Kim Čong-un zrejme používa ukradnuté kryptomeny na vyváženie ekonomického spádu

Najnovšie správy naznačujú, že Severná Kórea by mohla nabádať Lazarus Group, aby kradla kryptomeny po celom svete.

Severokórejský líder, Kim Čong-un, údajne podporuje skupinu hackerov. Ich cieľ? Kradnúť kryptomeny ako Bitcoin (BTC) používaním podvodov typu phishing. Zdroje naznačujú, že krajina zvýšila svoje úsilie v snahe zabrániť finančnému rozpadu v čase krízy zapríčinenej COVID-19.

Prečítajte si tiež: Warren Buffett: Tri (ne)čakané rady do života

Správa uverejnená 13. mája britským denníkom Mirror tvrdí, že Lazarus Group, hackerský syndikát s údajnými väzbami na Severnú Kóreu, zrejme spúšťa kampaň kyber-kriminality prostredníctvom pretrvávajúcich hrozieb, alebo APT útokov.

Odborníci zo spoločnosti so sídlom v Soule, ESTsecurity, tvrdia, že Lazarus sa „čoraz viac zapája“ do aktivít v oblasti krypto-kriminality v Južnej Kórei aj mimo nej. Dostali tiež správy, že niektoré útoky sú uskutočňované na medzinárodnej úrovni, v krajinách ako Spojené štáty.

Lazarus Group predstavuje „vážnu hrozbu“

Útoky sú zväčša namierené na ľudí obchodujúcich s kryptomenami, s tým, že skupina posiela škodlivé súbory, ktoré sa vydávajú za softvérové licenčné zmluvy blockchainu.

Brett Callow, analytik hrozieb v spoločnosti zameranej na antivírusy a útoky Emsisoft, v rozhovore pre Cointelegraph vysvetlil, že táto skupina hackerov je tiež známa pod názvom „HIDDEN COBRA“. Komentoval:

„Lazarus Group, alebo HIDDEN COBRA, nepochybne predstavujú vážnu hrozbu a boli obvinení z množstva signifikantných incidentov v oblasti bezpečnosti, vrátane útoku WannaCry, rozvratu Sony a útokov z roku 2017 na používateľov rôznych kryptomien. Niektoré správy tvrdia, že táto skupina je severokórejská a môže byť štátom sponzorovaným subjektom, ale to môže a nemusí byť pravda.“

Údajné vzťahy so Severnou Kóreou je ťažké overiť

Callow varuje, že pripísanie vzťahov Lazarus Group ku severokórejskej vláde je „extrémne ťažké“. Poukazuje na to, že aj keď sú tvrdenia dostatočne podložené dôkazmi, „aj napriek tomu sa môžu mýliť.“

Skupina hackerov, známa tým, že údajne hackla Sony Pictures počas uvedenia filmu „The Interview“, bola obvinená z krádeže kryptomien z búrz, v hodnote viac ako $570 miliónov.

V tlačovej správe dňa 27. apríla ESTsecurity varovali:

„Sú zapojení aj do operácií v oblasti kyber-špionáže, rovnako ako aj do činností zameraných na tvorbu zahraničnej meny.“

Najnovší vývoj okolo hackerskej skupiny

Coinelegraph opakovane písal o niektorých údajných útokoch vykonaných hackermi z Lazarus Group.

Napríklad, 5. februára sa zistilo, že hackerská skupina vytvorila prepracovaný obchodný bot, aby prostredníctvom phishingu donútila zamestnancov burzy DragonEx nainštalovať aplikáciu napadnutú škodlivým softvérom.

Dňa 5. marca bolo oznámené, že Úrad kontroly zahraničných aktív Ministerstva financií USA (alebo OFAC), sankcionoval dvoch čínskych štátnych príslušníkov obvinených z prania kryptomeny, ukradnutej hacknutím krypto burzy v roku 2018, ktorí boli údajne napojení na Lazarus Group.

Zdroj: cointelegraph.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart