Kritický pohľad na Dogecoin – DOGE ukázal veľa, avšak väčšina je negatívna

To, čo predvádza Dogecoin tento rok, je absolútne nevídané. A to aj na kryptosvet. Táto kryptomena predvádza od začiatku roka šialenú jazdu, ktorá sa extrémne zintenzívnila najmä posledné 4 dní, pričom piatok bol pre traderov či hodlerov tejto kryptomeny pravdepodobne jedným z najpodstatnejších dní (či už na nej zarobili alebo prerobili). Napriek tomu, že vďaka tomuto rastu zarobil na Dogecoine pravdepodobne takmer každý, kto ho nakúpil v rozumnom čase (čítajte nie v posledných hodinách), je šanca, že táto kryptomena ešte nepovedala posledné slovo. A to je veľký problém.

Dogecoin ako kráľ shitcoinov

To, že pre Bitcoin maximalistov je každý altcoin rovno aj shitcoinom, všetci vieme. Tento názor je síce dosť extrémny, ale na druhú stranu sa im človek nemôže čudovať, keď vidí také veci, aké stvára práve Dogecoin. Kryptomena, ktorá bola pôvodne vytvorená ako vtip, meme alebo len jednoduchý fork Bitcoinu si za posledných pár dní, ale aj mesiacov vyslúžila viac pozornosti, ako by si skutočne zaslúžila.

Dogecoin predstavuje kryptomenu, ktorá má pravdepodobne (a maximálne) tri výhody. Prvou z nich je, že poplatky pri transakciách tejto kryptomeny sú malé. Na druhú stranu, ani zďaleka nie sú najmenšie, keďže sa najmä včera dostali na hranicu 0,64 doláru, čo je v porovnaní s kryptomenami ako Tron, EOS, XRP, Monero či Ethereum Classic (a množstvo ďalších kryptomien) výrazne viac. Nejde však o ojedinelý fenomén, keďže sú poplatky kryptomeny Dogecoin vyššie od daných kryptomien už od začiatku roka. Takže výhoda lacných transakcií určite nie je relevantná.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Druhou výhodou tejto kryptomeny môže byť jej najviac charakteristická vlastnosť (pravdepodobne) a tou je satira. Nikto si totižto nemôže myslieť, že názov Dogecoin bol nejako extrémne premyslený alebo skrýva nejaký hlbší význam. Ide jednoducho o recesiu, ktorá má ľudí pobaviť, nahnevať alebo len jednoducho v kryptomenovom svete celú situáciu odlahčiť.

Nepochybne aj vďaka tomu (alebo možno len vďaka tomu), že ide teda o „memecoin“ si získal Dogecoin veľkú priazeň najmä mileniálov či „Wallstreetbets“ followerov. To bolo vidno už v januári, keď sa práve táto skupina ľudí rozhodla túto kryptomenu vystreliť na dovtedy nepredstaviteľnú hranicu 0,1 doláru. Oproti „rakete,“ ktorá sa odohrala za posledné 4 dni, je rast v januári len obyčajnou zelenou sviečkou a nie niečím výnimočným.

No a poslednou veľkou výhodou, je absolútne nepochopiteľná (minimálne pre mňa) podpora Elona Muska. Ten Dogecoin v histórii niekoľkokrát trollil svojimi tweetmi či zmenami Bio na Twitteri na CEO Dogecoinu. Avšak v posledných týždňoch sa pozitívne a tak povediac “seriózne” vyjadril o tejto kryptomene hneď niekoľkokrát. Aj včera sa o tejto kryptomene vyjadril, keď na Twitteri napísal „Doge šteká na mesiac.“ Chcel tým opäť vyjadriť, že Doge pôjde „To the moon?“ Ak áno, tak mal pravdu, pretože včerajší pohyb priniesol prekonanie ATH a stanovenie nového na hranici 0,45 doláru.

Ide v prípade Elona Muska o troll alebo skutočne vidí za Dogecoinom potenciál? Každý z vás predpokladám bude veriť svojej pravde, avšak nech je váš názor akýkoľvek, majte v pamäti len jedno. Dogecoin skutočne z technologickeho hľadiska nemá čo ponúknuť.  

