Na chain Cardano prichádza Alonzo Blue 2.0

Počas víkendu sme informovali o zásadnej aktualizácii bitcoinového protokolu Taproot, ktorá najväčšiu kryptomenu a jej blockchain posúva po technologickej stránke výrazne dopredu. Bitcoin však ani zďaleka nie je jedinou kryptomenou, kde sa intenzívne pracuje na vývoji. Zaujímavý krok má za sebou aj Cardano, ktoré oznámilo spustenie testnetu pod názvom Alonzo Blue 2.0 . Podobne, ako pri Taproote sa jedná najmä o cestu k implementácii smart kontraktov, ktoré každému blockchainu otvárajú dvere k širokým možnostiam využitia. Cardano si dokonca celkom nečakane za svoj postup vyslúžilo aj pochvalu od konkurencie.

IOHK tvrdí, že sa jedná o extrémne dôležitý míľnik pre Cardano

Spustenie testnetu Alonzo Blue 2.0 oznámila na svojom Twitteri spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK). Jedná sa o výskumno-vývojársku spoločnosť, ktorá spolu s ďalšími zastrešuje vývoj blockchainu Cardano. V tweete sa vyjadrili, že aj keď ide len o počiatočný kód, je základným stavebným kameňom budúcnosti tohto blockchainu. Poskytuje totiž dôležitú aktualizáciu rozhrania príkazového riadku, ktorá sieti v budúcnosti umožní budovanie smart kontraktov.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

To však určite nie je všetko a Alonzo Blue je súčasťou série upgradov, ktoré vývojárom umožnia na Cardane vytvárať decentralizované aplikácie (dApps). Samozrejme to predstavuje aj otvorené dvere do sveta decentralizovaných financií (DeFi) a motivácia byť súčasťou rastu tohto dynamického odvetvia je určite veľká. 

Hard fork Alonzo je súčasťou takzvanej „Goguen“ éry

Vývojári Cardana ju pomenovali po Josephovi Goguenovi, americkom profesorovi počítačovej vedy z Kalifornskej a Oxfordskej univerzity. Predchádzala jej Shelleyová fáza, v ktorej sa Cardano stalo plne decentralizovaným blockchainom a členovia komunity sa stali validátormi. Tím IOHK dúfa, že sa im podarí vyhnúť rôznym problémom, napríklad extrémne vysokým transakčným poplatkom, s ktorými bojuje blockchain Ethereum. Plná implementácie všetkých vývojárskych noviniek však zaberie ešte niekoľko mesiacov.

Alonzo bude vydávaný v celkovo 3 fázach – modrej, bielej a fialovej. Každá z nich sa pritom viac otvára širokej verejnosti a zakončením bude plná integrácia všetkých inovácií. Jednou zo zaujímavých noviniek bude aj konvertor, ktorý umožní ERC-20 tokenom z Etherea fungovanie na blockchaine Cardano. Projektu sa podarilo zaznamenať značný pokrok aj počte aktívnych elektronických peňaženiek a aktuálne ich evidujú viac než 1 milión. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o nových používateľov, ktorí očakávajú práve spustenie smart kontraktov na platforme.

Ku Cardanu sa nedávno vyjadril aj zakladateľ Etherea Vitalik Buterin

Buterin sa počas rozhovoru s výskumníkom MIT AI Lexom Fridmanom vyjadril aj smerom ku Cardanu a novinkám, ktoré pravidelne prinášajú na svoju sieť. Uznal, že z práce spoločnosti IOHK na konkurenčnej platforme vychádzajú „zaujímavé nápady“. Dodal, že rozdiel medzi Cardanom a Ethereom je najmä v prístupe k vývoju. Kým Cardano ide na všetko na vysokej akademickej úrovni, Ethereum to má radšej trocha „divoko“ a niektoré veci radšej testujú priamo v realite. Jeho argumentom bola predovšetkým rýchlosť vývoja, avšak tu by sme možno na mieste Buterina a Etherea vážili slová.

Prečítajte si tiež: Pridáva sa ďalšia exotická krajina medzi kryptomenových podporovateľov?

Zakladateľ Etherea sa napriek pochvale pre Cardano postavil proti prístupu IOHK k vývoju protokolového softvéru. Kritizoval najmä prehnanú prísnosť a dôslednosť v procese vývoja. Podľa jeho názoru sa jedná o jeden z dôvodov, prečo protokoly následne zlyhávajú. Opäť opakujeme, že na Ethereum 2.0 čakáme už poriadne dlho a jeho spustenie sa niekoľkokrát odložilo.

V konečnom dôsledku však o správnosti prístupu k vývoju a smerovaní nápadov rozhodne iba trh. Pre Cardano sa však jedná o zásadné novinky, ktoré z nich robia veľmi zaujímavý blockchain. S novými možnosťami sú horúcou konkurenciou predovšetkým pre blockchainy Ethereum a Binance Smart Chain. Piata najväčšia kryptomena navyše zaznamenala za posledných 12 mesiacov nárast ceny o viac než 1 900% a aktuálne sa obchoduje na cene 1,56 dolára.

Zdroje: cryptoglobe.com, u.today,

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences