Je Ethereum „Kickstarterom“ sveta kryptomien?

Je Ethereum „Kickstarterom“ sveta kryptomien?

Peniaze sa hrnú, no dočkáme sa decentralizovaných aplikácií?

Ethereu sa darí. Kryptomena a platforma aplikácií – príbuzný populárnejšieho bitcoinu – raketovo stúpa, od začiatku roka narástla o približne 3000 percent. Čiastočne za to môže situácia „divokého západu“ decentralizovaných projektov, ktoré boli spustené prostredníctvom skupinového financovanie na platforme. Veľké spoločnosti a finančné inštitúcie sa taktiež snažia využiť ethereum pri vývoji aplikácií založených na svojej verejnej účtovnej knihe, tzv. „blockchain“.

Ale s toľkými peniazmi vo vzduchu sa kritici obávajú, že niektoré ethereum pokusy sa začínajú podobať podozrivým Kickstarter projektom: sľubujú svetu veľa, no majú toho len málo čo ukázať a s radosťou prijímajú investície.

Samotné investície nie sú prekvapením. Na rozdiel od bitcoinu bol ethereum postavený pre podnikanie. Ethereum sa líši od ostatných kryptomien vďaka tzv. smart contractom – kódu, ktorý automaticky realizuje transakcie po splnení špecifických podmienok, čo eliminuje potrebu nákladných sprostredkovateľov.

„Vývojári nezodpovedne zhromažďujú priveľa peňazí na technológiu, ktorá neexistuje.“

Platforma teoreticky podporuje demokratickejšiu cestu vývoja služieb: každý môže vytvoriť „tokeny“ na ethereum blockchain pre akúkoľvek decentralizovanú aplikáciu (dapp), ktorú vytvoria. Tieto tokeny sa predávajú počas ICO (počiatočná ponuka mincí), čo je kryptomenový variant počiatočnej verejnej ponuky (IPO). Tokeny sú v podstate obchodovateľné jednotky vytvorené tak, aby vyhovovali potrebám firmy – a môžu predstavovať čokoľvek, od finančných aktív až po vernostné body, v závislosti od ich kódovania. V niektorých prípadoch priznávajú kupujúcim nárok na malý podiel zo zárobkov spoločnosti alebo im umožňujú hlasovať o smerovaní podniku.

Nákupom tokenov investori priamo neinvestujú do ethereum kryptomeny, no namiesto toho účinne vsádzajú na užitočnosť ethereum blockchain (a schopnosť firmy, ktorá využíva blockchain, vytvoriť užitočný a profitabilný biznis). Výsledkom je, že ICO vytvára začarovaný kruh rozruchu: viacej šumu o blockchain technológii, väčšia hodnota pre ethereum, viac pozornosti pre dapp starupy atď.

Toto všetko môže znieť sľubne pre blockchain ekonomiku, no nedávne dapp ICO – pri ktorých sa vyzbierali milióny dolárov za niekoľko minút bez jediného naprogramovaného kódu – spôsobili ľuďom obavy, že tokeny by sa mohli stať cestou pre pochybné aplikácie, ako získať finančné prostriedky podobne ako v prípade Kickstarters, kde sa sľuby nepodarilo naplniť.
„Vývojári nezodpovedne zhromažďujú priveľa peňazí na technológiu, ktorá neexistuje“ uviedol Jackson Palmer, zakladateľ kryptomeny Dogecoin.
V šialenstve nákupu dapps stojí obava, že nevzdelaní investori môžu ľahko podľahnúť humbuku a budú sami financovať projekty bez zváženia ich uskutočniteľnosti – a preto sú nadmieru optimistické skupiny schopné získať veľké množstvo kapitálu pre projekty, ktoré sa nemusia nikdy realizovať.

„Hoci v prípade týchto dapps sa nemusí jednať nevyhnutne o podvod, existuje veľké riziko, že kvôli nedostatku skúseností s vývojom nikdy nevydajú to, do čoho hovorili ľuďom, aby investovali,“ uviedol Palmer.

Peter Van Valkenburgh, výskumný riaditeľ kryptomenového think-tanku Coin Center, je optimista v súvislosti s inovatívnym potenciálom ethereum, no vyjadril podobné obavy. „To, čo vidíte, je vznik nového aktíva,“ povedal. „Ľudia vedia využiť druhých, pretože je tu veľa šumu.“

Výskumná skupina Smith + Crown, ktorá zverejňuje zoznam ICO, vymenovala 66 ICO, ktoré boli spustené v máji a júni, a 34 je naplánovaných v júli. Dokopy päť najväčších ethereum tokenov tvorí v súčasnosti tržnú kapitalizáciu vo výške viac než 1,5 mld. dolárov. Zatiaľ čo žiadna z týchto ICO ponúk doteraz nezlyhala, niektoré ICO zdvíhali obočie, zanechávajúc pozorovateľovi dojem, že sa blíži búrka. „Sme v bubline a dôjde ku korekcii,“ povedal Van Valkenburgh.

Zdroj:orazok:cryptorials,motherboard.vice

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart