Holandská centrálna banka naznačuje ekonomický reštart na základe zlatého štandardu.

Po desiatich rokoch bezprecedentného kvantitatívneho uvoľňovania sa opäť volá po zdravej mene – sound money. Holandská centrálna banka teraz zopakovala niektoré nedostatky zlata a uviedla, že zlato sa môže stať základom hospodárskeho oživenia.

Rezervy zlata by mohli reštartovať globálnu ekonomiku

Holandská centrála banka spomenula, že v prípade globálneho ekonomického kolapsu by sa rezervy zlata mohli znovu použiť.

Komentáre prichádzajú v čase, keď americký Fed vstupuje do ďalšej špirály kvantitatívneho uvoľňovania. Fed znížil úrokovú sadzbu na 2,25 % a nedávno začal nalievať prostriedky do jednodňových repo operácií, aby zmiernil sadzby medzibankových jednodňových pôžičiek. Toto úsilie signalizuje výrazný prílev fiatu.

Centrálne banky na celom svete v posledných mesiacoch zvyšovali svoje nákupy zlata. Zlato bolo vždy súčasťou portfólia centrálnych bánk, ale jeho význam sa teraz zvýšil. Vo svete s nulovými alebo dokonca zápornými úrokovými mierami, ako aj s inverznými výnosmi dlhopisov, zlato tiež získalo príťažlivosť ako zabezpečenie proti hyperinflácii a bublinám, založeným na nadmernej likvidite.

Zvýšenie dopytu po zlate a Bitcoine v roku 2019

Ruské a turecké centrálne banky boli v roku 2019 lídrami v nákupoch zlata. Je zvláštne, že obe krajiny sú tiež mimoriadne priateľské ku krypto aktívam. A lokálna hyperinflácia je známym javom pre obe krajiny. Turecko v súčasnosti trpí nestabilným výmenným kurzom pre líru, zatiaľ čo Ruská federácia si stále pamätá na hyperinfláciu po páde Sovietskeho zväzu.

Tieto krajiny sú tiež hostiteľmi rozsiahlych krypto komunít ako nástroja na vyrovnanie inflácie alebo spomalených lokálnych ekonomík. To zodpovedá zisteniu, že dopyt po zlate a BTC sa zvyčajne zhoduje.

Zatiaľ čo BTC je z hľadiska trhových cien kolísavejší ako zlato, je tiež oveľa flexibilnejšie. BTC sa môže použiť na uskutočnenie globálnych platieb, a napriek kontrole siete stále ponúka spôsob, ako presunúť značné finančné prostriedky do zahraničia, kde by fiat prevod bol nemožný alebo veľmi drahý.

Len za posledný štvrťrok zlato zhodnotilo z približne 1 200 USD na 1 500 USD za uncu. Cena BTC zároveň zmazali približne 30 % svojej hodnoty. Napriek tomu BTC v tomto roku predstihol zisky zlata, keď zhodnotil o viac ako 200 %.

Zdravé peniaze sa považujú za riešenie pre ekonomiku, zaplavenú prebytočnou likviditou, kde fiat peniaze už nie sú zmysluplné a vedú k tvorbe bublín aktív. Dokonca aj samotný BTC sa vníma ako rastúci k najvyšším cenám v dôsledku nadmernej fiat likvidity, ktorá hľadala nové nástroje pre investície.

Zdroj:https://bitcoinist.com/dutch-central-bank-hints-at-economic-restart-based-on-gold-standard/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart