Koordinovaný útok na Twitter – napadnutí boli Musk, Obama, Gates a iné celebrity

Včera v noci sa kryptomenovým svetom začala šíriť séria tweetov, ktoré ponúkali rýchle zhodnotenia kapitálu. Obsah v nich sľuboval, že po zaslaní 1 000 dolárov na uvedenú BTC adresu vám bude do 30 minút zaslaných 2 000 dolárov naspäť. Išlo o klasický scam? Áno aj nie. Klasickým bol v prevedení, kedy po napadnutí Twitter účtu došlo ku zverejneniu tweetu. Atypickým však bola škála tohto útoku, kedže napadol desiatky známych a extrémne sledovaných účtov nielen v krypto svete, ale aj mimo neho.

Hack účtov Muska, Obamu, Gates a ďalších

V rámci tohto koordinovaného hacku boli napadnuté účty osobností ako Elon Musk, Bill Gates, Barrack Obama, Joe Biden, Warren Buffett, Kanye West alebo dokonca samotného CEO Twitter Jacka Dorseyho či spoločností ako Uber a Apple. Zoznam napadnutých osobností aj spoločností je však oveľa dlhší, pričom sa tak útočníkovi podarilo dostať svoj tweet medzi milióny ľudí, kedže zasiahol celebrity z rôznych sektorov.

Medzi kryptomenovými účtami najviac utrpeli najmä burzy, kedže napadnuté boli Twitter účty burzy Binance, Coinbase, Kucoin či Gemini. V tomto prípade však tweet nehovoril o „zárobku rýchlych peňazí“ a poslaní 1 000 dolárov a získaní 2 000 dolárov, ale už o klasickom, podvodnom 5 000 BTC giveaway. Rovnako bolo napadnutých aj množstvo účtov hlavných predstaviteľov týchto búrz.

„Ťažký deň pre nás v Twitteri. Všetci sa cítime hrozne, že sa toto udialo. Všetko o tom, čo sa udialo zverejníme ihneď ako budeme mať tieto informácie.“

Tak znej oficiálny tweet Jack Dorseyho, ktorý rovnako ešte podporil tím, ktorý pracuje na odstránení chýb a vyriešení daného problém. Podľa ich doterajších zistení malo ísť o social engineering útok od ľudí, ktorí sa zamerali na zamestnancov spoločnosti Twitter, ktorí mali prístup ku vnútorným systémom Twitteru.

Okrem toho, že tento hack poukázal na negatíva centralizovaných systémov a ich zraniteľnosť, je smutnou správou najmä to, že bol úspešný. Do tohto momentu bolo na BTC adresu uvedenú v tweetoch poslaných viac ako 370 transakcii s celkovou hodnotou až 12.85 BTC (približne 118 000 dolárov). Tie má už hacker aktívne presúvať a snažiť sa speňažiť.

Kto stojí za útokom?

Tento útok je niečím tak nevídaným a nečakaným, že mu už dokonca bola vytvorená aj vlastná wiki stránka pod názvom 2020 Twitter Bitcoin Scam. Čo však stojí za zmienku je fakt, že v daných tweetoch kryptomenových búrz sa nachádzala reklama na novú spoluprácu so spoločnosťou CryptoForHealth. Práve vďaka tejto novej spolupráci mali byť dané giveawaye spustené. Oficiálna stránka tejto „spoločnosti“ bola zaregistrovaná práve v deň útoku, pričom bola odvtedy nahlásená a rovnako aj stiahnutá z obehu. Kto ju však vlastní?

Podľa doterajších zistení vlastní stránku CryptoForHealth Anthony Elias, ktorý ju mal registrovať na toto meno prostredníctvom emailovej adresy mkeyworth5@gmail.com. Nie je však žiadnym prekvapením, že jeho domovská adresa neexistuje a ani na uvedené telefónne číslo sa nedá dovolať. Platí tak teda, že kedže bol Anthony Elias na toľko inteligentný, že tam neuviedol správnu adresu alebo telefónne číslo, tak je veľká pravdepodobnosť, že ani dané meno nie je pravé a práve preto sa dá očakávať, že jeho dolapenie bude pomerne náročné.

Prečítajte si tiež: Najväčšia japonská banka bude mať svoj vlastný stablecoin

No a tu prichádza na scénu kto iný ako známy shiller a marketingový majster Justin Sun. CEO Tron Foundation, ktorá bola tiež napadnutá daným hackom, rovnako ako Justin samotný, sa na svojom Twitteri teraz už oficiálne vyjadril, že človeku, ktorí pomôže dolapiť páchateľa alebo skupinu páchateľov odovzdá 1 milión dolárov. Či ide opäť o dobre mierenú reklamu, snahu skutočne motivovať ľudí k nájdeniu vinníka alebo iba o pokus o pomstu voči hackerovi sa však pri Justinovi Sunovi naozaj nedá povedať.

Zopár smutných záverov

Záverov sa z tohto útoku dá spraviť hneď niekoľko. Prvým z nich je, že je čas na decentralizované sociálne siete, pretože v ich prípade by sa šanca takéhoto útoku výrazne znížila. Druhým záverom je skutočnosť, že kryptomeny sú žiaľ stále používané na takéto scamy a hacky. Aj napriek tomu, že sa najmä v prípade BTC nejedná o anonymnú transakciu, identita sa v kryptomenách dá skryť oveľa ľahšie ako v tradičnom bankovníctve. Tretím záverom je, že Justin Sun sa proste chytí čohokoľvek aby si mohol spraviť reklamu. Z jeho reakcie už proste ľudia naozaj nemôžu vedieť, či ide skutočne o dobrý úmysel alebo len ďalšiu snahu upútať na seba pozornosť.

Posledným a azda najsmutnejším záverom je, že na takýto stupídny scam niekto naletel. Napriek tomu, že sa dostala táto správa potenciálne medzi desiatky miliónov ľudí, je viac ako 370 transakcii na uvedenú BTC adresu naozaj priveľa. Už na prvý pohľad išlo o jasný a veľmi čitateľný scam a preto by nemalo nikomu ani len napadnúť, že by mal svoje peniaze niekomu poslať a očakávať, že sa mu len tak zdvojnásobia.

Zdroje: https://usethebitcoin.com/, https://cointelegraph.com/, https://www.coindesk.com/, https://edition.cnn.com/

* Pozn.: Práve prebieha aktualizácia obsahu spravodajstva - migrácia obsahu zo starého webu, preto je dočasne vyplnuté filtrovanie podľa kategórie.

Coinbase navštíviť

Kryptotop navštíviť

Simplecoin navštíviť

Binance navštíviť

Crypto.com navštíviť

Revolut navštíviť

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.