IRS zaplatí 625 000 dolárov tomu, kto hackne Monero

IRS (Internal Revenue Service) je americkým regulátorom, ktorý je zameraný najmä na dane, finančné povinnosti občanov a ich dodržiavanie. V kryptomenovom svete nejde o priveľmi obľúbený úrad, pretože robí často kryptomenovým držiteľom, ktorí chcú byť poctiví a priznať všetok svoj majetok (vrátane kryptomien), nemalé problémy. Ako sa však zdá tak IRS má v zuboch aj konkrétne kryptomeny.

Monero v hľadáčiku amerického regulátora

IRS iba minulý týždeň zverejnilo na svojej oficiálne webstránke, že ponúkne 625 000 dolárov ľuďom, ktorým sa podarí prelomiť zabezpečenie Monera a takisto pomôžu s vystopovaním transakcii vrámci Bitcoin Lightning Network. Oficiálne návrhy majú pritom posielať záujemcovia do 16. septembra, pričom následne je v pláne vybrať najperspektívnejší projekt.

Ten obdrží financie v hodnote 500 000 dolárov na zrealizovanie daného návrhu. Na jeho vypracovanie a oficiálne prvé pilotné testovanie bude mať tím „hackerov“ približne 8 mesiacov, pričom za ten čas musia z konceptu spraviť funkčný prototyp. Akonáhle bude tento prototyp schválený vládou, záujemcovia dostanú zvyšných 125 000 dolárov.

„IRS-CO hľadá riešenia s jedným alebo viacerými osobami, ktorí umožnia vytvoriť inovatívne riešenia pre sledovanie privátnych mincí, ako napríklad profesionálne nástroje, dáta, zdrojový kód, algoritmy alebo software služby.“

Aj to odznelo v oficiálnom stanovisku IRS, ktoré sa týmto chabým pokusom snaží zamedziť šíreniu popularity najväčšej anonymnej kryptomeny. Cieľom je ale takisto sledovanie ostatných anonymných kryptomien, ktoré by mohli v budúcnosti Moneru konkurovať. Aktuálne však IRS vidí ako svoj hlavný cieľ Monero najmä kvôli tomu, že býva najčastejšie využívané pri hackoch, útokoch na rôzne zariadenia, ransomwary alebo na ilegálne transakcie.

Na to upozornila aj analýza spoločnosti Chainalysis, ktorá pomohla iba minulý mesiac k tomu, aby vystopovala tri teroristické organizácie a umožnila tak ich zadržanie. Práve táto spoločnosť pritom pomáha oficiálnym vyšetrovateľom a úradom k tomu, aby očistila meno kryptomien tým, že pomôže dolapiť ľudí, ktorí ich používajú na ilegálne aktivity. Ako si však aj Chainalysis aj IRS uvedomujú, Monero je aktuálne nevystopovateľné a je iba veľmi málo prostriedkov alebo odborníkov, ktorí by to aktuálne mohli zmeniť. Aj preto sa pravdepodobne rozhodlo pre iniciatívu vo forme vyššie zmieneného grantu.

Dáva takáto ponuka vôbec zmysel?

Nad celou touto ponukou sa určite oplatí zamyslieť, pretože z istých pohľadov absolútne nedáva zmysel. Predstavte si, že ste človek, ktorý vlastní kód, algoritmus, software alebo akýkoľvek iný „kľúč“ k tomu, aby ste mohli „hacknúť“ Monero. Vy sami by ste tak mohli uškodiť 18. najväčšej kryptomene, ktorá má aktuálne trhovú hodnotu 1,5 miliardy dolárov a obchoduje sa za 89 dolárov za XMR, pričom v čase svojho ATH bola na hodnote 474 dolárov s trhovou kapitalizáciou takmer 5 miliárd.

Prečítajte si tiež: Burza OKEx začína veľkú európsku kampaň – noví užívatelia môžu získať krypto až v hodnote 400 dolárov!

Ak by ste mali moc s takouto kryptomenou spraviť takmer čokoľvek, prečo by ste si za to vypýtali iba 625 000 dolárov? Na svete sú určite tisíce, desaťtisíce a možno státisíce ľudí, ktorých by hacknutie Monera mohlo úplne zničiť a preto by spravili všetko preto, aby k takému niečomu nedošlo.

Navyše, oveľa jednoduchšia alternatíva pre túto osobu by bolo „zobchodovanie si dumpu,“ ktorý by spôsobil. Ak by mal možnosť dokázať, že naozaj Monero hackol, tak táto informácia sa začne kryptomenovým svetom šíriť rýchlosťou svetla. Samozrejme, že hack ktorý by spravil z „nevystopovateľného a anonymného“ Monera len ďalšiu obyčajnú kryptomenu, by túto kryptomenu totálne položil (minimálne na cene). Práve preto by daná osoba mohla pred zverejnením svojho plánu otvoriť množstvo shortov na Monere, ktoré by mu následne priniesli dostatok peňazí na to, aby na grant v hodnote 625 000 dolárov ani nepomyslel.    

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://decrypt.co/, https://www.forbes.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart