Hrozí v Číne opätovný zákaz kryptomien?

Sme opäť v roku 2017? Bitcoin sa po dlhej dobe výraznejšie pohol a ihneď po tomto oznámení vyjde nový zákaz spojený s kryptomenovým sektorom z Číny? To znie ako september 2017, kedy došlo ku zákazu obchodovania kryptomien a predaja a marketingu ICO tokenov. O tri roky neskôr, kedy sa na prvý pohľad môže Čína zdať ako crypto-friendly štát s rozvojom svojej CBDC a s vyhláseniami prezidenta Xi Jinpinga, že táto krajina musí podporovať a využívať blockchain technológiu, môže prísť k ďalšiemu, oveľa podstatnejšiemu zákazu, ktorý môže obmedziť kryptomenový sektor v tomto štáte.

Digitálny yuan a iba digitálny yuan

Podľa najnovšieho návrhu centrálnej banky Číny (People´s Bank of China – Čínska národná banka) môžu byť akékoľvek stablecoiny a nové tokeny, ktoré môžu ohroziť suverenitu digitálneho yuanu v krajine, úplne zakázané. Ide však zatiaľ iba o návrh, ktorý má byť otvorený rôznym komentárom a to až do pondelka 23.novembra. Množstvo z nich sa už teraz týka strachu z toho, že takýmto spôsobom sa čínska digitálna mena (digitálny yuan), stane jedinou akceptovateľnou formou digitálnych mien a digitálnych peňazí a v budúcnosti by tak mohlo dôjsť ku celkovému zákazu všetkých digitálnych mien.

Prečítajte si tiež naše dve novinky o PayPale:
Triezvy pohľad na PayPal – pre a proti tejto novinky
Paypal oficiálne vstupuje do kryptosveta!

Rovnako tento návrh upresňuje, že renminbi (yuan), by mal v prípade zavedenia CBDC formu nielen fyzickú a teda hotovosť ako doteraz, ale aj digitálnu vo forme digitálneho yuanu (digitálny renminbi). S tým je však spojený aj strach o stablecoiny v krajine, keďže podľa tohto návrhu by mohol byť digitálny yuan jedinou digitálnou oficiálnou menou a digitálnym tokenom, ktorý by bol naviazaný na yuan. Akýkoľvek stablecoin tohto druhu by tak nielenže nemohol byť používaný, ale takisto by nemohol byť ani len vydaný, pričom hrozí pokuta až do výšky päťnásobku ponuky daného tokenu v prípade, že sa o to niekto pokúsi.

Tento zákon napríklad ovplyvní Tether, ktorý minulý rok vydal stablecoin naviazaný na yuan. CNH mal byť digitálnou reprezentáciou tejto fiat meny v krajine, pričom v prípade schválenia tohto zákonu v podobe, v akej je teraz, by musela spoločnosť Tether pravdepodobne CNH ihneď stiahnuť z obehu pod hrozbou vysokých sankcii.

Krok vpred alebo vzad?

Čínsky reportér Colin Wu, ktorý je povestný svojou znalosťou kryptomenového sektora najmä v Číne sa vyjadril, že tento návrh zákona je vôbec prvou zmienkou kryptomien v oficiálnych zákonoch tohto štátu. Je to ale dobre alebo zle?

To ukáže samozrejme až čas, avšak podľa tohto prvotného návrhu nejde o nejako extrémne obmedzujúci zákon pre všetky kryptomeny. Je pravda, že má dopad najmä na stablecoiny, čo môže byť iba prvým krokom k tomu, aby sa obmedzili aj iné kryptomeny. Na druhú stranu netreba zabúdať na to, že kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum alebo Litecoin nie sú ani zďaleka tak podobné digitálnemu yuanu, ako napríklad Tether alebo už spomínaný CNH stablecoin.

Stále však platí, že prílišné regulácie kryptomenového sektoru nemôžu viesť k ničomu dobrému, pretože by iba presúvali moc z rúk decentralizovaných projektov do rúk centralizovaných inštitúcii a práve na to si bude musieť dávať pozor kryptomenový sektor v Číne.

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://beincrypto.com/, https://u.today/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart