Komplikovaná situácia okolo hard forku Steemu – Aký názor má Changpeng Zhao?

Ako sme pred pár týždňami informovali, situácia okolo platformy Steem je veľmi kostrbatá. Môže za to vplyv zo strany Tronu a hlavného predstaviteľa tejto kryptomeny, Justina Suna, ktorý sa má údajne snažiť získať moc nad touto platformou prostredníctvom ovplyvňovania hlavných witnessov (validátorov blockchainu) Steemu. Jednou z búrz, ktorá mala byť v tomto prípade veľmi začlenená je aj burza Binance. Jej CEO, Changpeng Zhao sa preto aktuálne ku celej situácii verejne vyjadril.

Od februára má Steem len problémy

Ešte vo februári tohto roku odkúpila Tron Foundation Steemit za nezverejnenú sumu. Odvtedy sú s touto platformou aj s dApp Steem, spojené len a len problémy, ktoré vyústili až ku hardforku, ktorý nastal tento týždeň v utorok. Ani ten však neprebehol podľa predstáv všetkých zúčastnených, keď mali byť až dokopy 64 rôznym adresám zablokované ich peňaženky. Neišlo však o hocijaké peňaženky, ale malo ísť o ľudí, ktorí boli proti akvizíciu Steemitu.

Dokopy im malo byť počas hardforku zmrazených viac ako 23.6 milióna Steem tokenov, čo predstavuje zhruba 6,3 milióna dolárov. Dan Hensley, ktorý bol jedným z najväčších odporcov Tronu a ich plánov so Steemom sa vyjadril, že celkovo by mohlo kvôli zmrazeniu prísť až o 1 milión dolárov. Je teda úplne zrejmé, že nielen tento fork, ale aj celá situácia okolo Steemu je aktuálne plná kontroverzii a nejasností.

Binance bude podporovať tento hard fork, ale takisto aj ďalšie

Možno aj kvôli tomu sa Changpeng Zhao rozhodol vyjadriť o postoji Binance v tomto prípade. Binance bude podľa neho podporovať tento fork, čo sa stretlo s veľkou nevôľou zo strany ľudí ako napríklad Dan Hensley. Rovnako však doplnil, že Binance bude podporovať aj iné budúce forky Steemu a tých, ktorí mali byť týmito udalosťami ovplyvnení. Iba dnes sa CZ vyjadril nasledovne.

„Sme úplne proti tomu, aby boli niektorým ľuďom odobrané ich aktíva, ktoré vlastnili na blockchaine. Je to proti hlavnej myšlienke a podstate blockchainu a decentralizácie. Už len skutočnosť, že niekto môže takýto krok vykonať prostredníctvom blockchainu nasvedčuje, že je príliš centralizovaný.“

Napriek tomu, že sa Binance aktuálne snaží čo najviac dištancovať od tejto situácie, oficiálne stanovisko musí daná burza zaujať. Už v marci sa preto CZ vyjadril, že Sun a Steem mu nepovedali celú pravdu o tom, kvôli čomu sa daný fork udeje, čím ho mali postaviť do veľmi nepríjemnej situácie.

„Teoreticky, ak nepodporíme daný fork, žiadny z používateľov si nebude môcť vybrať žiadnu z jeho Steem mincí. Binance určite nechce blokovať nikoho financie. Preto musíme ľuďom umožniť, aby si svoje aktíva mohli vybrať, či už daný fork eticky podporujeme alebo nie.“

CZ takisto vyjadril podporu a pochopenie pre tých, ktorým mali byť dané aktíva zmrazené, avšak poznamenal, že celkovo bude pre Steem lepšie, ak dostane podporu burzy Binance. Rovnako stihol dodať, že ak sa budú tí, ktorým boli odobrané ich Steem mince, pokúšať o nový fork, Binance aj tento fork s najväčšou pravdepodobnosťou podporí. Či už ide o čiastočný alibizmus alebo až extrémnu snahu vyhovieť všetkým zo strany Binance necháme na vaše rozhodnutie, avšak je jasné, že jednoznačné stanovisko ohľadom tohto hardforku sa nikomu neformuluje ľahko.

Prečo sa fork vôbec udial?

Otázok ohľadom tohto hard forku je stále viac ako dosť. Podľa aktuálnych witnessov Steemu sa mal tento forku udiať preto, že malo neustále dochádzať ku útokom na sieť Steemu. To malo negatívne ovplyvňovať najmä používateľské rozhranie na čo mali najviac doplácať používatelia Steemu.

Prečítajte si tiež: 4 príklady štátnych opatrení, ktoré zvýhodňujú Bitcoin nad fiatom!

Na druhej strane tohto argumentu sú ľudia ako Dan Hensley, ktorí sú presvedčení o tom, že išlo iba o pomstu zo strany Justina Suna a Tronu. Vyjadrenia zo strany aktívnych witnessov neberú pritom vôbec vážne, pretože aktuálni witnessi majú, podľa ľudí okolo Dana Hensleyho, byť iba Justinove bábky, ktoré umožnili centralizovať celý Steem.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart