Guvernér Bank of England: Z Bitcoinu som nervózny

Opäť nový týždeň a opäť nová kritika na Bitcoin zo strany popredného ekonóma a centraálneho bankára. Guvernér jednej z najväčších a najmocnejších centrálnych bánk na svete (Bank of England), Andrew Bailey sa iba dnes vyjadril, že je z Bitcoinu nervózny, pretože ho ľudia používajú, pričom akoby si neuvedomovali, že nemá žiadnu hodnotu.

Bitcoin nemá žiadnu vnútornú (inherentnú) hodnotu

Podľa Andrewa Bailyho je aktuálna situácia okolo kryptomien na čele s Bitcoinom alarmujúca. Myslí si, že najväčšia kryptomena nemá vnútornú hodnotu a tak je používaná iba na špekulácie a investori môžu prísť o svoje financie pri využívaní takýchto finančných nástrojov. Počas  Q&A časti na poslednom stretnutí Bank of England zaznelo aj nasledovné:

„Musím vám úprimne povedať, je naozaj ťažké vidieť, či má Bitcoin niečo, čo my nazývame vnútornou hodnotou (intrinsic value).“

Rovnako povedal, že hodnotu môže mať Bitcoin iba preto, že ho ľudia chcú a používajú, avšak to podľa neho z teoretického (a akademického) hľadiska nemusí stačiť, čo ho robí veľmi nervóznym. Je tomu tak najmä preto, že ľudia ho používajú ako platobný prostriedok, pričom volatilita tohto finančného nástroju má spôsobovať veľké cenové fluktuácie, čo je v jeho očiach zdrojom neistoty.

Nejde pritom o prvý negatívny komentár tohto bankára voči kryptomenám. Iba minulý mesiac sa vyjadril, že je potrebné do sveta stablecoinov zaviesť jasné a prísne regulácie. Už počas jeho prednášky pre online udalosť Brookings Institution sa vyjadril, že Bitcoin nemá nič spoločné s peniazmi a ide o extrémne riskantný typ investície a stablecoiny by mohli byť používané, ale len v prípade vhodnej legálnej infraštruktúry.

Na stablecoiny mal o niečo pozitívnejší názor, pričom tvrdí, že vedia pomôcť znížiť poplatky pre všetky zúčastnené strany v transakcii. Rovnako ale dodal, že musí prísť ku väčšej regulácii tohto sektoru. V tejto svojej online prednáške tiež uviedol, že stablecoiny a CBDC by mohli spoločne fungovať a príchod digitálnych mien centrálnych bánk by tak nemusel znamenať koniec stablecoinov.

Prečítajte si tiež: Willy Woo: Počet BTC hodlerov rastie

Aj v jeho vyjadreniach o digitálnych menách sa tak stále častejšie nachádzajú aj CBDC, ktoré sú po novom skúmané takmer všetkými poprednými centrálnymi bankami. Len minulý týždeň sme informovali o tom, že centrálne banky štátov ako USA, Kanada, Švajčiarsko alebo Švédsko spolu spísali dokument, v ktorom určili hlavné risky a benefity CBDC. Napriek tomu, že sa jasne vyjadrili, že skúmanie takýchto digitálnych mien ešte neznamená ich automatickú implementáciu, je takmer isté, že minimálne niektoré centrálne banky sa o ňu pokúsia.

Zdroje: https://u.today/, https://www.reuters.com/

* Pozn.: Práve prebieha aktualizácia obsahu spravodajstva - migrácia obsahu zo starého webu, preto je dočasne vyplnuté filtrovanie podľa kategórie.

Coinbase navštíviť

Kryptotop navštíviť

Simplecoin navštíviť

Binance navštíviť

Crypto.com navštíviť

Revolut navštíviť

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.