Máte Bitcoin? Americká centrálna banka varuje pred „neudržateľnosťou“ rastu štátneho dlhu.

Predseda Federálnych rezerv Spojených štátov pripustil, že súčasná hospodárska politika nie je „udržateľná“ ale, že nie nie je ich úlohou napraviť ju. Počas výpovede pred Kongresom Jerome Powell poznamenal, že v súčasnosti americký štátny dlh rastie rýchlejšie ako nominálny HDP.

Powell: Riešenie dlhovej špirály „nie je na Fede“

„V konečnom dôsledku to nie je trvalo udržateľná situácia,“ uviedol. Pokračoval: ” Ako to vyriešiť, to sa dá ľahko povedať, ale ako to urobiť a kedy to urobiť, to je záležitosť, ktorá je len na vás, a nie na nás.“

Americký dlh teraz dosiahol 23 biliónov dolárov – približne 70 000 dolárov na obyvateľa alebo viac ako 1 milión dolárov za každý Bitcoin, ktorý kedy bude existovať.

Iba v noci zo 14. novembra rozdelil Fed prostriedky bankám v hodnote 12,7 milióna BTC, zatiaľ čo jeho súvaha sa rozširuje smerom k 4 biliónom dolárov.

Pre Powella však vyriešenie dlhovej krízy jednoducho znamená, aby hospodársky rast porazil dlh, a dokonca aj keby sa tak nestalo, tak by sa to nerovnalo chaosu.

„Bol by som nezodpovedný, keby som nepoukázal na to, že dôsledkami neriešenia sú, že naše deti a vnúčatá budú míňať svoje doláre na dane na dlh skôr ako na veci, ktoré skutočne potrebujú,“ pokračoval.

Trump chce záporné úrokové sadzby

Komentáre prišli, keď prezident USA Donald Trump obnovil tlak na záporné úrokové sadzby, efektívne spoplatňujúc sporiteľov za ukladanie fiat meny a kritizoval Fed za to, že ich nezaviedli.

„Pamätajte, že súťažíme s krajinami, ktoré otvorene znižujú úrokové sadzby, takže mnohí teraz dostanú zaplatené, keď splácajú pôžičku… kto niekedy počul o takejto veci? Dajte mi niečo z toho, dajte mi nejaké tie peniaze,“ povedal v prejave pre Economic Club v New Yorku.

Hospodárska politika, zameraná na dlh, a jej dôsledky, boli hlavnou motiváciou za vznikom Bitcoinu (BTC), ktorý sa objavil po hospodárskej kríze v roku 2008.

Ako tvrdé peniaze s deflačnou ponukou, s ktorými sa nedá manipulovať, je Bitcoin stále viac porovnávaný so zlatom ako zabezpečenie proti neustálej erózii hodnoty fiat mien.

Zdroj: https://cointelegraph.com/news/got-bitcoin-us-fed-warns-national-debt-growth-is-not-sustainable

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart