Kto je a čo všetko robí Bitmain?

Bitmain je jednou z najväčších technologických spoločností v oblasti kryptomien s masívnym vplyvom a dosahom po celom svete. Formálne zvaný Bitmain Technologies Ltd., je v roli minera Bitcoinu, návrhára ASIC čipov a prevádzkovateľa jedného z najväčších Bitcoinových mining poolov so súčasným sídlom v Pekingu v Číne. Veľký podiel na trhu, ktorý Bitmain má je prirodzeným výsledkom toho, že produkuje najefektívnejší a najúčinnejší hardware.

 

Trochu histórie

Bitmain bol založený v roku 2013 Jihan Wu a Micree Zhan. Mnoho spoločností sa vtedy snažilo, ale Zhanov návrh ASICu vyhral. Čoskoro po ich vydaní cena Bitcoinu rapídne klesla a s tým skončilo aj niekoľko spoločností. Bitmain prepad ustál a pokračoval ďalej.

Keď záujem o digitálne zlato začal znovu narastať Antminer S5 od Bitmain bol najlepší dostupný hardware a tým pádom sa stal najviac obľúbeným. Čím viac ľudí používalo ich hardware, tým rýchlejšie spoločnosť rástla a zlepšovala sa.

Podobný vzorec si už zažili viaceré spoločnosti ako napr. Intel, ktorého procesory sú dnes v 70% všetkých počítačov po celom svete. Keď raz získate náskok a aspoň trochu inovujete, je ťažké vás poraziť. Tento náskok v kvalite a popularite dal Bitmainovi podporu, aby zostal na vrchole hry ASIC čipov, ktorá dosahuje úspech na takej veľkosti ako je NVidia.

Antminer – mining hardware

Bitmainova primárna úloha je byť výrobcom hardwaru v podobe ASIC čipov. ASIC je typ počítača, ktorý je navrhnutý na vykonávanie jedinej úlohy. V tomto prípade sa jedná o ťaženie kryptomien ako Bitcoin, Litecoin a Dash.

Bitmain tiež nedávno vydal nové modely Antmineru pre ťažbu Etherea a Monera, hoci komunita Monero pracuje na tom aby bola rezistentná voči ASIC.

Antbleed Out – software

Antbleed je software v Antmineru, ktorý umožňuje Bitmainu tajný prístup k vypnutiu zariadení na diaľku. Táto zrada bola odhalená v apríli 2017 a obrovská časť minerov využívajúca ASIC si uvedomila tento problém. Ak by Bitmain chcel, mohol by teoreticky vypnúť obrovské množstvo výpočetného výkonu a nechal by zapnuté len stroje, ktoré by chcel. To by im umožnilo efektívne prevziať sieť Bitcoinu a úplne kontrolovať výrobu každého bloku.

Antpool a Hashnest

Okrem toho, že Bitmain predáva ASIC, aby pomohli ťažiť aj iným, používa tiež svoj hardware na prevádzkovanie vlastných mining poolov.

Mining pooly sú siete počítačov, ktoré spoločne ťažia kryptomeny, za čo dostávajú odmenu v rozsahu potvrdených blokov. Antpool a BTC.com sú dva najväčšie pooly, ktoré spoločne tvoria takmer 50% celkového ťažobného výkonu Bitcoinu. Oba sú vo vlastníctve spoločnosti Bitmain.

Hashnet je služba zvaná „cloud mining“, ktorá umožňuje komukoľvek prenajať mining hardware od spoločnosti Bitmain, podobne ako je to s prenájmom úložného priestoru v Dropboxe, alebo Gdisku. Tento prenajatý výpočetný výkon za vás taží kryptomeny a vy dostávate odmenu. Tento ťažobný výkon má Bitmain vedený ako súčasť Antpoolu.

Bitmain Sophon – hardware pre umelú inteligenciu

Pri ťažbe hľadá Bitmain aj ďalšie inovácie v podobe hardwaru zameraného na aplikácie umelej inteligencie.

Zatiaľ Sophon ponúka procesory ASIC, ktoré vyrábajú neurónové siete a namiesto ťaženia kryptomien sú navrhnuté pre databázové systémy a dáta umelej inteligencie. Vyzerá to tak, že domáci robot poháňaný umelou inteligenciou sa v budúcnosti bude hrať s vašimi deťmi, keď budete preč.

Bitmain a Sophon sú medzi prvými, ktorí sa dostali do hry s hardwarom špeciálne navrhnutého pre umelú inteligenciu a očakávajú, že budú spravovať podiel na výskume umelej inteligencie, ktorý prebehne v najbližšom desaťročí.

Záver

Ako plynie čas, môžeme vidieť, že Bitmainov vplyv ohľadne Bitcoinu sa rapídne zvýšil a vytvára si obrovský náskok oproti ďalším spoločnostiam. Kombinácia špičkového mining hardwaru, masívnych mining fariem a cloudov robí z Bitmaina najväčšieho hráča v Bitcoinovej sieti čo sa týka hashpower. Hoci sami tvrdia, že majú najlepšie záujmy, až čas ukáže, ako zvládnu túto veľkú moc a zodpovednosť, ktorá s ňou prichádza. Dúfame, že sa časom vynorí zdravá konkurencia, ktorá ohrozí ich pozíciu v rámci zachovania decentralizácie, ktorou sú kryptomeny jedinečné.

1

 

 

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.