Huawei chce postaviť smartphone na blockchaine

Huawei Technologies je tretím najväčším výrobcom telefónov na svete a dnes uvažuje o vývoji mobilného telefónu, ktorý bude schopný spustiť aplikácie založené na blockchaine. Zatiaľ, čo Huawei musíme pochváliť za inovatívny prístup vo svete smartfónov, tento nový obchodný ťah nemusí mať pre väčšinu ľudí zmysel.

Spoločnosť Huawei, ktorá je založená v Číne, hovorí o licencovaní operačného systému spoločnosti Sirin Labs zvaného SIRIN OS, ktorý bude schopný spustiť blockchainové aplikácie paralelne so systémom Android. Toto tvrdenie bolo oznámené osobami, ktoré nechcú byť menované, pretože žiadna dohoda ešte medzi zúčastnenými stranami podpísaná nebola. Zástupcovia spoločnosti Huawei a Sirin Labs potvrdili, že uskutočnili stretnutie, ktoré však odmietli komentovať.

Spoločnosť Sirin Labs už v dnešných dňoch pracuje na prvom smartphone s názvom Finney, ktorý je založený na upravenom systéme Android zvanom Shield OS. Medzi jeho hlavné výhody bude vysoké zabezpečenie na hardwarovej úrovni, ktoré poslúži k bezpečnejšiemu ukladaniu dát. Myšlienka firmy je vytvoriť decentralizovaný ekosystém, kde pomocou tokenu SIRIN LABS (SRN) môžete bezpečne a bez poplatkov platiť v obchodoch podobných ako má Google či Apple, ale bez vysokých provízií pre prevádzkarov. Spoločnosť Sirin Labs plánuje, aby bol telefón vybavený kryptomenovou peňaženkou s vymoženosťou zvanou „cold storage“, ktorá umožní používateľom ukladať ich kryptomeny v offline režime.

Finney bude stáť približne 1000 dolárov, (cena porovnateľná s IphoneX) a dnes má objednávky pre viac ako 25 000 smartfónov.

Tieto plány by mohli byť veľkým krokom pre výrobcu mobilných telefónov a taktiež pre blockchain technológiu, ktorú by takto mohli dostať bližšie k masovému trhu. Na druhej strane je potreba sa zamyslieť, koľko ľudí hľadá spôsoby, ako sa dostať k aplikáciám typu blockchain vo svojich smartfónoch. Podľa Google Trends to vyzerá, že záujem o kryptomeny klesá a naviac tento trh je malý a je ešte len vo svojich začiatkoch. Taktiež, ako sme mohli vidieť v minulosti, je veľmi malý záujem využívať iný operačný systém ako Android či iOS. Spoločnosti, ktoré sa pokúšali o zmenu, ako napríklad Windows mobile či Blackberry, neboli príliš úspešné a preto zostáva otázkou ako sa s touto situáciou popasuje spoločnosť Huawei alebo Sirin Labs.

Zdroje:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-21/huawei-said-to-be-in-talks-to-build-blockchain-ready-smartphone 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart