Je veľmi nepresné opisovať Bitcoin ako bublinu. Tu sú dôvody. 

Je veľmi nepresné opisovať Bitcoin ako bublinu. Tu sú dôvody:

 

 

Veľa verejných činiteľov v tradičnom finančnom sektore, vrátane CEO banky JPMorgan, kritizovali Bitcoin a označili ho za bublinu. Avšak vzhľadom na jeho decentralizovanú, matematickú a transparentnú povahu je veľmi nepresné nazvať Bitcoin bublinou akéhokoľvek druhu.

Tesla, Amazon, Bitcoin „bubliny“

Bitcoin nie je bublina, na rozdiel od toho, čo spomínajú bankoví manažéri vo svojich nečestných a nepravdivých tvrdeniach. Bitcoin bublina bola v roku 2013, kedy dopyt po Bitcoine narástol až do bodu, kde ho už trh nedokázal podporiť a cena Bitcoinu spadla z 1300 na 200 dolárov. Nie je však presné nazvať samotný Bitcoin bublinou, rovnako ako nie je presné opisovať Amazon či Teslu bublinami.

Až do apríla tohto roka analytici opisovali cenový exponenciálny rast Tesly ako „bublinu“, podobne ako to robili v prípade Amazonu za 20 rokov jeho existencie. Pred šiestimi mesiacmi Matthew DeBord, editor portálu Business Insider, napísal:

„V tejto chvíli jasne vidieť Tesla bublinu a je taká zrejmá, ako už od začiatku tohto roka. Rozdiel je teraz v tom, že narástla do tej miery, že sa stáva hrôzostrašnou.“

Ďalší „expert“ David Einhorn z Greenlight Capital uviedol, že Tesla je bublina, ktorá tak skoro nepraskne, no je to bublina. „V primeranom čase očakávame, že tieto bubliny prasknú,“ povedal Einhorn.

Je dôležité pripustiť, že tento trend je prítomný v každej vznikajúcej spoločnosti, technológii a startupe. Analytici a odborníci rýchlo tvrdia, že čokoľvek je bublina vzhľadom na rýchle zvýšenie hodnoty a exponenciálny rast.

Od roku 2013 do roku 2017 sa cena akcií spoločnosti Tesla zvýšila z približne 20 dolárov na 302 dolárov, pričom sa udiali mnohé menšie a veľké korekcie. V decembri cena akcií Tesla klesla o viac ako 100 dolárov z 250 na 150 dolárov v dôsledku finančných problémov spoločnosti. Napriek tomu sa časom Tesla zotavila a rozvinula svoj udržateľný biznis, trh a hlavne spotrebiteľskú základňu, identicky s tým, ako sa Bitcoin rozvinul do udržateľnej finančnej siete, silného trhu a zabezpečil si aktívnu spotrebiteľskú základňu desiatok miliónov užívateľov.

Navyše je pritiahnuté za vlasy tvrdiť, že Bitcoin trh, ktorý má podobnú likviditu a obchodný objem ako Apple, je bublinou.

Bitcoin je legitímnejší ako väčšina systémov

Ako uviedol spoluzakladateľ Applu Steve Wozniak, Bitcoin je legitímnejší a transparentnejší ako väčšina existujúcich systémov. Wozniak poznamenal na konferencii Money2020:

„Existuje určité konečné množstvo Bitcoinov, ktoré môže niekedy existovať. Zlato sa ťaží a ťaží a ťaží. Možno je na svete obmedzené množstvo zlata, no Bitcoin je dokonca viac matematický a regulovaný a nikto nedokáže zmeniť matematiku.“

 

Pridaj sa do KRYPTO-skupiny a dostávaj včas najaktuálnejšie informácie zo sveta kryptomien:

 

Zdroj:countelegraph

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart