MMF vyzýva Gruzínsko, aby zvážila zahrnutie príjmov z ťaženia do obchodnej bilancie.

Medzinárodný menový fond (MMF) odporúča, aby Gruzínsko zahrnula do svojej bilancie zahraničného obchodu príjem z kryptoobchodov a ťaženia kryptomien.

MMF privíta viac transparentnosti v ťažbe kryptomien

Návrh MMF je dosť dôležitý, keďže Gruzínsko je v súčasnosti 4. najväčším producentom kryptomien z ťaženia. Vláda by preto mala brať do úvahy príjmy z tejto činnosti. Médiá informovali, že zástupcovia MMF sa už stretli s vedúcimi predstaviteľmi veľkých krypto spoločností pôsobiacich v ťažobnom priemysle. Gruzínsko je vývozcom Bitcoinu. Zdá sa však, že nikto nevie, koľko dolárov táto aktivita prinesie do ekonomiky.

MMF sa vyjadrilo

„Spolu s existujúcimi programami MMF spolupracuje s Gruzínskom na ďalších záležitostiach vrátane zlepšovania štatistík. Poradíme v oblasti zlepšovania metodiky výpočtu bilancie zahraničného obchodu a osobitne diskutujeme o možnosti zavedenia účtovníctva pre ťažbu kryptomeny. “

Odborníci MMF sa zhodujú na tom, že ťaženie kryptomien predstavuje slušný podiel na gruzínskom hospodárstve. Vláda by preto mala tento sektor pozorne sledovať. Teraz sa medzinárodná organizácia snaží zistiť skutočný prínos tejto aktivity k hrubému domácemu produktu (HDP) krajiny.

Na druhej strane ťažba Bitcoinov si vyžaduje aj dovoz tovaru a špecializovaného vybavenia, ako sú ASIC, a materiály na výstavbu zariadení. Avšak vzhľadom na to, že dovážané materiály sú fyzické, zohľadňujú sa v oficiálnych štatistikách obchodnej bilancie. Podávanie správ o dovoze a ignorovanie vývozu tak významne skresľuje celkový obraz.

Minulý rok Gruzínska národná banka vypočítala počet digitálnych peňaženiek zaregistrovaných v krajine. Do tej doby bolo objavených 5 300 peňaženiek, čo predstavovalo ekvivalent 708 000 dolárov. MMF odporučil Národnej banke zmerať počet peňaženiek zaregistrovaných nerezidentmi. MMF taktiež pripravil špeciálny dotazník, ktorý by mal usmerniť oficiálne oddelenia Gruzínska, aby odhadli celkový objem bitcoinov vyťažených v krajine a predaných do zahraničia.

Vedľajšou poznámkou je, že Gruzínsko je domovom Bitfury – jednej z najväčších ťažobných spoločností na svete. Niekedy predstavoval Bitfury 15% všetkých ťažených BTC, hoci toto číslo kleslo. Od roku 2017 boli hlavnými vývozmi Gruzínska medená ruda (518 miliónov dolárov), ferozliatiny (318 miliónov dolárov), autá (195 miliónov dolárov), víno (172 miliónov dolárov) a zlato (137 miliónov dolárov).

Mining spotrebuje 10 % spotreby elektrickej energie v krajine

Začiatkom novembra David Chapashvili zo spoločnosti Green Energy v podcaste BBC uviedol, že ťažba bitcoínov v Gruzínsku priniesla ročný príjem 0,5 miliardy dolárov. Podľa neho baníci využívajú veľa elektriny. Napríklad Bitfury samotné spotrebujú asi 4% z celkovej energie vyrobenej v Gruzínsku, čo predstavuje 389,7 milióna kilowatthodín.

Je však potrebné vziať do úvahy veľa mikro baníkov. Vzhľadom na všetkých baníkov pôsobiacich v krajine Chapashvili povedal:

„Myslím, že tu ide viac ako 10%. Spotrebúva viac elektriny ako veľké priemyselné odvetvia, ktoré má Gruzínsko a bije všetkých priamych spotrebiteľov. “

Gruzínsko priťahuje veľa baníkov vďaka lacným nákladom na vodnú elektrinu a priateľským daniam. Pokiaľ ide o ťažbu, v prípade Chapashvili je Gruzínsko iba za Čínou a Venezuelou. Napriek tomu nie každý je so situáciou spokojný. Obrovská spotreba energie baníkov vyvolala miestne protesty, hlavne kvôli výpadkom energie na severozápade.

Zdroj:https://bitcoinist.com/imf-calls-on-georgia-to-evaluate-crypto-income-for-trade-balance/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart