Je Lightning Network naozaj najoptimálnejším Bitcoin scaling riešením?

Lightning Network bola predmetom kontroverzie, odkedy sa pred pár rokmi dostala do povedomia. Presadzovaná ako super bitcoinové riešenie na scaling, tisíce ľudí v komunite vyjadrilo názory na to, ako by to nefungovalo. Dnes, po necelých dvoch rokoch od začiatku fungovania, je stále kritizovaná z dôvodu jej centralizácie, problémov s routingom a komplikovanej užívateľskej skúsenosti.

Lightning čo?

Počas debaty o Bitcoin scalingu v roku 2016/2017 boli lightning network a ďalšie riešenia druhej vrstvy považované za najlepšie riešenie namiesto zvýšenia veľkosti blokov. Lightning Network používa technológiu platobných kanálov, o čom kedysi hovoril aj Satoshi.

Namiesto vysielania transakcií do celej siete môžu dvaja užívatelia posielať peniaze medzi sebou bez toho, aby sa transakcie evidovali na blockchaine. Používajúc kryptografiu a značnú pomoc teórie hier, hlavnou myšlienkou je umožniť zaplatiť komukoľvek na svete, aj keď s nim nemáte priamy kanál.

Najprv začnime s platobnými kanálmi. Povedzme napríklad, že Alice a Bob chcú obchodovať. Každý z nich pošle na svoj platobný kanál 1 BTC. Táto platba ide na špeciálny typ adresy. Predstavte si to ako “koráliky na šnúrke”, obaja majú na každej zo svojich strán rovnaký počet korálikov. Ak chce Alice zaplatiť Bobovi, môže len posunúť korálik smerom na jeho stranu.

V skutočnosti sú tieto „koráliky“ podpísané transakcie. Obe strany transakciu podpíšu, ale nevysielajú ju. Ak niektorá zo strán chce kanál ukončiť a vybrať si peniaze, môžu jednoducho vyslať poslednú podpísanú transakciu a zostatky sa vyrovnajú na blockchaine. Takže Alice môže poslať Bobovi 0,1, Bob môže poslať späť 0,2, tam a späť, kým si jedna strana už neželá mať kanál aktívny.

Teraz pridáme Carol, ktorá predala nejaký tovar Alice, ale s Alice nemá žiadny kanál. Má však kanál s Bobom. 

Alice môže pomocou skvelej kryptografie poslať peniaze Bobovi, ktorý potom pošle nejaké koráliky Carol. Toto je uskutočnené dôveryhodným a bezpečným spôsobom a každá strana si môže overiť výsledok.

Každý uzol by mal byť schopný nasmerovať platby do každého iného uzla, ak je k dispozícií cesta.

Ekonómia Lightning Networku

Ide o to, že každý uzol bude mať určitý pasívny príjem, keďže tzv. routing uzol môže účtovať malý poplatok za smerovanie transakcie. Tieto poplatky môžu byť extrémne nízke, dokonca aj pod satoshi.

Podľa stránky 1ML existuje v súčasnosti tesne pod 10 000 aktívnych LN uzlov. Kapacita siete alebo počet Bitcoinov, ktoré sú v súčasnosti uzamknuté v LN uzloch, je približne 850 Bitcoinov alebo okolo 9 miliónov dolárov. Toto číslo v posledných mesiacoch klesá, začínajúc na takmer 1100 Bitcoinoch v apríli tohto roku.

Aj keď to znie ako vysoké číslo, majte na pamäti, že je to iba 0,0047% zo všetkých súčasných Bitcoinov.

Okrem toho, jediná organizácia, známa ako LNBig.com, v súčasnosti ovláda približne 5 miliónov z 9 miliónov dolárov na LN. S viac ako 1800 platobnými kanálmi medzi uzlami sú zďaleka najväčším subjektom.

LNBig hovoril na Reddite o ich štruktúre poplatkov a ich predstave o budúcnosti LN.

„Máme 200-300 transakcií cez všetky uzly denne, zriedka 600. Na províziách zarobíme 5 000-10 000 satov denne. To je 0,4-0,8 USD. Za mesiac je to maximálne 20 dolárov. Pri otvorení kanálov (opätovnom zatvorení-otvorení) sme pravdepodobne minuli viac ako tisíc dolárov. Preto je to teraz nerentabilné.“

Tento príjem 20 dolárov za 5 miliónov dolárov je zamknutý. Inými slovami, je to ročný výnos 48 dolárov za milión dolárov zamknutých v sieti. S nákladmi na otváranie a zatváranie kanálov na 1 000 dolárov, nehovoriac o hardvéri, potrebnom na prevádzku všetkých tých uzlov, sa zdá, že celá operácia LNBig bola čisto charitatívnym projektom.

LNBig vo vlákne na Reddite tiež uviedol, že pred niekoľkými mesiacmi začali uzatvárať nepoužívané/nereagujúce kanály. Reagujúc na to, kapacita siete klesla o vyše 200 BTC. 

Bude LN fungovať?

Napriek tomu, že sieť v prvej polovici roku 2019 ohromne rástla, počet kanálov a kapacita siete naďalej klesajú.

Zakladateľ Etherea Vitalik Buterin je skeptický čo aj twítoval, hovoriac konkrétne o vlastnej verzii LN od Etherea, známej ako Plasma.

Napriek tomu, že niektorí zástancovia tvrdia, že v súčasnosti funguje dobre, na to, aby LN niekedy splnila niektoré zo svojich sľubov, sú potrebné vážne kroky. Veci, ako napríklad mať peňaženku online 24/7, neschopnosť prijať peniaze, kým neodošlete peniaze alebo strata všetkých peňazí v prípade zlyhania počítača, spôsobili, že užívatelia sú pri používaní LN pochopiteľne opatrní.

Nové technológie, ako napríklad spájanie atómových multiciest a iné, môžu pomôcť, ale doteraz, rok a tri štvrte po prvom vydaní implementácie Lightning Networku, veci nevyzerajú úplne pozitívne.

Zdroj:https://bitcoinist.com/is-lightning-network-the-most-optimum-bitcoin-scaling-solution/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart