Ethereum v číslach (časť 2.)

V predošlom dieli sme sa bližšie pozreli na vývoj Etherea v súvislosti s počtom  aktívnych adries, transakcií a financovaní venture kapitálových firiem a fondov. Cena síce zo strednedobého hľadiska klesá, no bližší pohľad na čísla odhaľuje robustnú technológiu zaplavenú projektmi a vývojármi, ktorí určujú smer.

Inteligentné zmluvy

Používanie inteligentných zmlúv na Ethereum blockchaine sa neustále zvyšuje. Od júna, kedy bolo vytvorených takmer 200 000 inteligentných zmlúv sa hodnota navýšila a v novembri dosiahla približne 1,5 milióna kontraktov.

Ethereum si tak drží prvenstvo a môžeme ho označiť ako najrobustnejšiu platformu pre inteligentné zmluvy. Z prvých 1000 tokenov zoradených podľa tržnej kapitalizácie je 89 % postavených práve na ETH.

Mineri a sieťová aktivita

Ethernodes hlási viac ako 11 000 aktívnych uzlov interagujúcich s blockchainom Ethereum. Tieto uzly sú rozmiestnené na šiestich kontinentoch a demonštrujú geografickú rôznorodosť siete. V roku 2018 zostali odmeny za ťaženie pomerne konzistentné, v priemere sa jedná o 620 000 ETH za mesiac — s najväčšími odchýlkami v januári (640 tis.) a februári (572 tis.).

(Odmena za ťaženie v roku 2018. Zdroj: aleth.io)

Developerská a užívateľská aktivita

Výnimočnosť spoločnosti Ethereum spočíva aj v schopnosti naprogramovať a budovať decentralizované aplikácie. V súčasnosti figuruje v celom ekosystéme 2286 živých dApps, pričom 2175 z nich sú postavené na ETH. Pre mnohých používateľov je prístup k dApps najľahšie dostupný prostredníctvom prehliadačového rozšírenia MetaMask. Spoločnosť MetaMask dosiahla v apríli 1 milión užívateľov, odvtedy získala ďalších 200 000.

Vývojári sú tí, ktorí stoja za rastom ETH ekosystému. Aj pri cenových výkyvoch na trhu zostávajú oddaní tejto technológii a jej aplikáciám, nakoľko stále pokračujú v budovaní nových riešení.

Truffle Framework je sada nástrojov vytvorených tak, aby uľahčili vývojárom programovanie dapps. V súčasnosti existuje 26 000 produktov Truffle, ktoré sú uvedené na Githube. Truffle nedávno prekonala 1 milión stiahnutí.

(Počet stiahnutí Truffle. Zdroj: Truffle Framework)

Za zmienku určite stojí aj projekt Ganache s 588 tisíc stiahnutiami, alebo Loom Network so svojimi CryptoZombies, ktorá umožňuje každému programovať inteligentné zmluvy. Zombíci doteraz získali 330 000 používateľov. Zdá sa, že vývojári tu zostávajú a ďalší sú už na ceste.

(Truffle Suite vývojárská adopcia. Zdroj: Truffle Framework)

Záver

Aj keď kryptomeny zažívajú v oblasti ceny svoje horšie obdobie, čo sa týka vývoja Etherea, môžeme usúdiť, že ekosystém napreduje a je silnejší než kedykoľvek predtým. Jasným dôkazom je niekoľko vyššie vyznačených grafov, chystaný hard fork Constatinople, alebo plánovaný prechod na Ethereum.

Nemali by sme sa teda tak silne sústrediť na cenu. Ethereum sa nachádza vo vývojovej fáze a čo je dôležité, tak vývoj napreduje, no zataľ nie je pripravený na masové priatie. Keď nastane správny čas, môžeme očakávať, že Ethereum ukáže svoju silu a vezme nás do decentralizovanej budúcnosti.


?Zhodnotenie roku 2018?

?Rok 2018 bol plný lekcií a výziev. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najdôležitejšie udalosti v tomto roku a čo môžme očakávať v rom ďalšom. (Baakt?)

?Na záver nebude chýbať analýza vybraných kryptomien.

Zhodnotenie roku 2018 – Report si viete stiahnuť zdarma na tomto odkaze 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart