Kryptomenoví vs Robinhood traderi – ide o tú istú kategóriu mladých obchodníkov?

Aplikácia Robinhood, ktorá slúži na jednoduché a rýchle obchodovanie amerických akcii, kryptomien, opcii a ETF, sa v posledných mesiacoch extrémne rozmohla. Hoci sa jej história datuje až do roku 2013, kedy bola oficiálne táto mobilná aplikácia spustená, najväčší nárast obchodníkov a používateľov zažila až tento rok. Môže za to najmä karanténa, ktorá nútila ľudí po celom svete ostať doma, čím množstvo ľudí získalo čas na to, aby začali obchodovať. Rovnako veľké percento nových obchodníkov skúša svoje šťastie na Robinhoode preto, že ich finančná situácia do toho dotlačila, no v tomto prípade ide o veľmi zlý prístup k obchodovaniu ihneď od začiatku. V čom je ale táto kategória obchodníkov tak špecifická a podobá sa na kryptomenových obchodníkov?  

Nárast retail traderov na Robinhoode

Finančným svetom sa začína šíriť nová mánia. Tou je nárast nových retail traderov na mobilných traderských aplikáciach. Najrozšírenejšou z nich je Robinhood, ktorej sa podarilo v prvom kvartáli tohto roku zdvojnásobiť svoje obchodované objemy oproti prvému kvartálu roku 2019. Podobný rast zaznamenala táto aplikácia aj v druhom kvartáli tohto roku, kedy sa rast Robinhood traderov prejavil ešte výraznejšie.

Výrazne väčšie kvartálne objemy zapríčinil najmä veľký prísun nových traderov. Kým ešte v januári tohto roku obchodovalo na Robinhoode menej ako 4 milióny traderov, aktuálne je ich až viac ako 12 miliónov. Exponenciálny rast začal po marcových prepadoch spojených s koronakrízou. Takýto nárast nenechal chladných ani analytikov a expertov z finančného sveta. Nicholas Colas, spoluzakladateľ spoločnosti DataTrek Research sa na túto tému napríklad vyjadril nasledovne:

„Retailoví investori boli počas koronakrízy veľmi viditeľnou súčasťou amerického akciového trhu.“

Klasický Robinhood trader je pritom podľa analytikov mladý človek, ktorý si chcel vyskúšať obchodovanie prostredníctvom jednoduchej platformy. Pozdávať sa mu majú aj nulové poplatky, ktoré Robinhood ponúka, pričom koronakríza priniesla ideálne možnosti pre týchto obchodníkov si takisto vyskúšať aj akékoľvek diverzifikované portfólia, aké sa im páčia. Tie sú zamerané najmä na menšie spoločnosti alebo na spoločnosti, ktoré počas korony utrpeli najväčšie straty. Veľký záujem zo strany Robinhood traderov je vidno najmä o letecké a energetické spoločnosti, požičovne áut alebo digitálne spoločnosti ako napríklad Slack alebo Zoom.

Podobajú sa Robinhood traderi kryptomenovým traderom?

Mladí traderi zameraní na rizikovejšie obchodovanie za vidinou väčších ziskov?  Neznie to trošku povedome? Určite že áno, pretože takýmto spôsobom boli v minulosti opisovaní aj kryptomenoví obchodníci. Samozrejme, že určite netreba hádzať všetkých do jedného vreca, avšak ľudia, ktorí obchodujú kryptomeny bývajú často opisovaní týmto spôsobom. Práve skupinka mladých obchodníkov, ktorí nemajú príliš veľké skúsenosti s obchodovaním a napriek tomu začali s kryptomenami, tvorí percentuálne veľkú časť kryptomenových obchodníkov.

Nemá ísť pritom ani o pozitívum alebo negatívum ani pre Robinhood traderov alebo kryptomenových traderov. Ich podobnosť je iba veľkou zaujímavosťou, ktorá však poukazuje na fakt, že mladí ľudia v dnešnej dobe obchodujú o čosi rizikovejšie a že ich stále pribúda. Určite je to najmä kvôli dostupnosti obchodovania, s ktorou určite pomohli aplikácie ako Robinhood.

Prečítajte si tiež: Spôsobili minulotýždňový prepad opäť veľryby?

Jedným dychom však ale treba dodať, že neskúsení obchodníci sa na trhoch nemôžu pohybovať dlhodobo, pretože to väčšinou končí katastrofou. Upozornil na to napríklad aj napríklad aj Themis Saluzzi, skúsený portfólio manažér, ktorý sa pre portál Investors vyjadril nasledovne:

„Mnoho začínajúcich investorov obchodouje s rovnakým typom akcií, ktoré majú viac šťavy. Pokiaľ títo investori nedosahujú dostatočné výnosy v krátkom čase, obchodovanie je pre nich menej zábavné. Je skvelé, ak za nimi stojí býči trh. Každý zarába. Ale podobne ako v rokoch 1999 a 2008, takéto investovanie sa zvyčajne skončí škaredo.“

Zdroj: https://www.finreport.sk/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart