EÚ navrhuje stopnúť výbery na 5 až 20 dní

Členské štáty Európskej únie skúmajú návrh, ktorý im dáva právomoc zastaviť výbery v prípade trápiacich sa bánk, aby zabránili prípadným hromadným výberom.
S navrhovaným opatrením prišiel estónsky prezident, ako informuje agentúra Reuters.

Podľa plánu môžu byť vyplácania dočasne pozastavené na dobu piatich pracovných dní. Pozastavenie by však mohlo byť vo výnimočných situáciách predlžené aj na dobu 20 dní.
V návrhu sa píše, že opatrenie má pomôcť podporiť úverové banky, ktoré sa trápia alebo existuje šanca, že sa zrútia.

Tí, ktorí sú proti návrhu ale tvrdia, že opatrenie môže nepriaznivo ovplyvniť dôveru vkladateľov a dokonca môže urýchliť výbery v bankách, o ktorých sa hovorí, že majú problémy.
Banky niekoľkých členských štátov EÚ, najmä v Taliansku, sa ocitli v problémoch a spôsobili rozruch medzi spotrebiteľmi.

Keď zlyhá tradičná forma bankovníctva, tak nielen spotrebitelia sa obracajú k alternatívnym možnostiam, ako sú digitálne meny, ale aj bývalí bankári považujú kryptomeny za neodmysliteľnú súčasť budúcnosti bankovníctva.

Pri otázke zatiaľ neexistuje konsenzus

Opatrenie prišlo v čase, keď sa členským štátom nedarí nájsť riešenie, ako pomôcť trápiacim sa bankám. Taktiež prichádza dva mesiace po bankrote španielskeho lídra Banco Popular, ku ktorému čiastočne došlo v dôsledku hromadného výberu.

Návrh získal podporu krajín EÚ, ktoré už schvaľujú moratórium na výbery počas insolventných procesov na vnútroštátnej úrovni, ako je to v prípade Nemecka.

Bankové skupiny však jednoznačne nesúhlasili s opatrením a tvrdili, že to odradí ľudí od ukladania svojich ťažko našporených peňazí v bankách.

Podľa Charlieho Bannistera z bankovej lobby skupiny Asociácie pre finančné trhy v Európe (AFME) bude návrh motivovať vkladateľov, aby v ranom štádiu odchádzali od bánk.

Podľa EÚ predstaviteľov sa navrhovaným opatrením už zaoberali EÚ vyslanci 13. júla, ale nepodarilo sa im prijať definitívne rozhodnutie. Očakáva sa, že sa návrhom budú ďalej zaoberať v septembri.

Konečné rozhodnutie však vyžaduje schválenie od európskych zákonodarcov.

Zdroj:cointelegraph.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart