Guvernér centrálnej banky Indie: Bitcoin, Libra aj CBDC majú budúcnosť!

CBDC, digitálne meny centrálnych bánk, sú vo vývoji po celom svete. Najviac napreduje samozrejme Čína, ktorá rozšírila testovanie do mnohých regiónov potom, čo bola CBDC skúšobne testovaná iba v 4 mestách. Avšak táto krajina nie je ani zďaleka jedinou na tomto kontinente, ktorá sa aktívne venuje vývoju svojej vlastnej CBDC. Novinky prichádzajú z regiónov ako Južná Kórea, Taiwan, Japonsko alebo India. Jeden z hlavných centrálnych bankárov z poslednej menovanej krajiny sa pritom iba prednedávnom vyjadril, že verí, že kryptomeny majú v modernom finančnom svete svoje miesto práve po boku CBDC.

Kryptomeny majú vo finančnom svete svoje miesto

Guvernér centrálnej banky Indie (Reserve Bank of India), Raghuram Rajan, sa v nedávnom podcaste vyjadril, že kryptomeny ako Bitcoin alebo korporátne digitálne meny ako Libra majú v budúcnosti finančného sektoru svoje miesto. Pre CNBC sa vyjadril, že problém s týmito aktívami by mohol nastať iba vtedy, ak by si mali vytvoriť vo finančnom svete monopol.

Rajan pritom patrí celosvetovo veľmi vplyvných ekonómov a bankárov. V rokoch 2003 až 2006 zastával jednu z najvyšších pozícii v IMF (Medzinárodný menový fond)  a tak môžu mať jeho názory na tieto témy veľký vplyv vo svete akademikov, bankárov alebo ekonómov. V podcaste pre CNBC ich však vyjadril oveľa viac.

Raghuram Rajan si napríklad myslí, že súkromné alebo korporátne digitálne meny budú mať množstvo konkurencie. Tá by mala uzrieť svetlo sveta v najbližších rokoch, pričom množstvo z terajších kryptomien nárast tejto konkurencie neprežije. Rovnako si myslí, že Bitcoin bude fungovať buď ako držiteľ hodnoty alebo ako špekulatívne aktívum. Prirovnal ho pritom najmä ku zlatu, pričom dodal, že si nemyslí, že by sa z Bitcoinu stala mena alebo prostriedok výmeny.

Pohľad na Libru a CBDC

Naopak o projekte Libra sa vyjadril, že má potenciál na to, aby táto digitálna mena fungovala na každodenné transakcie. V tomto projekte však vidí aj nemalé problémy, pričom tiež dodáva, že pre Libru bude veľmi ťažké sa presadiť najmä kvôli nastupujúce generácii CBDC.

Ani CBDC však podľa Raghurmana Rajana nemusia byť úplne bezproblémové. Rajan si myslí, že prostredníctvom CBDC sa budú môcť banky dostať k extrémnemu množstvu informácii a dát o obyvateľoch svojej krajiny, pričom nie všetci s tým môžu byť stotožnení. Práve preto bude musieť byť dopredu stanovené to, aké informácie budú centrálne banky zbierať prostredníctvom CBDC.

Prečítajte si tiež: Od halvingu narástol Bitcoin o viac ako 40% – kam bude smerovať ďalej?

Práve preto je podľa Rajana najlepší možný spôsob, ako môžu digitálne meny v budúcnosti fungovať, akýsi kompromis alebo spolunažívanie. To by sa týkalo CBDC a teda digitálnych mien centrálnych bánk a korporátnych alebo súkromných digitálnych mien. Tie by mohli byť tvorené veľkými spoločnosťami a mali by zaručiť dostatok alternatív a možností na trhu. Rovnako by pomohli k tomu, aby si žiadna CBDC nevybudovala vrámci sveta monopol, pričom by takéto spolunažívanie mohlo poukázať na to, ktorá z možností je viac žiadaná a využívaná.

Zdroje: https://decrypt.co/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart