Miliardová kryptomena založená na „klamstvách“ – USA zadržalo údajného vodcu OneCoin

Americkí prokurátori v New Yorku zatkli “hlavného vodcu” projektu OneCoin, ktorý údajne ukradol miliardy od investorov prostredníctvom údajnej pyramídovej schémy.

Americký prokurátor pre južnú časť New Yorku (SDNY) obvinil Ruju Ignatovu a Konstantina Ignatova z podvodov a z prania špinavých peňazí, pričom tvrdil, že obaja okradli investorov o “miliardy dolárov” pomocou podvodnej kryptomeny. Konštantín Ignatov bol zatknutý na medzinárodnom letisku v Los Angeles začiatkom tohto týždňa.

Podľa tlačovej správy prokurátori tvrdia, že OneCoin je pyramídová schéma, v ktorej členovia dostávajú provízie za verbovanie ďalších osôb do projektu, ktorí sú potom povinní kúpiť si krypto balíčky. Spoločnosť OneCoin v súčasnosti tvrdí, že má celosvetovo 3 milióny členov.

Zatiaľ čo OneCoin tvrdí, že ich tokeny sú vyťažené servermi prevádzkovanými spoločnosťou a že rast jeho ceny je organický, ani jedno z toho údajne nie je pravda.

Navyše Ruja Ignatová údajne uviedla v e-maile, že má zo spoločnosti “exit stratégiu“.

Americký prokurátor Geoffrey Berman uviedol, že “títo obžalovaní vytvorili miliardovú kryptomenovú spoločnosť založenú úplne na klamstvách a podvode,” dodal:

“Sľúbili veľké výnosy a minimálne riziko, ale tento podnik bol len pyramídovou schémou založenou viac na klamstvách, než na jednotkách a nulách. Investori boli obeťami, zatiaľ čo obžalovaní bohatli. “

Zatiaľ čo Konstantin Ignatov bol zatknutý, Ruja Ignatova zostáva na slobode. Ďalší obžalovaný Mark Scott bol minulý rok zatknutý v Massachusetts. Ruja Ignatova čelí za jej úlohu v projekte obvineniam aj v Indii.

Medzinárodný záťah

Úrady vo viacerých krajinách vrátane Belgicka, Spojeného kráľovstva, Ugandy, Talianska, Nigérie, Nemecka, Indie, Maďarska, Belize, Vietnamu, Rakúska, Fínska, Luxemburska, Bulharska, Číny a Samoty projekt od roku 2016 varujú či podnikajú rázne opatrenia proti projektu OneCoin a podobným pyramídovým schémam alebo podvodom.

Prokurátori v Číne obvinili viac ako 100 jednotlivcov z klamania investorom a úspešne odsúdili viacerých týchto obžalovaných. Indické orgány tiež zatkli niektorých propagátorov projektu.

Propagátori projektu v iných krajinách čelia pokute alebo príkazom na zastavenie činnosti.

Zdroj: 1

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.