Kuba sa obzerá po kryptomenách, aby zmiernila hospodársku krízu.

Stále viac a viac krajín, ktoré sa zmietajú v ekonomických problémoch, či už svojou zásluhou alebo vplyvom ekonomických sankcií, sa začína obzerať po riešení cez kryptomeny. Takže po firmách ako Facebook prichádza po Venezuele tentokrát aj Kuba. Myslíte si, že ich kryptomena zachráni?

Od vzniku Bitcoinu, krypto priemysel videl vzostupy aj pády. Zdá sa však, že vývoj napreduje a virtuálne meny začínajú nahrádzať fiat meny v niektorých častiach sveta. Kubánska komunistická vláda oznámila 2. júla, že študuje potenciálne využitie kryptomien. Vláda považuje kryptomeny za súčasť viacerých opatrení na zlepšenie svojho hospodárstva. Spúšťačom myšlienky prechodu na digitálne aktíva je prehlbujúca sa ekonomická kríza vyplývajúca zo sankcií USA.

Kryptomeny zabezpečujú, že finančné operácie a transakcie sa vykonávajú anonymne a implementujú sa aj na obchádzanie kontrol kapitálu. Najväčším spojencom Kuby je Venezuela, ktorá v roku 2018 zaviedla kryptomenu PETRO s cieľom vyhnúť sa americkým sankciám a hyperinflácii. Avšak zatiaľ neúspešne.

Neefektívna štátna kubánska ekonomika krajiny čelí kríze v dôsledku rýchleho poklesu venezuelskej pomoci, ubúdajúceho exportu a sprísnenia amerického obchodného embarga za prezidenta Trumpa..

Zo správy nie je jasné, či Kuba spusti svoju vlastnú kryptomenu alebo použije existujúce alternatívy.

Krypto balíček

Očakáva sa, že krypto zvýši príjem pre takmer 25% obyvateľstva. Zlepší aj trhové reformy veliteľského hospodárstva sovietskeho štýlu, ktoré začal bývalý prezident Raul Castro. Cieľom je zvýšiť národnú produkciu a dopyt s cieľom podporiť hospodársky rast, keďže sankcie USA sa zameriavajú na zahraničné investície a cestovný ruch.

Potom, čo v apríli 2018 prevzal predsedníctvo, nový prezident Diaz-Canelis pracuje na stanovení svojej legitimity, podľa ktorej vláda pracuje na detailoch implementácie kryptomien. Minister hospodárstva Alejandro Gil Fernandez povedal:

„Skúmame potenciálne využitie kryptomien… v našich národných a medzinárodných obchodných transakciách a na tom spolupracujeme aj s akademikmi.“

Najobľúbenejším opatrením v novom ekonomickom balíku je zvýšenie rôznych dôchodkov a miezd. Pracovníci verejnej správy, sociálne služby a zamestnanci štátnych médií budú mať prospech z nového balíka krypto stimulov. To prinesie strednú mesačnú mzdu v týchto sektoroch až do výšky 44,5 USD zo súčasných 25 USD.Väčšina Kubáncov si myslí, že nové opatrenie nebude dostatočné na preklenutie priepasti medzi platmi a životnými nákladmi. Ak však inflácia zostane pod kontrolou, zvýši sa kúpna sila. Hoci balík nie je dokonalý, je to pokrok, ktorý bude vidieť aj praktický lekár, ktorý zarobí 64 dolárov mesačne miesto 40 dolárov.

Vládne úsilie

Omar Everleny, kubánsky ekonóm povedal, že toto zvýšenie bude dôležité pre motiváciu pracovníkov, z ktorých väčšina v súčasnosti emigruje. Prvýkrát sa ukazuje, že kubánska vláda spája hospodársky úspech s motiváciou pracovníkov. Gil Fernandez uviedol, že vláda tiež rozšírila sériu opatrení zameraných na decentralizáciu, čím sa zlepšila výkonnosť podniku v štátnom meradle.

Opatrenia budú tiež stimulovať miestnu výrobu, nahrádzať dovoz a zvyšovať vývoz. Napríklad dodal, že budú zriadené spoločnosti poskytujúce finančné služby, ktoré ponúknu financovanie cez hotovosť.

Poľnohospodárske subjekty, štátne spoločnosti a niekoľko ďalších hospodárskych subjektov, ktoré dodávajú čoraz väčší počet firiem v Mariel Special Economic Zone, by získali percento predaja v tvrdej mene. Špeciálna ekonomická zóna Mariel pripomína prvú kapitalistickú oázu Číny. Kubánska vláda sa tiež zaoberala tým, ako nechať rastúci počet malých súkromných podnikov vyvážať prostredníctvom štátnych podnikov. Ak sa Kube podarí oživiť svoje ubúdajúce hospodárstvo pomocou kryptomien, môže to zvýšiť rýchlosť hromadného prijímania virtuálnych mien po celom svete.

Zdroj : https://www.cryptovibes.com/crypto-news/cuba-turns-to-crypto-to-mitigate-economic-crisis/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart