Mnoho krajín sveta by mohlo ťažiť Bitcoin prostredníctvom energie z vulkánov

O neekologickosti Bitcoinu a ďalších kryptomien sa toho v posledných mesiacoch hovorí naozaj veľa. Je samozrejme v záujme nás všetkých aby technológie, ktoré prinášajú do našich životov rôzne nové benefity, neboli na druhej strane elementom, ktorý zásadne poškodzuje životné prostredie pre ďalšie generácie. Aj keď energia držiaca Bitcoin v chode pochádza zväčša z prebytkov, určite by sme chceli v dohľadnej dobe vidieť ešte zelenšie kryptomeny. Riešenia podobných problémov zväčša nebývajú jednoduché, ale jedno také nám ponúkajú sopky so svojou geotermálnou energiou.

Po vzore Islandu by sa mohli do ťažby Bitcoinu zapojiť aj ďalšie krajiny Latinskej Ameriky a Karibiku

Čína sa rozhodla bojovať s dopadmi Bitcoinu na životné prostredie tvrdými reguláciami jeho ťažby. Tým ale iba presunuli tento problém inam a z pohľadu planéty nevyriešia absolútne nič. V iných krajinách sa však našťastie na túto problematiku pozerajú o niečo komplexnejšie. Mnoho z nich aktuálne hľadá možnosti využitia geotermálnej energie, ktorá by mohla zásadným spôsobom prispieť k lacnejšej a ekologickejšej výrobe elektrickej energie. Podľa marcovej správy analytikov Bank of America, celkové emisie C02 ťažby Bitcoinu vzrástli na 60 miliónov ton, čo sa rovná výfukovým plynom z približne 9 miliónov automobilov.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Skvelým príkladom je Island, kde geotermálne elektrárne bezproblémovo pokrývajú lokálnu spotrebu ťažobných spoločností. Tá už dokonca už v roku 2018 predbehla aj spotrebu islandských domácností. Geotermálna energia je dostupná v až 90 krajinách sveta, no len 24 z nich ju využíva na výrobu elektrickej energie. Medzi krajiny, ktoré by mohli najviac ťažiť z podobných riešení patria napríklad Mexiko, Kostarika, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kolumbia, Ekvádor, Peru a Čile.

Obrovské množstvo energie. Viac ako 3 000 sopiek čaká na svoje využitie

Podľa Christiaana Gischlera Blanca, energetického špecialistu banky Inter-American Development Bank (IDB), má Latinská Amerika a Karibik viac než 3 000 sopiek, ktoré by sa dali využívať na výrobu elektrickej energie. Spomínané krajiny by mohli svoju geografickú výhodu využiť práve na ťažbu kryptomien. Netreba spomínať, že sa jedná o štáty, ktoré nie sú považované za ekonomicky najsilnejšie a podobný krok by im mohol výrazne pomôcť aj v tomto smere.

O silný bullish BTC signál sa nám počas týždňa postarala malá krajina Salvádor a jej prezident Nayib Bukele, ktorý má na kryptomeny zjavne o dosť lepší názor, ako lídri iných štátov. Salvádor sa stal prvou krajinou, kde je Bitcoin považovaný za oficiálnu menu a zákonné platidlo.Bitcoin tam teraz môžete použiť napríklad na nákup tovarov a služieb, ale aj na zaplatenie daní.

Tým však Bukele ani zďaleka neskončil a len pár hodín po prijatí nových zákonov zverejnil správu, podľa ktorej bude štátna geotermálna elektrárenská spoločnosť ťažiť kryptomeny. Aktuálne už pracujú na vytvorení mining hubu, ktorý bude na ťažbu využívať veľmi lacnú, 100% čistú a 100% obnoviteľnú energiu z vulkánov.

Prečítajte si tiež: IMF má problémy so Salvadorom

Uvidíme, či krok Salvádoru posmelí aj iné štáty a niektorí analytici predpokladajú, že čoskoro môžeme byť svedkami domino efektu.Kombinácia využitia zelenej energie zo sopiek a prijatia Bitcoinu ako zákonného platidla, môže menej vyspelým štátom otvoriť dvere do dynamického sektoru kryptomien. Výhodou vybudovania podobnej krypto-friendly infraštruktúry je samozrejme prílev investícií v podobe spoločností, ktoré sa venujú práve ťažbe kryptomien.

Podľa časopisu National Geographic však geotermálna energia neprichádza bez vlastných problémov v oblasti životného prostredia. Za hlavný je považovaný najmä únik plynného sírovodíka do ovzdušia.  

Zdroje: reuters.com, nypost.com, cryptonews.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences