Ethereum vs Cardano – Porovnanie dvoch dApp platforiem

Ethereum a Cardano sú dve z najznámejších decentralizovaných platforiem. Oba projekty ponúkajú budovanie smart kontraktov do blockchain technológií – hoci odlišným spôsobom.

Spoločná minulosť

Zakladatelia Vitalik Buterin z Ethereum a Charles Hoskinson z Cardano majú spoločnú minulosť. Stretli sa v projekte Bitcoin Education Project, kde tvorili online kurzy. Tam dostal Hoskinson od Buterila prvý náznak Ethereum whitepaperu. Tak sa stali partnermi a spolu aj s ďalšími šiestimi osobami založili Ethereum.

Pracovali spolu niekoľko mesiacov a potom Hoskinson opustil Ethereum. Dôvodom boli nezhody v tom, či má zostať Ethereum nezisková organizácia, alebo prijať kapitál od Venture capitalových firiem. Buterin a ďalší zakladatelia Ethereum nechcel prijať finančné prostriedky a tak Hoskinson spolu s Jeremy Wood opustili firmu. Následne založili spoločnosť IOHK (Input Output Hong Kong) za ktorou stojí Cardano.

Hlavné rozdiely

Ich hlavným cieľom je rozvoj dApp a smart kontrakty. Tu podobnosti končia a v svojej architektúre sa líšia.

Konsenzus

Ethereum v súčasnosti používa Proof-of-Work (PoW) s plánuje prejsť na Proof-of-Stake (PoS) pomocou algoritmu zvanom Casper. Nikto však nevie kedy prechod nastane.

Cardano implementuje Proof-of-Stake (PoS) už od začiatku s pomocou algoritmu Ouroboros. Funguje na princípe slot lídrov, ktorí potvrdzujú transakcie a vytvárajú bloky. Nezáleží na tom, koľko vlastníte ADA tokenov, slot lídrom sa môže stať každý.

Programovací jazyk

Ethereum používa vlastný programovací jazyk Solidity. Tím spoločnosti Ethereum vytvoril Solidity špeciálne na vybudovanie smart kontraktov, ktoré bežia na virtuálnom stroji Ethereum (EVM).

Cardano využíva Haskall a Plutus. Haskell je funkčný programovací jazyk, ktorý sa používa od roku 1990. Ale najnovšie funkčné vydanie, ktoré sa začalo používať v roku 2010. Podobne ako Haskell, Plutus je funkčný programovací jazyk, Avšak bol vytvorený v rámci vývojového tímu Cardano.

Architektúra

Pravdepodobne najvýznamnejší spôsob, akým sa dve platformy smart kontraktov líšia, je ich architektúra.

Cardano blockchain je rozdelený na dve vrstvy. Toto oddelenie vám dáva ako koncovému používateľovi väčšiu kontrolu nad súkromím a vykonávaním vašich inteligentných zmlúv.

V súčasnosti má Ethereum iba jednu vrstvu, ale plánuje spustenie riešení ako Plazma. Plazma obsahuje child bloky podobné Bitcoin’s Lightning Network. Tieto child bloky uľahčujú transakcie bez toho, aby museli využívať hlavnú sieť spoločnosti Ethereum.

Spoločnosť Ethereum čoskoro zavedie aj sharding, aby pomohla s problémami škálovateľnosti.

Ostatné

Ethereum má už viac ako tri roky, zatiaľ čo Cardano sa dostalo na scénu len v septembri 2017.

Cardano ponúka množstvo svojich tokenov vo výške 45 miliárd, zatiaľ čo Ethereum nemá maximálne počet tokenov.

Ktorý z projektov je lepšia investícia?

Ethereum má v súčasnosti väčšiu tržnú kapitalizáciu, takže jej rastový potenciál môže byť menší. Rozdiely v tomto môžeme však určiť ako zanedbateľné.

Ethereum zo svojho ATH je v súčasnosti na približne tretinovej cene. Z 1400 USD sa dostal na 400USD. Cardano zažil väčší prepad a to na jednu šestinu z ceny. Z 1,30 USD sa v súčasnosti obchoduje za 0,13 USD.

Zhodnotenie

Ethereum má v súčasnosti jednu z najväčších a najaktívnejších sietí vo svete kryptomien. Je to vhodná voľba pre ICO a preto mnoho tokenov beží na tejto platforme. Ak si Ethereum zachová popularitu, môže pokračovať v raste.

Cardano zatiaľ nemá takú podporu ako Ethereum, ale napriek tomu má veľmi stabilnú komunitu. Skutočný rast nastane, keď bude pripravené na vývoj dApps.

Obidve platformy však majú aktívne vývojové tímy s vysokými cieľmi. Ethereum musí zapracovať na škálovateľnosti. Cardano v súčasnosti pracuje na delegácií Ouroboros a na ďalších funkciách siete.

Na záver, Ethereum a Cardano sú rešpektované projekty, ktoré by mali mať významný vplyv na svet.

Ak si chcete prečítať na novinkách, ktoré plánuje Ethereum, tieto článoky sú pre tu vás:

1 2

Upozornenie: Tento článok je subjektívnym názorom autora na danú kryptomenu na základe zhromaždenia viacerých zdrojov a informácií. Neposkytujeme finančné, ani investičné poradenstvo. Každý človek obchoduje s vlastným kapitálom a podľa vlastného uváženia.

* Pozn.: Práve prebieha aktualizácia obsahu spravodajstva - migrácia obsahu zo starého webu, preto je dočasne vyplnuté filtrovanie podľa kategórie.

Coinbase navštíviť

Kryptotop navštíviť

Simplecoin navštíviť

Binance navštíviť

Crypto.com navštíviť

Revolut navštíviť

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.