Fundamentálna analýza – Origin Protocol

Ďalší článok obsahujúci fundamentálnu analýzu jednej z kryptomien s veľkým potenciálom. Pokiaľ ste ešte nepočuli o projekte Origin Protocol, tak tento článok vám prinesie všetky potrebné detaily o tom, čo sa tento projekt snaží dosiahnuť.

Myšlienka

Cieľom tímu za Origin Protocol je vytvoriť peer-to-peer zdieľaný ekonomický systém s decentralizovanými platformami. Ich hlavným cieľom je vybudovať protokol, ktorého zameranie by bolo zmeniť aktuálny zdieľaný ekonomický systém (ako napríklad zdieľanie áut, bytov, služieb a podobne).

Navyše tím verí, že používatelia by mali mať úplnú kontrolu nad ich zdieľanými dátami. Od 90.tych rokov minulého storočia mali inovácie vrámci tohto segmentu extrémne stagnovať, pričom Origin sa pokúsi túto stagnáciu úplne zmeniť. Cieľom tohto tímu je úplne zmeniť spôsob akým tento sektor funguje a poskytnúť užívateľom zlepšenú verziu zdieľaného ekonomického systému a zlepšenie tak využívania produktov a služieb z tohto sektora. Vytvorený protokol by mal pomáhať najmä s automatizáciou všetkých procesov vrámci Originu a pomáhal by tak napríklad so zaradením identity užívateľov, ponukami, dôveryhodnosťou užívateľov a podobne. Tento protokol takisto umožní používateľom aby sa stretli alebo komunikovali a prípadne vyriešili akékoľvek transakcie a prevody bez toho, aby bola potrebná tretia strana na overenie transakcie.

Samozrejme, že takéto aplikácie alebo platformy už existujú. Príkladmi sú Uber, Airbnb alebo Fiverr, avšak podľa zakladateľov Originu majú tieto platformy hneď niekoľko chýb. Jednou je najmä speňaženie hodnoty, ktorú užívatelia vytvárajú. Napríklad Airbnb má mať poplatky vo výške až 5-15% pre hostí a zhruba 3-5% pre inzerujúcich z každej objednávky. Dokopy by tak  mohla táto spoločnosť z jednej transakcie obdŕžať až viac ako 20%. Podobne je to aj pri online cestovných agentúrach ako napríklad Expedia alebo Booking.com, ktoré od afiliačných hotelov získavajú niekedy poplatky až 20-30% z hodnoty transakcie. Navyše, všetky takéto platformy a online miesta majú prístup ku obrovskému množstvu dát, ktoré môžu využiť ako ďalšiu možnosť príjmu.

Kombinácia všetkých negatív, ktoré sú aktuálne vidno v tomto svete je hlavným dôvodom, prečo v ňom nie je dostatok inovácie.  Navyše, pokiaľ sa jedna spoločnosť (ako napríklad Airbnb alebo Uber) dostane do čela, je schopná si vytvoriť akýsi neohrozený monopol, čo opäť spôsobí, že inovácia vrámci tohto sektora stagnuje. Cieľom Originu je odstrániť tieto nerovnomernosti. 

Takisto sa Origin Protocol pokúsi najmä o vytvorenie prijateľného prostredia pre svojich partnerov a používateľov, ktorí budú môcť tento projekt využívať aj na tvorbu vlastných Dapps alebo dokonca celý biznis iba prostredníctvom ich protokolu. Z dlhodobého hľadiska má tento protokol slúžiť ako centrálny hub pre prístup ku všetkým inzerátom a záznamom z daného blockchainu.

OGN token je jedným z mnoha ERC20 tokenov. V tomto projekte bude OGN token používaný ako platidlo pre všetky transakcie vytvorené prostredníctvom daného protokolu. Rovnako však bude umožnené aj vytvorenie ďalších tokenov účastníkmi na blockchaine. Používatelia budú takisto odmeňovaní prostredníctvom referal linkov za pozývanie nových používateľov, pričom celkové odmeny majú postupne klesať. Aj takýmto krokom chce však tím docieliť istú mieru adopcie. Rovnako budú odmeňovaní aj tí užívatelia, ktorí budú využívať daný protokol na tvorbu svojich vlastných projektov (napríklad Dapps). Platforma tohto projektu bude takisto slúži na transfery medzi veľkými korporačnými spoločnosťami a individuálnymi kupcami/predajcami.

Tím

Tím tohto projektu je pomerne veľký, pričom jadro tvorí zhruba 15 členov, pričom množstvo z nich pracuje vo svojich odboroch a sektoroch už viac ako dekádu. Spoluzakladateľ tohto projektu Joshua Fraser napríklad v predošlých pracovných postoch zastával aj také pozície ako CEO alebo CTO malých rozvíjajúcich sa projektov zameraných najmä na technologický svet. Zvyšok tímu má taktiež predošlé skúsenosti z rôznych blockchain projektov, machine learning, alebo business development. Taktiež sa medzi aktuálnymi investormi, ktorí budú pôsobiť ako poradcovia pre projekt, nachádzajú také spoločnosti ako Pantera Capital (do projektu investovali zhruba 3 milióny dolárov), BlockTower, Hashed alebo FBG & Spartan. Celkovo tak ide o veľmi široký a vyvážený tím. 

Medzi najpodstatnejších členov tohto tímu patria Matthew Liu (spoluzakladateľ), Frank Chastagnol (hlavný vývojár) a Anna Wang (regionálna manažérke pre Čínu). Matthew Liu má titul zo Standford University a predošlé skúsenosti zo spoločností ako Google a Youtube, kde pracoval dokopy viac ako 7 rokov. Frank Chastagnol pracoval pre spoločnosti ako Airbus, Paypal a taktiež Youtube, pričom vo všetkých spoločnostiach pôsobil na popredných pozíciách v IT sektore. Anna Wang taktiež pôsobila v spoločnosti Google, ale takisto pracovala aj pre French Exness alebo Billabong Group Australia.

Origin Protocol platforma sa skladá z nasledujúcich komponentov

Nástroje pre vývojárov (Developer Tools):

Origin Protocol má umožniť biznisom alebo jednotlivcom vytváranie vlastných aplikácii (Dapps), ktoré budú následne môcť publikovať a používať prostredníctvom Origin Protocol. Daný toolkit bude mať isté štandardy a postupy, ktoré budú musieť vývojári dodržiavať, aby mohli vydávať dané aplikácie na Origin Protocol. Origin software takisto pomôže vývojárom s vytvorením vlastných Dapps, pričom celý systém bude slúžiť tak, ako keby ste si na Craigslist platforme mohli vy sami vytvoriť váš vlastný Craigslist.

Dapps

Dapps na Origin Protocol budú prepojené na Ethereum sieť spolu s IPFS sieťou (popísanú nižšie) a indexing uzly. Toto spojenie umožní vytvoriť jednoduché inzeráty a záznamy zo strany poskytovateľa služieb a produktov, pričom bude obsahovať čokoľvek od obrázkov, cez popis produktu a služby až po recenzie. Napomôcť k tomu má aj prepojenie na smart kontrakty, ktoré budú komunikovať s rozličnými uzlami, ktoré vytvoria samotnú platformu projektu Origin Protocol.

Indexing Server

Indexing server bude mať v tomto projekte jednu, ale za to mimoriadne podstatnú úlohu. Tým, že je tento projekt napojený na Ethereum, vyhľadávanie na tejto platforme môže istý čas trvať. Indexing server umožní, aby bolo vyhľadávanie čo najrýchlejšie a slúžilo používateľom čo najefektívnejšie.

IPFS

Origin bude využívať technológiu Interplanetary File System (IPFS). Tento systém bude slúžiť ako úschovňa pre dáta ako napríklad obrázky, recenzie, popisy alebo odkazy. Následne bude tento systém vytvárať kryptografický hash, ktorý bude následne bezpečne uložený na Ethereum blockchaine. Všetkým týmto položkám bude následne vytvorená špecifický adresa (ako napríklad URL pri obrázkoch na centralizovaných webstránkach), ktorá bude uložená on-chain. IPFS bude vytvorená distribuovanou technológiou, ktorá bude ukladať veľké záznamy off-chain.

Tím za týmto projektom si uvedomuje, že väčšina predajcov bude uverejňovať ceny svojich produktov a služieb vo fiat menách (alebo možno stablecoinoch), pretože sú pochopiteľne oveľa stabilnejšie a nepodliehajú takej volatilite, ako iné druhy kryptomien. Prepojenie oraclov a zdieľaných algoritmov pritom zabezpečí to, že tento problém bude vyriešený. Ich úlohou totižto bude určenie správneho výmenného kurzu. Toto riešenie umožní záujemcom o služby a produkty, aby boli nimi vyhľadávané služby a produkty zobrazené v mene (alebo kryptomene), ktorú si oni zvolia. Funkcia ako táto by mohla umožniť celosvetovú adopciu, pretože tento projekt budú môcť využívať aj ľudia, ktorí nie sú kryptomenovými fanúšikmi.

Výmena medzi nakupujúcim a predávajúcim bude pritom vyzerať nasledovne:

Predajca

1.Vytvorí ponuku prostredníctvom jednej z Dapps na Origine
2.Dapp schváli daný záznam a pošle to do IPFS systému
3.IPFS zverejní danú ponuku a takisto vráti naspať hash priliehajúci tejto ponuke
4.Dapp následne pošle hash na Ethereum smart kontrakt, pričom obdrží ID transakcie
5.Dapp monitoruje nevybavenú Ethereum transakciu a upozorní predajcu v momente, kedy je jeho ponuka prijatá inou stranou

Kupec

1.Pripojí sa na Origin Dapp na vyhľadávanie záznamov a ponúk
2.Indexing server požiada o daný obsah, pričom následne dostane od smart kontraktu IPFS správu s hasmi
3.Indexing server vráti záznamy a ponuky, ktoré môžu byť vyhľadávané kupcami prostredníctvom danej Dapp
4.Kupec vyberie vybranú ponuku
5.Dapp skontroluje, prostredníctvom oraclov, či dôjde ku spravodlivej výmene a vhodnému výmennému kurzu a následne pošle ponuku na smart kontrakt
6.Smart kontrakt skontroluje  správnosť danej ponuky a potvrdí ju v prípade, že bol poslaný správny počet tokenov.

Tokenomics

Origin token (OGN) je ERC20 tokenom na sieti Etherea a ako veľké množstvo iných tokenov aj OGN bude primárne slúžiť ako mena za transakcie na Origin platforme. Tím však verí, že ľudia by mali mať možnosť premeniť akékoľvek financie na platforme a vybrať si ich hoci aj za fiat, na čom pochopiteľne aj pracuje.

Aktuálne sa v obrovské množstvo tokenov nachádza uzamknutých mimo obehu. V priebehu 4 rokov budú tieto tokeny postupne pridávané do obehu. V januári sa s týmto plánom začalo  a pokračovať sa bude až do júla roku 2024. Tieto tokeny budú využívané po celej platforme, avšak ľudia budú môcť používať aj vlastne tokeny. Decentralizované burzy, atomic swaps a peňaženky môžu v tejto úlohe pomôcť, avšak tím vraj má túto možnosť iba zvažovať a nie je ešte úplne dotiahnutá.

Z dlhodobého hľadiska sa nepredpokladá, že tento token by mal byť veľmi volatilný a nestabilný. Avšak tým, že bude využívaný na tejto platforme a mal by slúžiť ako mena, ktorá bude poháňať transakcie a preto sa stabilita takmer vyžaduje. Pokiaľ sa Origin Protocol platforme podarí uspieť v masovej adopcii, dôležitosť ich tokenu bude podporená najmä stakingom. Spočiatku bude slúžiť na adopciu najmä referal systém, ktorý bude odmeňovať v OGN tokenoch tých, ktorí do siete privedú nových používateľov.

Plusy

  • Pomerne vysoká miera adopcie – viac ako 30 000 Ethereum peňaženiek zaregistrovaných na platforme
  • Niekoľko známych investorov – Pantera, FBG Capital, BlockTower
  • Rovnako hneď niekoľko významných spoluprác – WeTrust, Blocklancer alebo Property2Chain
  • Pomerne veľké využitie Tokenu – prostredníctvom shared economy a bez potreby využívania sprostredkovateľov
  • Fungujúci produkt

Mínusy

  • Veľké množstvo konkurentov – mnoho kryptomien riešia podobné alebo úplne rovnaké problémy
  • Hneď niekoľko nekrypotmenových projektov a spoločností ako napríklad Uber alebo Airbnb je v tom istom sektore a má vybudovanú reputáciu

Záver

Napriek tomu, že tento projekt má hneď niekoľko veľkých konkurenčných spoločností so silným brandingom a využívaním (Uber, Airbnb), medzi kryptomenami by mohlo ísť o jeden z úspešnejších projektov. V kryptomenovom sektore má Origin jednu z najlepších propositions na systém založený na zdieľanej ekonomike. Origin má hneď niekoľko známych a podstatných investorov, skúsený tím a nejednu spoluprácu. Táto kombinácia má veľký potenciál do budúcna pre celý projekt, ktorý môže v kryptomenovom svete (a najmä v shared economy sektore) bezpochyby uspieť. Origin sa zameriava na globálny systém zdieľanej ekonomiky, ktorej aktuálna hodnota je odhadovaná na zhruba 40 miliárd dolárov. Do roku 2025 by sa však táto hodnota mohla vyšplhať až na 340 miliárd dolárov za rok. Práve kvôli veľkému potenciálu celého sektora a veľmi dobrej východiskovej pozície v ktorej sa Origin Protocol nachádza sa určite oplatí sledovať tento projekt aj do budúcna.

Kryptomena: Origin
Skratka: OGN
Najznámejšie burzy: Binance
Trhová kapitalizácia: 6 miliónov dolárov
Cena: 0,196 doláru
Celková ponuka/ Ponuka v obehu: 3 %

Disclaimer: Tento článok je informačný a neslúži ako investičná rada. Pokiaľ chcete investovať, spravte si svoj vlastný research a investujte iba na základe vašich rozhodnutí.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart