Jerome Powell: Nie je podstatné spraviť CBDC ako prvý, ale spraviť ju poriadne!

Reč Jeroma Powella, guvernéra najväčšej a najvplyvnejšej centrálnej banky na svete (amerického FEDu), bola dneska suverénne tou najpodstatnejšou udalosťou, ktorá sa udiala vo finančnom svete. Avšak dnešná reč bola o čosi bližšia kryptomenám, ako väčšina predošlých, keďže sa Jerome Powell vyjadroval na témy digitálnych mien centrálnych bánk, prístupu centrálnej banky Federal Reserve ku týmto menám, ale takisto aj budúcnosti týchto digitálnych mien.

USA sa evidentne nikam neponáhľa

Z vyjadrení Jeroma Powella vyplynulo najmä jedno a tým je fakt, že USA sa vo vývoji CBDC nikam neponáhľa. Aspoň na prvý pohľad. Jerome Powell totižto opäť niekoľkokrát upozornil na to, že FED aktuálne CBDC najmä skúma, pričom o vývoji takéhoto typu digitálnej meny komunikuje s rôznymi centrálnymi bankami po celom svete a taktiež aj s Bankou pre medzinárodné zúčtovanie.

Prečítajte si tiež: To najzaujímavejšie z kryptomenového sveta z tretieho kvartálu 2020

To sme sa dozvedeli už pred niekoľkými dňami, kedy bol zverejnený report týchto bánk, ktorý opäť nepriblížil nič viac o tom, či sa tieto banky reálne snažia o vytvorenie a implementovanie takýchto digitálnych mien alebo ich zatiaľ iba skúmajú a vyhodnocujú. Z vyjadrení Jeroma Powella priam ale sála, že FED pristupuje ku CBDC veľmi opatrne, pričom, ako sám povedal, v implementovaní nechcú byť prvý, ale radšej ho zvládnuť poriadne. Okrem iného sa ale napríklad vyjadril aj nasledovne:

„Máme silný dopyt po hotovosti, vyspelý a dobre regulovaný bankový sektor a väčšina ľudí má prístup ku elektronickým platobným systémom. Voči USA, ale taktiež aj voči celému svetu máme zodpovednosť vykonať kroky v sektore digitálnych mien bezpečne a s rozumom.“

Z oficiálnych vyjadrení FEDu tak jasne vyplýva, že táto banka sa ohľadom CBDC teda rozhodne nikam neponáhľa. Či je to tak aj v skutočnosti, sa dozvieme až v momente, kedy sa rozhodnú zverejniť informácie o tom, či príde ku implementovaniu digitálneho doláru do finančného systému alebo nie. Jediný dôvod, prečo by to ale tejto veľmoci malo trvať dlhšie ako iným je fakt, že dolár je rezervnou menou aktuálneho finančného systému. Táto skutočnosť môže byť naozaj nevýhodou pre USA, avšak ako sa zdá, tak FED sa jednoducho do tohto rozhodnutia naozaj vôbec nehrnie.

Napredovanie Číny a novinky z Nového Zélandu

Môže to byť pritom trošku zarážajúce vzhľadom na to, ako postupuje napríklad Čína. Ako sme aj my informovali, tak DC/EP ide vpred naozaj míľovými krokmi a je len otázkou času, kedy sa podarí tejto ázijskej veľmoci celonárodné testovanie a v prípade úspechu, rovno aj implementácia tohto nového platobného systému.

Iba dnes sa pritom napríklad vyjadrila aj centrálna banka Nového Zélandu, že v spojení s digitálnymi menami centrálnych bánk mení čiastočne prístup. Asistent guvernéra centrálnej banky Nového Zélandu pritom potvrdil, že aj táto finančná inštitúcia sa už začína výraznejšie zaoberať CBDC, avšak to neznamená, že ju určite implementuje. Poznamenal, že aktuálne patrí do 80 % všetkých centrálnych bánk, ktoré CBDC zatiaľ iba študujú.

Zdroje: https://beincrypto.com/, https://www.rbnz.govt.nz/, https://cryptopotato.com/, https://cryptobriefing.com/

* Pozn.: Práve prebieha aktualizácia obsahu spravodajstva - migrácia obsahu zo starého webu, preto je dočasne vyplnuté filtrovanie podľa kategórie.

Coinbase navštíviť

Kryptotop navštíviť

Simplecoin navštíviť

Binance navštíviť

Crypto.com navštíviť

Revolut navštíviť

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.