Kryptomenami proti diskriminácii

Pre mnoho ľudí žijúcich v Amerike môže byť jednoduché “nebrať do úvahy” spoločenský význam digitálnych aktív odolných voči cenzúre (napr. Bitcoin), pretože narozdiel od iných ľudí, ktorí žijú pod autoritárskym režimom, oni môžu vstúpiť a narábať s obchodnými transakciami ako a kedy sa im páči. ( Aj keď nie vždy.)

Mnohí Američania k týmto finančným prostriedkom nemajú prístup z politických dôvodov. Je to frustrujúca skúsenosť, ktorá narúša celú ideológiu. Medzi spoločné ciele finančného vylúčenia patria aj pracovníčky v sex-biznise (bez ohľadu na to, či je ich práca legálna), užívatelia drog a organizácie zaoberajúce sa ochranou zbraní.

New York vs. NRA

Pozrime sa na Národnú asociáciu zbraní (National Rifle Association) a jej spustenie v New Yorku.

Aj keď NRA je kontroverzná organizácia, náchylná k selektívnej obhajobe a partizánskej rétorike, činnosti skupiny sú legálne. Sloboda znamená, že môžeme hovoriť a robiť kontroverzné veci, najmä ak sú tieto veci výslovne chránené ústavou.

Úlohou NRA je chrániť a podporovať právo Američanov pre držbu a nosenie strelných zbraní. Organizácia rada vyhlasuje, že je najstaršou skupinou obhajcov občianskych práv v krajine. V máji sa rozhodli žalovať guvernéra Andrewa Cuomo-a a ministerstvo financií.

,,NRA predložilo ako dôkaz aprílový list vedúcej DFS, ktorý varuje banky v rámci jej pôsobnosti o riziku poškodenia dobrého mena pri obchodovaní so skupinami na ochranu zbraní.”

Celé je to ozvena Obamovej administratívnej operácie Choke Point, v ktorej vláda vyvíja tlak na banky, aby prestali umožňovať právne ale zároveň neschválené obchody. V roku 2014 výbor pre dohľad a vládnu reformu USA uviedol, že cieľom tejto iniciatívy je odoprieť určitým obchodníkom prístup do bankových a platobných sietí, ktoré musí každý podnik používať aby prežil.

V správe výboru sa uvádza, že regulátori bánk označili širokú škálu zákonných obchodníkov za vysoko rizikových- vrátane predajcov mincí, predajcov strelných zbraní a munície a ponúkateľov krátkodobých pôžičiek. Operácia Choke Point efektívne transformovala toto usmernenie na implicitnú hrozbu federálneho vyšetrovania. Toto úsilie sa považovalo za nezákonné zneužitie právomocí ministerstva spravodlivosti a nakoniec sa zastavilo.

,,Dali sme viac ako 100 000 dolárov do vývoja nášho obchodu Shopify, ktorý zmizne hneď po tom, ako tieto pravidlá nadobudnú platnosť,” uviedol Cole Leleux, generálny riaditeľ predaja strelných zbraní Spike’s Tactical, v rozhovore pre Daily Wire. Platforma ako OpenBazaar by to nielen neurobila, ale nebola by toho schopná, pretože trh je navrhnutý tak, aby učinil prevenciu voči cenzúre.

Pokiaľ ide o riziko poškodenia dobrého mena, mnohé banky si budú dávať pozor na to, aby slúžili niekomu takému ako disidentskému zbrojárovi (Cody Wilsonon), ktorého projekty zahŕňajú vydávanie zbrojných schém a predaj strojov pre domácu výrobu strelných zbraní. Jeho činnosť je úplne legálna, ale v skutočnosti, súdny spor zahŕňa veľa jeho aktivít. Wilson je radikál, avšak finančné firmy majú tendenciu vyhýbať sa radikalizmu.

Naopak NRA je dlhoročná osobnosť na trhu. Nepracuje len v systéme; NRA je systém. Má úzke väzby s politikmi a výrobcami strelných zbraní. Bez ohľadu na to, či máte radi zbrane alebo nie, malo by to byť alarmujúce, keď poskytovatelia finančných služieb odvrátili starú inštitúciu, ktorá bola zakotvená ako NRA, a to najmä kvôli tlaku štátu.

Táto finančná diskriminácia poukazuje na to, aké sú práve neisté práva američanov v praxi. 

Nie je potrebné, aby každá banka spolupracovala s NRA. Ak riziko poškodenia dobrého mena alebo náklady na kontrolu dodržiavania predpisov prevažujú nad príjmami, ktoré môže finančná spoločnosť získať od kontroverzného klienta, je to racionálne obchodné rozhodnutie a od klienta môže odstúpiť.

Nedokonalé riešenie

Avšak prípad NRA preukazuje kritickú potrebu bezvýhradnej finančnej infraštruktúry. Skutočne otvorený finančný systém by zmierňoval tlak štátu na súkromné ​​organizácie, ktoré obhajujú ústavné práva Američanov. Takisto by chránili provokatérov ako Cody Wilson, ktorí môžu predstavovať legitímnu hrozbu pre PR a marketingové potreby tradičnej centralizovanej banky.

Kryptomeny sú riešením finančného vylúčenia. Bitcoin privacy je ďaleko od dokonalého (hoci sa neustále vyvíja a sú k dispozícii alternatívne možnosti ako Zcash a Monero). Daňové a regulačné prostredie neustále ohľadom kryptomien zastrašuje, čo je pre obchodníkov obrovský problém.

Napriek všetkým týmto výhradám, kryptomeny stále držia sľub finančnej slobody. Metóda založená na princípe cypherpunk sa nesmie spoliehať na to, že vláda podporuje zákon o právach, ale písať kód, ktorý zaručí, že tieto slobody nemožno odobrať. Kryptomeny, ktoré sú bezúhonné a distribuované, poskytujú neuveriteľnú výhodu: môžete si vymieňať hodnotu aj na veľkých vzdialenostiach.

Na tomto medveďom trhu je dôležité pripomenúť si povahu inovácie Satoshiho Nakamota. ,,Sloboda znamená, že môžeme hovoriť a robiť kontroverzné veci – a keď je to skutočná sloboda, nemusíme najprv prosiť o povolenie.”

Zdroj: 1

Ešte chvíľku dávaj pozor! Teraz je ten správny čas si zvoliť kryptomeny, ktoré v budúcnosti budú stáť za to. Vďaka naším analýzam a informáciám, ktoré s vami zdieľame, vám uľahčíme rozhodovanie a pomôžeme vám na vašej ceste svetom kryptomien ? Navyše stíhate akciové ceny, ktoré platia pošas leta.

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

This Post Has One Comment

  1. Partizánskej rétorike? To je pravděpodobně špatnej překlad spojení partisan rhetoric. Ve skutečnosti je to něco jako stranická rétorika (v politickém smyslu).

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart