Initiative Q ponúka “obed zadarmo” 

O kryptomenách sa zvyčajne dozviem z diskusných fór alebo webov zameraných na kryptomeny. O Initiative Q som sa dozvedel od známeho, ktorý sa v krypto-skupinách nepohybuje. Že ide o výborne prevedený marketing ma presvedčilo to, že ho na Faceboooku zdieľal aj kazateľ miestneho zboru.

“Neexistuje obed zadarmo”, povedal Milton Friedman. Ak niekto obed zadarmo ponúka, môžeme očakávať nejaký háčik.

Hlavné typy “obedov zadarmo” môžeme zaradiť do nasledovných kategórií:

1) Sociálne médiá. Ak dostávame obed zadarmo prostredníctvom sociálnych médií, musíme si uvedomiť, že v skutočnosti my sme hlavný chod. Daň za používanie sociálnych médií zadarmo je nutnosť trpieť reklamy a nechať sa presviedčať o kúpe tovarov a služieb.

2) Kryptomeny, pri ktorých neplatíme poplatky za transakcie. Poplatky zadarmo spopularizoval projekt IOTA. Pri tomto projekte si ale musíme uvedomiť, že síce za obed neplatíme, musíme si ho sami navariť a po obede umyť riad.  Je to preto, lebo na posielanie transakcií je potrebné minúť viac elektrickej energie a potrebujeme výkonnejší hardvér, ako pri využití systémov, kde sa za spracovanie transakcie platí poplatok.

3) Multi-level marketing. V tomto prípade pozývame k reštauračnému stolu stále nových ľudí. Tí, ktorí sa už najedli sa začnú nenápadne vytrácať cez okno na toaletách a konečný účet zaplatia zákazníci, ktorí si ledva stihli objednať. Q funguje ako každý Multi-level marketing na odmenách za odporúčanie. Aby začal skutočne fungovať, raz si budeme Q-čka musieť kupovať za reálne peniaze.

Initiative Q spĺňa všetky predpoklady podvodnej schémy

1) Q sa rozširuje do veľkej miery vďaka dezinformáciám. Ľudia ktorí sa do tejto schémy zapojili, svorne tvrdia, že za Initiative Q stoja zakladatelia PayPalu. Za Paypalom stáli na začiatku 2 firmy. Spoluzakladatelia prvej, Confinity, sú Max Levchin, Peter Thiel, Luke Nosek, a Ken Howery. Zakladateľom druhej firmy, X.com, je Elon Musk. Ani jedna z týchto osobností sa nepodieľa na vývoji Initiative Q.

2) Očakávaná budúca hodnota meny Q je podľa stránky momentálne okolo 20 000 Eur. Táto hodnota je určená na základe “ekonomického modelu”, ktorý prakticky tvrdí len to, že ak budú všetci používať Q, aj hodnota tejto meny musí byť vysoká.

20 000 Eur je veľké lákadlo. Aby ste ale tento obnos peňazí zarobili, musí vaše Q-čka niekto kúpiť za 20 000 Eur. Hodnota statku, ktorý každý vlastní a každý chce predať, nezvykne stúpať na hodnote. Hlavne vtedy, ak jeho hodnota je na začiatku nulová.

Vývoj technológie musí tiež niekto platiť. Keďže nejde o filantropický projekt, tieto peniaze nakoniec musia zaplatiť jeho užívatelia.

3) Porovnanie s Bitcoinom je nadmieru zavádzajúce. Bitcoin spravil milionárov z ľudí, ktorí do ňho investovali peniaze alebo výkon počítačov v čase, keď mu nikto neveril. Do Q sa (minimálne podľa názoru väčšiny) neinvestuje nič a už teraz ho majú masy ľudí. Bitcoin tiež priniesol koncept decentralizácie a ideológiu s tým spojenú.
Hodnota Q bude že vraj stabilnejšia ako hodnota kryptomien. Osobne som veľmi skeptický voči názoru, že cena Q zázračne vyletí z 0 USD na 1 USD a tam sa bude držať.

4) Príbeh o tom, ako raz budú všetci používať Q, je pekný. Ale takýchto príbehov sme už počuli mnoho. Viacerí z nás si spomenú na Bitconnect alebo DAScoin. Ich príbehy tiež presvedčili mnohých.

 Je Q to, čo skutočne chceme?

Ako vlastne funguje Q?  Koncepty, ktoré predstavuje, sú prinajmenšom zarážajúce. Initiative Q očakáva, že ľudia, ktorí majú od vás odporúčanie, sú vaši dôveryhodní priatelia. Ak budú vaši “priatelia” posielať podozrivé transakcie, Initiative Q sa obráti práve na vás. Ak sa potvrdí zlý úmysel vášho “priateľa”, budete postihnutý zobratím odmien za odporúčanie.

Poznáte aspoň vašich “dôveryhodných priateľov” po mene? Ste za nich zodpovední.

Q si netreba mýliť s kryptomenami alebo blockchain technológiami. Ide o centralizovaný projekt. Platby môžu byť pozastavené alebo vrátené. Bude to mať na starosti AI alebo školený zamestnanec. Na súkromie môžeme tiež zabudnúť. Q nás bude sledovať pomocou GPS a kontrolovať nás cez kameru nášho mobilného telefónu.

Aké bude Q rýchle, aké budú poplatky, ako bude zaručená bezpečnosť a súkromie? Tieto otázky nie sú vôbec zodpovedané. Initiative Q zatiaľ nemá žiadnu technológiu, tá má byť podľa plánov vyvinutá v roku 2021. Dovtedy môžeme len hádať alebo sa spoliehať na sľuby.

Ak nejde o decentralizovanú kryptomenu, načo vlastne chceme ďalšiu menu? To isté sa dá docieliť s klasickým dolárom, resp. kryptomenou, ktorá je hodnotovo naviazaná na dolár. Výhodou jednotnej meny môžu byť medzištátne  prevody, tie však nie sú také bežné, aby kvôli nim začal používať Q celý svet.

Takže sme si vôbec istí, že by sme Q chceli, aj keby naozaj fungovalo?

Zhrnutie

Či už ide o sociálny experiment, podvod alebo reálnu technológiu ktorá zmení svet, zapojiť sa až tak nezamrzí. Vytvorenie novej e-mailovej adresy a prihlásenie sa do projektu zvládneme za pár minút. Čo môže zamrzieť viac sú úlohy, ktoré musíte splniť, aby vám bola odmena priznaná.

Za tento “obed zadarmo” nakoniec zaplatíme v najlepšom prípade svojím časom, v horšom svojím súkromím a v najhoršom aj našimi peniazmi.

Obrázok: 1


Zhodnotíme pre vás kryptomeny z hľadiska fundamentov a technickej analýzy. Pridajte sa do našej VIP a my vám sľubujeme, že získate všetky informácie ako na tácke. 

Pravidelne robíme nie len technické ale aj fundamentálne analýzy. Jedna fundamentálna analýza predsavuje 4-5 strán čistého čítania, s celkovou analýzou teamu, uzavretých partnerstiev, plánov do budúcna a analýzou produktu, ktorému sa daný projekt venuje. Zakúpiť osobitne balík fundamentálnych analýz si viete TU. (Aktuálne máme 7 fundamentalných analýz menej známych mien s velkým potenciálom) 

Nepozerajte si ostatné produkty kryptotrejder. Všetko, čo chcete, už v našej VIP máte.

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

Pre platbu v kryptomene použite tento formulár 

Matúš Rajský

Poistný matematik, NEM blockchain fanúšik a ICO analytik.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart