Grayscale Investments prestalo kupovať BTC – čo je za tým?

Spoločnosť Grayscale Investments patrí v kryptomenovom svete ku najsledovanejším firmám vôbec. Je to tak najmä preto, že Grayscale Investment s ich akciami Grayscale Bitcoin Trust a Grayscale Ethereum Trust patria medzi hlavné indikátory vyjadrujúce záujem o kryptomeny zo strany inštitucionálnych investorov. Tento rok sa tejto spoločnosti doposiaľ veľmi darilo, keď napríklad po halvingu skupovala viac BTC ako bolo vôbec vyťažených. Daný trend sa však zmenil.

Grayscale Invesments už tri týždne nekúpilo žiadny BTC

Grayscale Bitcoin Trust Fund (GBTC) už viac ako tri týždne nevyplnilo oficiálny formulár (Form 8-K), ktorý je tradične posielaný SEC (Securities and Exchange Commission). V danom formulári GBTC okrem iného informuje aj o tom, koľko BTC v daný týždeň nakúpilo. Naposledy však GBTC tento formulár vyplnilo 25.júna, kedy v danom týždni nakúpilo viac ako 20 000 BTC. Odvtedy však SEC nemal obdržať ani jednu správu daného typu od GBTC, čo znamená, že táto spoločnosť za posledné tri týždne nekúpila ani jeden Bitcoin.

Ide tak pochopiteľne o veľmi zaujímavý jav, kedže podľa správy o Q2 (druhom kvartáli) roku 2020, Grayscale Bitcoin Trust nakúpil Bitcoin v priemere za takmer 57,8 milióna dolárov. Išlo o jeden z najplodnejších kvartálov pre GBTC vôbec a preto je tak razantná zmena v trende pomerne zarážajúca. Hovorca GBTC upokojoval situáciu nasledovne:

„Ide o administratívne tiché obdobie pre Grayscale Bitcoin Trust. Avšak ku dňu 10. 7. 2020 je už Trust opätovne otvorený.“

Aj napriek tomu, že už mal byť GBTC opäť otvorený nedošlo ani za posledný týždeň ku žiadnemu nákupu BTC zo strany Grayscale Investments. Práve preto sa teda začína vyskytovať otázka, čo sa stalo so záujmom inštitucionálnych investorov o kryptomeny.

Prestávajú sa kryptomeny pozdávať inštitúciám?

Ešte predtým ako začnú kryptomenoví nadšenci šíriť paniku o tom, že BTC stratil záujem inštitúcii sa treba zamyslieť nad tým, či je takéto stanovisko vôbec pravdivé. Za poklesom nákupov zo strany inštitúcii môže byť aj taký banálny fakt, ako to, že je júl, ktorý je všeobecne jeden z najmenej aktívnych mesiacov v roku (z pohľadu investovania). Manažéri a šéfovia rôznych fondov totižto menej pracujú, sú na dovolenkách a je pochopiteľné, že záujem o obchodovanie alebo všeobecné nakupovanie BTC je nižší ako v iných mesiacoch.

Prečítajte si tiež aj nasledujúci článok: Pokrytectvo Goldman Sachs – Banka, ktorá odsúdila kryptomeny, hľadá ETH programátora

Druhým potenciálnym dôvodom je fakt, že Bitcoin začína byť jednoducho priveľmi nudný. Od výrazného prepadu a rýchleho recovery, ktoré sme videli v marci v spojení s pandémiou COVID-19, sa Bitcoin tento rok iba pomaly a nevýrazne hýbe v rozhraní 9 000 až 10 000 dolárov. Už od začiatku mája sa takmer nonstop opakuje to, že Bitcoin sa pripravuje na veľký pohyb, ktorý ma už-už prísť. No a v druhej polovici júla môžeme smelo skonštatovať, že sa na tento pohyb ešte stále čaká. Aj táto nerozhodnosť a čiastočná nuda môže zapríčiniť, že BTC jednoducho nie je aktuálne tak atraktívnou investíciou. To sa mohlo odzrkadliť na nezáujme inštitucionálnych investorov o nákupy BTC, na ktorý teraz GBTC dopláca.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart