Ethereum „bojuje“ na viacerých frontoch a jedným z nich je aj večný spor PoS vs PoW

Ethereum, svetová dvojka medzi kryptomenami s celkovou trhovou kapitalizáciou takmer 300 miliárd, to nemá vo svojom sektore jednoduché. Komunita zároveň vyvíja značný tlak na niekoľkokrát odložený prechod na PoS, keďže práve ten by mal riešiť stále horšiu situáciu s poplatkami na tejto sieti. Je tak na vývojároch Etherea aby ukázali svoje schopnosti a úspešným rozbehnutím Ethereum 2.0 možno naštrbili aj neoblomných zástancov PoW.

ETH si vo svojom sektore drží pozíciu jednotky, ale konkurencia je silná

Výskumník z Messari, Wilson Withiam vo svojej najnovšej správe tvrdí, že Ethereum dominuje v mnohých oblastiach krypto priestoru. Jedným z dôvodov je aj stále rastúci záujem o DeFi odvetvie, kde celková hodnota prostriedkov uzamknutých v DeFi protokoloch zaznamenala v prvom štvrťroku 2021 viac ako 200% nárast a podľa údajov DeFi Pulse predstavuje 58 miliárd dolárov.

Ethereum vedie doslova vojnu na poli škálovateľnosti a napriek tomu, že ju aktuálne s najväčším trhovým podielom vyhráva, na chrbát mu dýchajú silní konkurenti ako Binance Smart Chain, Polkadot, Solana, Cardano a VeChain. Trhový podiel bez Bitcoinu a Etherea sa za posledné 3 mesiace zdvojnásobil a aktuálne predstavuje hodnotu 34%, čo znamená, že tieto projekty rastú neuveriteľným tempom. 

Práve riešenia týkajúce sa škálovateľnosti, ktoré sa majú na Ethereu implementovať a mali by riešiť aj výšku poplatkov na tejto sieti, tak budú pravdepodobne do budúcna kľúčové pre udržanie jeho dominancie na trhu. Ďalší analytik dodáva, že aj keď ceny si môžu z krátkodobého hľadiska robiť čo chcú, rast využívania je nepopierateľný a „blockchainy zožerú svet“.

Kedy sa konečne dočkáme ETH 2.0 a čo nám táto zmena prinesie

Určite ste už všetci zachytili informácie o plánovanom prechode Etherea z PoW (Proof-of-Work) na PoS (Proof-of-Stake). Napriek tomu, že sa táto udalosť stále odkladá, jedná sa o kľúčový krok zo strany Ethereum vývojárov, ktorý by mal okrem iného riešiť aj čoraz horšiu situáciu spojenú s vysokým poplatkami. V skratke by tento prechod znamenal, že overovanie transakcií by neprebiehalo formou súťaže medzi všetkými ťažiarmi, ale prideľovaním blokov ťažiarom, ktorí zložili zálohu (stake) vo výške 32 ETH.

Vývojári Etherea vyvinuli a v decembri 2020 spustili paralelný PoS blockchain, ktorý nazvali Ethereum 2.0. Ten funguje oddelenie od existujúceho blockchainu Ethereum a pôvodne sa malo jednať o sieť, na ktorú sa mohli presunúť decentralizované aplikácie (dApps). Vďaka hackathon projektu Rayonism, ktorého účel je testovanie prechodu Etherea na PoS, sa však myslenie postupne mení.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Aktuálne sa namiesto postupného ukončenia PoW siete prostredníctvom viac-fázového upgradu vývojári snažia prepísať protokol tak, aby sa na Ethereu dosiahol konsenzus na decentralizovanom protokole 2.0. „Konsenzuálna vrstva“ by sa v podstate zmenila z PoW ťažby na PoS staking, pričom exekúcia používateľských transakcií a fungovanie dApps by prebiehala ako doposiaľ. Softvéroví klienti udržujúci Ethereum 2.0 by naďalej zohrávali dôležitú úlohu pri udržiavaní a podpore konsenzuálnej vrstvy PoS siete.

Zlúčenie dvoch paralelných systémov, narozdiel od pôvodného plánu prechodu z jedného na druhý, so sebou prináša aj problémy. Znamenalo by to totiž, že konsenzus a exekúcia by neboli vykonávané na jednom klientskom softvéri, ako je tomu dnes. Po „Veľkom zlúčení“ by mal systém kompozitný dizajn pozostávajúci z uzla (node) konsenzu a uzla exekúcie. Rayonism má tak za úlohu, odskúšať prostredníctvom testnetu fungovanie všetkých nových funkcií dokopy a pridáva aj „sharding“. Sharding je v skratke spôsob, ako dosiahnuť výrazne vyššiu kapacitu transakcií a dlhodobo udržať poplatky čo najnižšie.

Prečítajte si tiež: Nečakané vyjadrenie zo strany Čínskej ľudovej banky – začína vnímať kryptomeny ako investíciu?

Počas najbližšieho obdobia tak musia dať účastníci hackathonu hlavy dohromady a 14. mája by mali predstaviť svoje nápady toho, ako prebehne Veľké zlúčenie – teda aktivácia PoS na Ethereu. Zároveň by sme na základe týchto informácii mohli získať aj bližšiu predstavu o tom, kedy sa dlho očakávaný upgrade stane realitou.

Spoluzakladateľ Ripple tvrdí, že na PoS by mal prejsť aj Bitcoin

Do večnej debaty o výhodách a nevýhodách PoS zasiahol aj spoluzakladateľ Ripple Chris Larsen. Ten prilieva olej do ohňa svojim vyjadrením, v ktorom tvrdí, že aj Bitcoin by sa mal vzdať fungovania na PoW a prejsť na Pos. Za jeden z dôvodov považuje aj často spomínaný problém PoW – uhlíkovú stopu.

Spomína, že táto zmena je pre Bitcoin kritická, ak sa chce udržať na pozícii svetovej jednotky medzi kryptomenami. Súčasné energetické nároky PoW systému sú totiž podľa neho dlhodobo neudržateľné. Iba Bitcoin ročne spotrebuje priemerne 132 TWh, čo je objem energie, ktorý zodpovedá približne 12 miliónom amerických domácností. Ako porovnanie uvádza centralizovanú sieť XRP, ktorá má za sebou za 9 rokov fungovania viac ako 62 miliónov transakcií bez jediného výpadku siete a ročne spotrebováva energiu ako 50 priemerných domácností.

Medzi obhajcami PoS a PoW dlhodobo prebiehajú diskusie, pričom fanúšikovia PoS argumentujú najmä spomínanou vysokou spotrebou energie. Najväčší zástancovia PoW, najmä BTC a XMR komunita zase tvrdí, že PoS nikdy nemôže dosiahnuť úroveň bezpečnosti a decentralizácie, ktorú poskytuje PoW. Niektorí odborníci však predpokladajú, že Bitcoin nakoniec prejde na systém PoS, akonáhle Ethereum preukáže úspech tohto algoritmu.

Zdroje: coindesk.com, cointelegraph.com, bitcoinist.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences