Kryptomenové podvody už v tomto roku obrali investorov o 1,4 miliardy dolárov

Napriek tomu, že sú kryptomeny skvelou inováciou a novinkou, ktorá do sveta priniesla veľké množstvo pozitív, tak má celý tento svet aj niekoľko negatív. Jedno z tých najväčších je fakt, že tento svet je plný podvodov a scamov, ktoré okrádajú investorov o obrovské množstvo peňazí. Smutné je však najmä to, že aj keď o takýchto podvodoch a praktikách informujú na dennej báze takmer všetky významné kryptomenové portály, ľudia im stále naletia.

1,4 miliardy dolárov ukradnutých pomocou kryptomien

Podľa prieskumu spoločnosti CipherTrace, ktorý bol zverejnený dňa 2. júna, boli v prvých piatich mesiacoch tohto roku spreneverené, ukradnuté alebo hacknuté kryptomeny v hodnote takmer až 1,4 miliardy dolárov. Minulý rok bolo pritom ukradnutých zhruba 4,5 miliardy dolárov, čo znamená, že ak sa bude kryptomenovým podvodníkom dariť aj naďalej, tento rok môže priniesť najväčšie straty v histórii kryptomien.

Z daného ukradnutého množstva malo byť až 98 % získaných podvodníkmi prostredníctvom scamov, podvodov a spreneverení, pričom iba malá čiastka mala byť ukradnutá prostredníctvom hackov alebo priamou krádežou. Aj táto štatistika poukazuje na fakt, že ľudia nerobia dostatočný research o tom, kam investujú alebo kam posielajú peniaze. V kryptomenovom svete je práve toto úplným kľúčom k tomu, aby ste sa vyhli podvodným projektom a krádežiam. Práve preto pred každou investíciou do nového alebo neznámeho projektu platí, že kľúčom je: DYOR (Do your own research – robte svoj vlastný prieskum).

Podvodníci sa pritom nezastavia pred ničím. Spoločnosť CipherTrace totižto varovala najmä pred nárastom kryptomenových podvodov spojených s koronavírusom  a všetkým, čo sa s touto pandémiou spája. Podvodníci pritom využívali najmä emaily, ktorými mali lákať ľudí na posielanie financií prostredníctvom kryptomien na pomoc ľuďom zasiahnutých koronavírusom. Niektorí sa dokonca neváhali tváriť, že píšu pod záštitou Svetovej Zdravotníckej Organizácie (WHO – World Health Organisation), Červeného krížu (Red Cross) alebo Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (Center for Disease Control).

V najbližších týždňoch sa pokles podvodov a spreneverení nepredpokladá

Daná správa spoločnosti CipherTrace navyše obsahovala aj zopár rád do budúcna a predpovedí o tom, čo sa môže stať po koronavíruse. Podľa tejto správy počet podvodov a spreneverení peňazí spojených s koronavírusom bude ešte určitý čas stúpať. Preto aj táto spoločnosť vyzýva k tomu, aby boli všetci nesmierne opatrní, pretože napríklad úmysel a snaha pomôcť obetiam koronavírusu môže byť veľmi jednoducho zneužitá podvodníkmi.

Prečítajte si takisto aj: S nárastom protestov v USA Bitcoin prvýkrát za posledných 25 dní presiahol $10K

Aj preto sa Kryptotrejder snaží vás pravidelne informovať o tom, aké podvody sa aktuálne šíria týmto svetom, na čo si dávať pozor alebo kde nezanedbať bezpečnosť. Iba v posledných pár mesiacoch sme informovali o projektoch ako Wotoken alebo Antimatter Kingdom, ktoré obrali investorov o nemalé finančné obnosy. Ako sa však zdá, tak kryptomenovým podvodníkom sa v tomto roku darí úplne náramne. Niet pritom pochýb o tom, že akýkoľvek podvodný email mohol dostať aj niekto z vás. Práve preto treba mať stále na pamäti, že kryptomenový svet je plný hrozieb.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart