Je chamtivosť hlavným dôvodom za DeFi boomom?

Rok 2020 v kryptomenovom sektore (ale aj vo finančnom svete ako takom) si získal obrovské množstvo pozornosti najmä kvôli investičnému potenciálu a ziskom, ktoré predvádza DeFi sektor. Ten sa prejavil na zbesilom raste celého tohto sektoru, ktorý každým mesiacom pridáva takmer jeden a pol miliardy dolárov na svojej hodnote už od polovice marca. Aktuálne sa podľa stránky Defipulse celková kapitalizácia nachádza na hodnote až 9 miliárd dolárov, pričom ešte v marci to bolo menej ako 1 miliarda dolárov. Takýto rast sa však ani zďaleka nepozdáva všetkým.

CEO DeFi projektov začínajú upozorňovať na bublinu

Rastúca popularita DeFi projektov pomáha celému kryptomenovému sektoru k tomu, aby sa zviditeľnil a opäť prilákal investorov. To však môže byť na škodu, keďže sa zdá, že tento sektor je aktuálne až v nezdravom raste, ktorý môže skončiť prasknutím veľkej bubliny a spôsobiť množstvu investorov nemalé finančné škody.


Ceny VIP členstva sa za pár hodín upravujú!

1 mesiac – Z 58 na 78,-€
2 mesačne bude z ponuky stiahnuté
3 mesiace – Zo 137 na 208,-€
6 mesačne – z 225 na 288,-€
Ročné bude z ponuky na určitú dobu stiahnuté

Využiť pôvodne ceny viete ešte dnes a zajtra na tomto odkaze


Myslí si to napríklad tvorca absolútneho DeFi zázraku yEarn.finance (YFI), Andre Cronje alebo aj CEO druhého najúspešnejšieho a najvňäčšieho DeFi projektu Aave, Stani Kulechov. Podľa Andre Cronjeho sa DeFi sektor dostal do nekontrolovaného rastu, ktorý skončí veľkým prasknutím bubliny. Veľký problém je podľa neho v tom, že DeFi projekty sa stávajú príliš veľké priveľmi rýchlo. Takýto rast nikdy nemôže dopadnúť dobre, na čo doplatia nielen investori, ale takisto aj užívatelia daných protokolov alebo samotné protokoly ako také.

„Myslím si, že najväčší dôvod, prečo sa do tohto sektoru tak masívne nalievajú peniaze je ten, že ľudia v ňom vykazujú neskutočné zisky. Toto štádium DeFi nie je udržateľné, avšak projekty ako Synthetix, Compound alebo Chainlink tu budú aj potom, čo chamtivosť z tohto vyprší.“

Tak znela jeho odpoveď na otázku od Sergeya Nazarova na aktuálnu, ale aj budúcu situáciu okolo DeFi projektov. Sergey Nazarov je pritom sám veľkou kapacitou v DeFi sektore, kedže sa podieľal na vývoji jednej z najúspešnejších kryptomien súčasnosti, Chainlinku.

Taktiež by sa vám mohol pozdávať aj tento článok: To najpodstatnejšie z reči Jeroma Powella – ako zareaguje Bitcoin?

Budúcnosť nemusí byť taká nepriaznivá

Na včerajšom Smart Contract Summite sa veľmi bojazlivo o budúcnosti DeFi sektoru vyjadroval aj spoluzakladateľ aktuálne druhého najväčšieho projektu Aave, Stani Kulechov.

„Čoho sa skutočne bojím je, že aj napriek rastu DeFi protokolov, veľa z nich začína rozmýšľať nad tým, ako naakumulovať všetko možné bohatstvo. Začínajú sa tak podobať na tie banky, ktorým sa celý tento sektor má snažiť utiecť.“

Z časti odlišný názor na túto problematiku mal zakladateľ platformy so syntetickými aktívami, Syntethix, Kane Warwick. Warwick si myslí, že DeFi boom je z časti ovplyvnený boomom s tokenmi, avšak celý rast je založený na silnom a neomylnom fundamente.

Ohľadom DeFi je tak veľmi pozitívny, kedže verí, že má tento sektor potenciál na úplnú obmenu tradičného finančného systému na nové decentralizované systému. Tiež si myslí, že ktokoľvek sa pridá do vývoja tohto sektora a pomôže k jeho rozvoju, získa veľké odmeny a zisky.

Zdroje: https://decrypt.co/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart