Liberland zvažuje vytvorenie vlastnej kryptomeny a akceptuje BTC, BCH

Liberland je samozvaná krajina medzi Srbskom a Chorvátskom, ktorá už tri roky usiluje o nezávislosť. Najnovšie však plánuje spustiť svoju vlastnú kryptomenu zvanú Merit a rovnako akceptuje dobrovoľné dary v Bitcoine a Bitcoin Cash. Už viac než pol milióna ľudí požiadalo o občianstvo v tomto novo vznikajúcom štáte. Územie Liberlandu je stále v spore s okolitými krajinami, keďže Chorvátsko tvrdí, že vlastní približne 4 kilometre štvorcové neobývanej pôdy vedľa rieky Dunaja. Územie Liberlandu sa totiž rozprestiera na území 7 km² medzi Chorvátskom a Srbskom.

Hranice boli prekreslené naposledy na konci občianskej vojny v 90 rokoch 20. storočia, kedy prešli zo Srbského vlastníctva do vlastníctva Chorvátska. V Chorvátskom záujme nebolo akceptovať nové hranice, pretože by v skutočnosti získali menšiu časť územia. Nakoniec sa Srbsko aj Chorvátsko rozhodli, že ani jeden z nich nechce túto časť územia.

Liberland vyhlasuje vlastný štát

Bývalý ekonóm Vít Jedlička prehlásil, že má záujem o túto časť územia v roku 2015. On a traja jeho priatelia navrhli štátnu vlajku a zvolili ho za prezidenta Liberlandu.

Chorvátsko ani po tomto vyhlásení nemá záujem o túto oblasť, ale taktiež nechce, aby vedľa nej vznikol liberálny štát s obyvateľmi, ktorí majú možnosť legálne držať zbrane. Chorvátsko taktiež uviedlo, že zatkne a pokutuje všetkých, ktorí sa pokúsia vstúpiť na toto územie. Sám Jedlička dostal pokutu, keď sa pokúsil vystúpiť z Chorvátska do Liberlandu. S rovnakým prípadom bolo už zatknutých približne 100 ľudí od začatia tohoto sporu z roku 2015.

Za tú dobu stihol Jedlička vymenovať veľvyslancov a vládu, ktorá čaká na uplatnenie rozhodnutia od chorvátskeho súdu v prípade Liberland. Taktiež sa odvtedy dobrovoľne, cez online formulár prihlásilo takmer pol milióna ľudí o občianstvo v tomto štáte.

Žiadne povinné dane, alebo kontrola zbraní

Liberland pôvodne plánoval zaviesť Bitcoin ako svoju primárnu menu. Rovnako chce zaviesť dobrovoľné dane a žiadnu kontrolu nad držaním zbraní. Jedlička získal finančné prostriedky od bohatých investorov prostredníctvom crowfundingu. Začal podnikať prostredníctvom emailu a skypu. Vytlačil tiež vlastné cestovné pasy a získal na svoju stranu 100 zákonodarcov žijúcich v rôznych krajinách.

Táto krajina spustí svoj vlastný štátny systém na blockchaine a zabezpečí občianstvo pomocou digitálnych zmlúv. Liberland plánuje vydanie svojej vlastnej kryptomeny zvanej Merit už 13. apríla, čo je presne na tretie výročie vzniku krajiny. Všetci daňoví poplatníci dostanú menu Merit, ktorá im zaistí skutočný podiel v krajine.

Jedlička tvrdí, že roky pracoval na možnosti zníženia daní a regulácií v Českej republike, ale potom si uvedomil, že je jednoduchšie vytvoriť novú krajinu, než sa pokúšať o opravu existujúcej krajiny. Taktiež tvrdí, že niekoľko rokov pracoval ako analytik finančných trhov, čo mu prinieslo dobré vedomosti o fungovaní systému, ktorý dnes používa Liberland.

Jedlička strávil tri roky cestovaním do stoviek rôznych krajín, aby zhromaždil zástupcov pre Liberland. Tiež cestuje do rôznych krajín a vyhľadáva občanov z rôznych kontinentov vrátane USA, Južnej Ameriky a Afriky. Liberland tiež získal pozornosť podnikateľov, ktorí sa obávajú, že ich spoločnosti budú poškodené európskymi zákonmi.

Roger Ver, investor, ktorý nakupoval Bitcoin na jeho začiatku, prejavil záujem o Liberland. Patrik Schumacher, generálny riaditel Zaha Hadid Architects, predložil návrhy pre budúcu panorámu mesta Liberland. K vyššie spomínaným menám sa pripájajú aj Jeffrey Tucker, americký spisovateľ ekonómie, ale aj Richard Sulík a ďalší, ktorí podporili Liberland. Jedlička uviedol, že na Srbskej strane rieky má Liberland vybudovanú miestnu komunitu a infraštruktúru, ktorá víta návštevníkov.

Zostaňte informovaní. Pridajte sa do našej telegramovej skupiny – https://t.me/Kryptotrejder – a profitujte spolu s nami

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart