Kambodžská centrálna banka skúša technológiu Blockchain

Kambodžská centrálna banka skúša technológiu Blockchain

Kambodžská centrálna banka sa pridáva na celosvetový zoznam bánk, ktoré sa chystajú implementovať blockchain technológiu.

Kambodžská národná banka (NBC) oznámila, že plánuje spustiť blockchain test na konci roku 2017, ktorého cieľom je zlepšiť schopnosť centrálnej banky monitorovať a uľahčovať poskytovanie úverov na medzibankovom trhu.

V apríli vstúpila Kambodžská centrálna banka do partnerstva s japonským blockchain startupom Soramitsu, aby spoločne vyvinuli účtovnú knihu Hyperledger Iroha s cieľom vybudovania novej platobnej infraštruktúry na vrchole technológie distribučnej účtovnej knihy. Hyperledger Iroha je open-source blockchain softvér, ktorý umožňuje užívateľom skladovať a prenášať dáta, ako aj vytvárať smart contracty, aby boli vhodné pre vývoj digitálnych platobných systémov.

Kambodžská národná banka však uviedla, že sa momentálne nesústreďuje na vytvorenie novej digitálnej meny. Namiesto toho sa nový blockchain test zameria na zníženie nákladov na medzibankovom trhu s pôžičkami v Kambodži, ako sa uvádza v správach miestneho spravodajstva.

„Očakávame, že nová technológie poskytne hladké, efektívne, bezpečné a cenovo dostupné medzibankové transakcie, ktoré budú v konečnom dôsledku prínosom pre koncových užívateľov. V tomto štádiu sa sústredíme na prevádzkovú funkčnosť systému, no myslíme si, že systém môže byť ďalej prispôsobený vývoju aplikácií v prospech menovej politiky (centrálnej) banky vrátane použitia miestnej meny,“ uviedol Chea Serey, NBC generálny riaditeľ, pre Phnom Penh Post.

Treba ale povedať, že Serey tiež spomenul, že „bezhotovostný systém je pre celú ekonomiku menej nákladný a transparentnejší. To bolo vždy našou agendou, ale potrebovali sme čas na štúdium rôznych dostupných platforiem,“ naznačujúc, že v budúcnosti nevylučuje digitálny kambodžský riel.

Serey ďalej dodal, že motiváciou Kambodžskej národnej banky rozvíjať blockchain riešenia je poskytnúť centrálnej banke väčšiu kontrolu nad menovou politikou krajiny, ktorá je obmedzené rozsiahlym používaním amerického dolára v kráľovstve.

Zdroj:Bitcoinmagazine.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart