Grayscale Investments vlastní už viac ako 2,5% bitcoinov v obehu – ide o problém do budúcnosti?

Grayscale Investments je jednou z najväčších a najznámejších kryptomenových firiem vôbec. S celkovou trhovou kapitalizáciou až takmer 6 miliárd dolárov, čo sa týka AUM (assets under management- spravované aktíva), je rovnako aj najväčším kryptomenovým fondom, ktorý poskytuje kryptomenové služby a produkty najmä pre inštitucionálnych investorov zainteresovaných v tomto sektore. Aj keď mala táto spoločnosť pomerne slabší jún a júl, kedy dokonca niekoľko týždňov nekúpila ani jeden BTC alebo inú kryptomenu, aktuálne už opäť naplno dokupuje v obrovských množstvách.

Takmer pol milióna bitcoinov v rukách jednej spoločnosti

Podľa spoločnosti Bybt, ktorá zostavila dáta o Grayscale Investments Bitcoin Trust (GBTC), pridal tento fond za posledných 7 dní viac ako 17 100 BTC do svojho celkového portfólia. Celkovo malo ísť o investíciu za takmer 182 miliónov dolárov, pričom tieto nákupy dostali počet Bitcoin mincí vlastnených spoločnosťou Grayscale Investments na 449 000 BTC, s celkovou hodnotou až 4,7 miliardy dolárov.

Podľa stránky CoinMarketCap je aktuálne vyťažených približne 18,5 milióna BTC mincí, čo robí Grayscale jedného z najväčších držiteľov Bitcoinu vôbec, keďže samotná spoločnosť vlastní takmer 2,4% všetkých BTC, ktoré sú aktuálne v obehu. Dokonca, ak by do vyťaženia poslednej bitcoin mince nepridala už ani jeden nakúpený bitcoin, tak by stále vlastnila viac ako 2% zo všetkých BTC. A to zostáva ešte vyťažiť takmer 2,5 milióna BTC, čo tvorí viac ako 11,9% z celkovej ponuky.

Prečítajte si tiež nasledujúci článok: Urýchlil COVID-19 vývoj digitálneho doláru?

Ku 26.septembru, kedy prišlo ku oficiálnemu zverejneniu aktuálneho finančného stavu Grayscale Investments, tak má Grayscale Investments na starosti viac ako 5,8 miliardy dolárov. Až 82,75% z toho robí práve najväčší Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Nasleduje Grayscale Ethereum Trust (ETHE) s približnou hodnotou 785 miliárd dolárov a podielom 13,5% z celkového kapitálu tejto spoločnosti. Okrem dvoch najväčších kryptomien ešte Grayscale Investments ponúkajú investície do rôznych iných kryptomien ako napríklad Ethereum Classic, Bitcoin Cash, Litecoin alebo Zcash.

Príde ku centralizácii Bitcoinu?

Barry Silbert, CEO Grayscale sa na svojom Twitteri ohľadom tejto situácie pomerne vtipne vyjadril, keď reagoval nielen na veľké nákupy tejto spoločnosti, ale takisto aj na nákupy spoločnosti MicroStrategy. Tá od augusta investovala do Bitcoinu viac ako 425 miliónov dolárov, pričom nakúpila takmer 38 250 BTC.

„Zdá sa, že sme v akomsi Bitcoin nákupnom závode medzi MicroStrategy a Grayscale. Hra sa môže začať.“

Aj napriek tomu, že na prvý pohľad môže ísť o pomerne vtipný komentár, ak sa nad tým človek zamyslí, práve takéto správanie veľkých spoločností môže spôsobiť Bitcoinu v budúcnosti množstvo problémov.

Ak sa totižto budú spoločnosti typu Grayscale alebo MicroStrategy (a iné) predbiehať v tom, ktorá nakúpi viac BTC, tak príde ku extrémnej centralizácii BTC, čo je v rozpore s jednou z hlavných myšlienok tejto kryptomeny. Práve na to si bude musieť dávať pozor aj kryptomenová komunita, ktorá by sa mala všemožne snažiť zabrániť takémuto skupovaniu. Jedným dychom však treba dodať, že voči obrovským korporátom je to takmer nemožná úloha.  

Zdroje: https://cryptopotato.com/, https://cointelegraph.com/, https://www.cryptoglobe.com/

* Pozn.: Práve prebieha aktualizácia obsahu spravodajstva - migrácia obsahu zo starého webu, preto je dočasne vyplnuté filtrovanie podľa kategórie.

Coinbase navštíviť

Kryptotop navštíviť

Simplecoin navštíviť

Binance navštíviť

Crypto.com navštíviť

Revolut navštíviť

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.