Stratili investori a obchodníci do kryptomien súdnosť?

Samozrejme, že Dogecoin ponúkol ešte veľkému množstvo investorov, veľmi veľmi zaujímavé profity. Pokiaľ ste boli šťastlivcami a nakúpili ste Dogecoin napríklad na začiatku roku a predali ho včera na ATH, mohli ste zarobiť približne 17 600% iba za 4 mesiace, čo je niečo nepredstaviteľné. Rovnako je to však aj z časti zvrátené a poukazuje v akom stave je nielen kryptomenový svet, ale takisto aj celý finančný svet.

Prečítajte si tiež: Turecká centrálna banka zakázala platiť kryptomenami

Pokiaľ je takmer (zatiaľ) suverénne najziskovejšou kryptomenou roku 2021 kryptomena, ktorá je viac ako zbytočná, tak stojí určite za zamyslenie, či má tento sektor skutočne potenciál na to, aby zmenil tradičný finančný systém. Je totiž krásne, že si kryptomenové tímy či investori majú motto zbavenia sa centralizovaných alebo skorumpovaných bánk alebo byrokratických inštitúcii. Ale pokiaľ z tohto sektora v bullrune najviac „šteká“ nezmyselný projekt, tak nielenže môžeme na akúkoľvek zmenu zabudnúť, ale ešte si za to budeme môcť aj sami.

Ako totižto zareaguje retail obchodník, ktorý je nováčikom a vidí Facebook, Instagram, Twitter či Telegram plný príspevkov o tom, že Dogecoin ide „to the moon?“ Že prekonáme 1 dolár a čoskoro treba očakávať 10 dolárov? Samozrejme, že v eufórii a nevedomosti nakúpi a následne mu ostanú oči preplač, keď celý tento ošiaľ spľasne. Práve pre toto je veľmi nebezpečné to, čo sa s Dogecoinom deje (samozrejme okrem toho, že celý tento rast je viac ako absurdný).

Ide kryptomenový svet do záhuby?

Už iba samotný fakt, že ľudia veria, že 20.4. (4/20 – číslo, ktoré je spojené s marihuanou) sa dostane Dogecoin na jeden dolár práve kvôli masívnemu nákupu retail investorov jasne naznačuje, že problém je výraznejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. To podporuje aj fakt, že ľudia či už sarkasticky alebo dokonca vážne začínali spomínať flippening Dogecoinu s Ethereom. Na to by tento “memecoin” našťastie musel narásť veľmi, veľmi extrémne, čo pre dobro celého sektora dúfam, že sa nestane.  

Z tejto situácie už musia byť nervózni aj samotní predstavitelia v kryptomenovom svete. Takáto reklama totižto kryptomenám určite neprospieva, obzvlášť v čase, kedy sa o Bitcoin začínajú zaujímať mnohé spoločnosti, ktoré do neho chcú investovať a držať ho na svojich súvahách. Práve v takýchto momentoch sa človek nemôže čudovať spomínaným Bitcoin maximalistom, ktorí sa od akýchkoľvek altcoinov poriadne dištancujú.

Napríklad Mike Novogratz, CEO Galaxy Digital, sa v interview pre Marketwatch vyjadril, že nerozumie, prečo „divné mince“ ako práve Dogecoin či XRP takto pumpujú. Podľa neho je to ale znak, že kryptomenový trh môže byť už presýtený a pobláznený a že sa čoskoro môžeme dočkať poriadneho výplachu. Či príde až na jeho slová samozrejme ukáže až čas, avšak pravdou stále ostáva, že to, čo nám v posledných dňoch predviedol Dogecoin pomohlo maximálne jeho investorom na nejaký pekný zisk. Ak by som chcel byť na koniec veľmi dramatický, tak by som povedal, že Dogecoin vyhral bitku, avšak kryptomenový svet môže na tomto prehrať vojnu. Ja ale dúfam, že to až takto dramaticky nedopadne a že takýchto šialených rastov šialených projektov bude v kryptomenovom svete ubúdať.

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences