Júlové stretnutie G20 o kryptomenách

Po tom, ako francúzsky minister financií Bruno La Maire vyzval, aby sa na summite G20 v Buenos Aires uskutočnila verejná diskusia o kryptomnách sa zdalo, že dôjde k prvým krokom smerom ku globálnym reguláciám digitálnych mien. V marci sa rozhodlo, že finálnym termínom pre špecifické odporúčania týkajúce sa kryptomien bude júl. Na tomto stretnutí sa krajiny na ničom záväznom nedohodli a tak spoločne hľadajú ďalší termín na preskúmanie možných rizík, či prínosov kryptomien.

Rozhodnutie sa presúva na október

Prvé zasadnutie, ktoré sa konalo v marci prinieslo odporúčania, ktoré mali byť schválené už v júli tohto roku. Tieto odporúčania sa netýkali spôsobu akým sa bude regulovať, ale skôr, aké údaje sú potrebné k reguláci. V júlovom zasadnutí G20 opätovne otvorila túto tému, ale neprišli s ničím konkrétnym a tak sa rozhodli predĺžiť rozhodovanie až do októbra.

Dovtedy budú čakať na rozhodnutie finančných skupín (FATF) o tom, aké regulačné normy sa budú uplatňovať na kryptomeny.  FATF je skupina, ktorá bojuje s praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu. V súčasnosti má objasniť, ako sa súčasné AML (anti money loundring) štandardy môžu aplikovať na kryptomenový trh. Podľa ich slov je momentálne dianie na kryptomenovom trhu detailne monitorované.

Kryptomeny nepredstavujú globálne riziko

Po tom, čo bol Bitcoin a kryptomeny predložený ako téma diskusie pre členské štáty G20, všetci dôkladne sledovali, ako sa predstavitelia národov postavia k novým finančných technológiám. Prvé náznaky, že diskusie môžu byť pozitívne naznačil guvernér Bank of England Mark Carney, ktorý prehlásil, že kryptomeny nepredstavujú riziko pre svetovú ekonomiku.

Potenciálny prínos

Ešte pred tým než sa skupina G20 pripravila na diskusiu o potenciálnych rizikách pre finančnú stabilitu, komunikovali aj na potenciálne prínosy technológie blockchain. Jednou z možností je aj obnovenie vierohodnosti medzinárodnej hospodárskej spolupráce. Tieto návrhy však boli len vo forme myšlienok a nejednalo sa o konkrétne plány.

“Technologické inovácie vrátane kryptomien môžu priniesť významný prínos pre finančný systém a ekonomiku. Vyvolávajú však otázky týkajúce sa ochrany spotrebiteľov a investorov, intergity trhu, daňových únikov, prania špinavých peňazí, alebo financovania terorizmu”.

1 2 3

 

Chcete sa zabaviť a preveriť si svoje vedomosti o Bitcoine? 

Urobte si kvíz (dostupný tu)  a zapojte sa do súťaže o super ceny.

 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart