningu”, čo je relatívne nová forma ťaženia, ktorá umožňuje užívateľom ťažiť kryptomeny bez vlastného hardvéru, postavila na Islande najväčšiu Ethereum farmu na svete. Spoločnosť tiež spravuje Bitcoinovú farmu a nedávno sa pustili aj do ťaženia Dash.

Gruzínsko

Gruzínska Republika posunula adaptáciu kryptomien na vyššiu úroveň. Okrem rozsiahleho používania kryptomien, začalo Gruzínsko spolupracovať so spoločnosťou BitFury a spoločne vytvorili blockchain platformu na registrovanie vlastníckych práv v krajine, čím sa stali prvou krajinou na svete, ktorá zaznamenáva pozemky pomocou blockchainu.

BitFury je jednou z najväčších mining spoločností na svete. Odhaduje sa, že spoločnosť BitFury doposiaľ vyťažila viac ako 600 000 Bitcoinov. Spoločnosť na svojom 18 hektárovom pozemku v Tbilisi neplatí daň a pretože jej služby expandujú do zahraničiaa vďaka čomu má 18% úsporu na DPH.

Kým náklady na elektrickú energiu spoločnosti BitFury sú prísne tajné, priemerné náklady na elektrickú energiu v Tbilisi sú približne 0,0865 € za kWh. S malými, alebo žiadnymi nezaplatenými daňami a nízkymi nákladmi na elektrickú energiu je Gruzínsko jednou z najvýnosnejších mining lokalít na svete.

Rusko

Rusko ponúka najlacnejšiu elektrickú energiu na svete a zameriava sa na menej ekologicky náročnú výrobu el. energie zo zemného plynu, jadrovej energie a vodnej energie pričom uhlie tvorí iba 18% el. energie v krajine.

V júli 2017 sa Vladimír Putin stretol so zakladateľom spoločnosti Ethereum Vitalikom Buterinom, aby vyhodnotil možné používanie kryptomien a technológie blockchain. Po stretnutí s Dmitrijom Marinichevom, ktorý je dôveryhodný spojenec Putina, oznámili plány na vybudovanie rozsiahlej mining spoločnosti, ktorá by mala stáť 100 miliónov dolárov.

S cieľom minimalizovať náklady na prevádzku bude ťažobné zariadenie umiestnené v domácnostiach súkromných občanov, aby sa využil ruský nadbytok kapacity výkonu, ktorý činí približne 20 GW. Marinichev o tomto odvetví poznamenal:

“Rusko má potenciál dosiahnuť až do 30 percent podielu na globálnej ťažbe kryptomien v budúcnosti.”

Najväčší dodávateľ energie v krajine, Gazprom, nedávno oznámil partnerstvo s EuroSibEnergo, ktoré má zabezpečiť výkon viacerým minerom v rámci sibírskej, uralskej a európskej časti Ruska.

Záver

Mining spoločnosti ako Hashchain, BitFury, Genesis Mining,  Hydro Quebec a iné sa predháňajú, kto dostane najlepšiu ponuku. V Kanade, Islane a škandinávskych štátoch majú spoločnosti výhodu politickej stability, rozvíjajúceho sa trhu a chladnú klímu. V Gruzínsku majú spoločnosti daňové výhody a nový blockchain trh. V Rusku a Švajčiarsku je zase veľmi otvorená politika voči kryptomenám. Zatiaľ čo Čína stále dominuje, preteky v ťažení kryptomien sa len začali a vyhrá krajina, ktorá bude mať dobré podmienky, politickú stabilitu a správne nastavené regulácie.

Z1, Z2

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart