Menší mineri predali minulý týždeň viac BTC ako vyťažili – Blíži sa dump?

Pred zhruba troma týždňami sme zažili halving najväčšej kryptomeny – Bitcoinu. Takáto udalosť má zvyčajne dopad takmer na všetko, čo je s kryptomenami spojené (od hash rate, cez cenu kryptomien až po pozornosť zo strany mainstreamových médií). Hlaving má však taktiež dopad aj na minerov, kedže sa počet BTC, ktorý dokážu daní mineri vyťažiť, zníži o polovicu. Práve táto udalosť preto často ovplyvní najmä malých minerov, kedže ich môže prinútiť až ku skončeniu s ťažbou. Začíname túto situáciu sledovať aj teraz? Ako môže ovplyvniť cenu Bitcoinu a ostatných kryptomien?

Prišla kapitulácia zo strany menších minerov?

Podľa najnovšej štatistiky spoločnosti ByteTree, predali mineri minulý týždeň o 11 % viac bitcoinov, ako boli schopní vyťažiť. Predaných malo byť zhruba 6470 BTC, zatiaľ čo vyťažených bolo približne 5 880 BTC. Všetky predané BTC boli podľa spoločnosti ByteTree zaradené do kategórie „first spend“ ( prvýkrát použité/minuté). To znamená, že akonáhle boli tieto bitcoiny vyťažené, mineri ich dostali na svoje peňaženky a odvtedy s nimi vôbec nehýbali. Až do minulého týždňa. Jeden z členov spoločnosti ByteTree popísal to, ako sledovali pohyb BTC mincí nasledovne:

„Miner peňaženka môže patriť jednotlivcovi, spoločnosti alebo mining poolu. Akonáhle sú mince vyťažené danými minermi a objavia sa na peňaženke daného minera, radia sa do takzvanej „generácie.“ Tieto mince môžu byť na danej peňaženke niekoľko dní, mesiacov, rokov alebo navždy. Majiteľ peňaženky (miner alebo mining pool) má nad nimi plnú kontrolu a iba on rozhodne, kedy dané mince presunie. Ak ide o mining pool a nie o jednotlivca, tak sú dané mince priamo rozdistribuované členom daného mining poolu alebo sú predané na burzy, aby vedeli mineri pokryť výdavky, ktoré im ťažba prináša.“

A práve tento „typ“ bitcoinov, bol minulý týždeň vo veľkom presúvaný a predávaný najmä malými minermi. Mnohí vnímajú tento fakt ako negatívny. Conner Brown, kryptomenový analytik vyjadril na svojom Twitteri názor, že mineri, ktorí už nie sú viac profitabilní, kapitulujú, čo môže otriasť cenou Bitcoinu. Ide však o unáhlený záver?

Thomas Heller, jeden z hlavných predstaviteľov spoločnosti F2Pool si myslí, že Conner Brown nemá úplne pravdu. Podľa neho sa o kapituláciu nejedná, pretože aj napriek tomu, že ťažba už môže byť pre niektorých minerov stratová,  títo mineri väčšinou dokážu svoje zariadenia predať do krajín, s nižšou cenou elektriky. Takéto rozhodnutie majú učiniť namiesto toho, aby „iba skrachovali“ a tým pádom kapitulovali.

„Napriek tomu, že tieto stroje nie sú ziskové na ťažbu kvôli vysokej cene elektriky v krajinách ako Čína, Kanada, USA alebo v celej Európe, väčšinou sú predané do štátov ako Rusko, Kazachstan alebo Južná Amerika. Zatiaľ sme v roku 2020 nevideli obzvlášť veľký nárast mining fariem, ktoré by krachovali.“

Ide o bearish znak, ktorý nám prinesie dump?

Či už si myslíte, že je táto správa negatívna alebo pozitívna, faktom zostáva, že pokiaľ bude takéto konanie pokračovať, tak ponuka BTC mincí, ktoré budú na predaj, bude vyššia, ako tomu bolo pred halvingom. To samozrejme môže potlačiť cenu dole, kedže budú mineri ochotní predať svoje BTC za nižšiu sumu, len aby vedeli pokryť výdavky na ťažbu.

Prečítajte si aj: Ruská polícia zatkla bývalého vedúceho pobočky pošty za ťažbu krypto v práci

Skôr či neskôr určite príde ku zredukovaniu počtu minerov, pretože nie všetci si môžu dovoliť ťažiť aj za nižšie odmeny. Faktom však ostáva, že ide o krok, ktorý sa dal predpokladať a tak by nemalo dôjsť k nejakému drastickému a nečakanému prepadu. Navyše, z dlhodobého hľadiska sa Bitcoin po halvingu vždy dostal na nové ATH, takže určite netreba mať obavy z toho, ak by sa aj cena v najbližších dňoch vydala smerom dole.  

Zdroje: https://bitcoinist.com/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart