Môžeme očakávať tvrdšie regulácie a KYC?

To, že Bitcoin nebol označený za cenný papier (security) neznamená, že by nemal byť skôr či neskôr regulovaný. Vyjadril sa tak bývalý predseda SECu a súčasný poradca v oblasti kryptomien pre spoločnosť One River Asset Management, Jay Clayton. Očakáva tiež, že v tejto oblasti budú už čoskoro zavedené rôzne priame i nepriame regulačné nástroje.

Rozhodne kauza SEC vs Ripple Labs?

Je zaujímavé , že Claytnové komentáre prichádzajú uprostred veľkej právnej bitky medzi SECom a spoločnosťou Ripple Labs, ktorá stojí za kryptomenou Ripple (XRP). Regulátor podal žalobu v hodnote 1,3 miliardy dolárov už v decembri minulého roku, tesne predtým než Clayton SEC opustil. V žalobe tvrdia, že spoločnosť Ripple a jej vedúci predstavitelia Brad Garlinghouse a Chris Larsen zarobili stovky miliónov dolárov nelegálnym predajom XRP, ktorý prebiehal už od roku 2013. Hlavnou sťažnosťou komisie SEC je, že kryptomena XRP pravdepodobne napĺňa určité vlastnosti cenných papierov, avšak zaregistrovaná tak nie je. Na druhej strane však verejne vyhlásili, že Bitcoin ani Ethereum nemožno považovať za cenné papiere. Toto vyhlásenie sa tak samozrejme stalo hlavnou obrannou stratégiou v procese spoločnosti Ripple. To, ako celá kauza nakoniec dopadne vytvorí precedens a bude tiež určite vplývať na pripravované regulácie.

Krypto biznisy chcú a musia poznať svojich zákazníkov

Jedným z nástrojov regulátorov sú aj často diskutované smernice KYC (Know Your Customer) a AML (Anti Money Laundering). Tie sú často kritizované najmä krypto priaznivcami, podľa ktorých sú nastavené proti poslaniu a princípom kryptomien. Zdá sa však, že s novým bull runom, ktorý aktuálne sledujeme sa tento trend odmietania KYC a AML postupne mení. Kryptomenové burzy reportujú, že zatiaľ čo v minulosti prešlo kompletným registračným procesom spolu s overením iba približne 20% zákazníkov, ktorí registráciu začali, dnes je to už 33%. To predstavuje 65% nárast ochoty používateľov poskytnúť všetky požadované údaje a dokumenty, za pomerne krátke časové obdobie.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Je pravdou, že práve nedostatočné regulácie predstavujú najväčšiu prekážku kapitálového vstupu veľkých medzinárodných hráčov. Okrem inštitúcii však KYC požadujú čoraz častejšie aj samotní používatelia kryptomenových búrz. Takéto riešenia im totiž podávajú pomocnú ruku v prípade vzniku problematickej situácie. To, že na základe centralizovaného riešenia burzy existuje niekto, kto im môže napríklad obnoviť stratený prístup k účtu, je pre nich nezanedbateľnou výhodou. Skúsenejší investori a obchodníci by samozrejme namietali, že základné technické znalosti a postupy zabezpečenia predstavujú pri práci s kryptomenami absolútnu nevyhnutnosť. V konečnom dôsledku majú pravdu obe strany. Musíme totiž rátať s tým, že kryptomeny nebudú žiadnou výnimkou a jednoducho majú používateľov na rôznych úrovniach s odlišnými požiadavkami.

Prečítajte si tiež: Morgan Stanley pridáva Bitcoin k 12 investičným fondom

Za zvýšeným záujmom kryptomenových spoločností o implementáciu KYC stojí viacero faktorov. Okrem boja o záujem zo strany inštitucionálnych investorov, je to aj ochrana klientov pred rôznymi hackermi a podvodníkmi, ktorí sa na kryptomeny zameriavajú stále častejšie.  Chcú tak zaistiť bezpečnosť zákazníkov a obmedziť počet podvodných transakcií na svojich platformách. Niektoré spoločnosti (najmä kryptomenové burzy) však využívajú prísne KYC ako nástroj na obmedzenie prívalu nových užívateľov, ktorí sledujeme v časoch výrazného rastu trhu. Diskutabilne tak umožňujú registráciu iba používateľom, ktorí sú ochotní poskytnúť viac údajov a dokumentov, ako je v skutočnosti potrebné.

Regulácie a KYC…áno alebo nie?

Regulačné orgány sa zameriavajú na digitálne aktíva čoraz viac. Skúmajú a pripravujú právne predpisy s cieľom riadiť toto silné a rýchlo rastúce odvetvie ekonomiky. Väčšina bežných používateľov kryptomien sa tak bude musieť pravdepodobne zmieriť s rastúcou kontrolou kryptomien zo strany jednotlivých štátov. Určite však (ako vždy), budú aj naďalej existovať a vznikať aj možnosti, ako sa rôznym predpisom a reguláciám vyhýbať v čo najväčšej možnej miere. Ako vidíte KYC a rôzne regulácie vy? Prinášajú podľa vás aj nejaké výhody alebo na nich budeme jedného dňa iba spomínať, ako na niečo nepotrebné a naplno si užívať relatívnu anonymitu kryptomien? 

Zdroje: cointelegraph.com, cryptoslate.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences