Ethereum je komodita – rovnako ako Bitcoin, hovorí americký regulátor.

Podľa CFTC je Bitcoin komodita a momentálne sa rovnako vyjadrili aj o kryptomene Ethereum s tým, že v blízkej budúcnosti sa začnú obchodovať s ETH aj futures – finančné deriváty.

Podľa Heath Tarberta, predsedu Commodity Futures Trading Commission (CFTC) je Ethereum (ETH) komodita a nemožno ho klasifikovať ako finančný cenný papier.

Počas účasti na konferencii Yahoo Finance All Markets 10. novembra v New Yorku Tarbert uviedol,

O Bitcoine sme sa vyjadrili veľmi jasne: Bitcoin je komodita. O Ethereum sme nepovedali nič až doteraz. Podľa môjho názoru ako predsedu CFTC je Ether komoditou.“

V decembri 2018 CFTC verejne požiadala o spätnú väzbu s cieľom sa lepšie informovať o blockchaine Etherea a jej natívnej kryptomene Ethere.

Tarbert súhlasí s názorom (SEC), že Bitcoin a Ether nemožno klasifikovať ako cenné papiere a potvrdzuje, že CFTC a SEC v tejto veci spolupracujú.

CFTC prvýkrát vyjadrila svoje názory, týkajúce sa Bitconu a iných krypto aktív v roku 2015, keď vzniesla obvinenia proti krypto spoločnosti Coinflip. Toto je však prvýkrát, čo tento regulátor komodít poskytol usmernenie, týkajúce sa Etheru.

Tarbert zdôrazňuje, že „na trhu existuje nejednoznačnosť“, pokiaľ ide o stav mnohých kryptomien, ale poznamenáva, že s „podobnými digitálnymi aktívami by sa malo zaobchádzať rovnako.“ Tarbert tiež uvádza, že „forked“ aktíva, ako sú Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG) a Ethereum Classic (ETC), by mali byť regulované rovnako ako pôvodné krypto aktíva. Kategorizácia každej kryptomeny CFTC závisí od toho, ako bolo každé jedno aktívum vytvorené.

Jedinou výnimkou môže byť, keď samotný fork vyvoláva niektoré pochybnosti, týkajúce sa práva cenných papierov v rámci toho klasického Howeyovho testu.

„Howey Test“ odkazuje na prípad z roku 1946, v ktorom sa predávali akcie v citrusovom háji. SEC ho v súčasnosti používa ako precedens na určenie toho, či kryptomena má charakter finančného cenného papiera.

Riaditeľ jednej sekcie v SEC, Bill Hinman, minulý rok poznamenal, že novo vytvorené tokeny sú s najväčšou pravdepodobnosťou cenné papiere, pretože sa predávajú s „prísľubom toho, že aktíva sa budú rozvíjať takým spôsobom, ktorý spôsobí rast ich hodnoty, aby sa neskôr predali kvôli zisku,“ a „zvyčajne sa predávajú širokému publiku, a nie osobám, ktoré ich pravdepodobne použijú v sieti.

Hinman tvrdí, že Bitcoin e Ether nespĺňajú tieto požiadavky z dôvodu ich decentralizovanej povahy. Inými slovami, BTC a ETH nekontrolujú tretie strany alebo firmy, ktorých snaha je v podniku kľúčovým určujúcim faktorom úspechu a nárastu ceny aktíva.

V odpovedi na otázku, či je Howeyov test stále aktuálny, Tarbert hovorí:

„Myslím si, že tá analýza je celkom správna. Obstálo to skúšku času. Nakoniec ide o základnú otázku: je to niečo, čo sa používa na získavanie kapitálu a investujete do podniku, alebo kupujete niečo, čo má hmatateľný uchovávateľ hodnoty samo osebe?“

Tarbert tiež hovorí, že je možné, aby sa nová digitálna mena spočiatku klasifikovala ako cenný papier, a potom sa zmenila na komoditu.

Tarbert, ktorý prevzal úlohu vedúceho CFTC v júli 2019, tiež poznamenáva, že futures kontrakty na báze Etherea sa môžu v blízkej budúcnosti začať obchodovať na amerických trhoch.

Zdroj: https://dailyhodl.com/2019/10/10/ethereums-native-cryptocurrency-eth-is-a-commodity-just-like-bitcoin-says-top-us-regulator/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart