Egyptská centrálna banka limituje výbery hotovosti, Bitcoin to napraví

Ako rastie panika a neistota spôsobená koronavírusom, Egypt sa stal poslednou krajinou, ktorá obmedzila bankové výbery. Jednotlivci teraz môžu vybrať maximálne $635 za deň zo svojej banky a iba $317 za deň z bankomatov. Bitcoin to napraví.

Egyptské banky limitujú výbery hotovosti

Podľa nedeľnej správy z New York Times Egyptská centrálna banka poverila banky v celej krajine, aby uplatnili dočasné denné limity na vklady a výbery.

Tento krok má za cieľ regulovať infláciu v krajine a zabrániť občanom hromadiť peniaze počas pandémie.

Chcem stiahnuť poslednú analýzu trhu

Denný limit sa v pobočkách bánk znížil na 10 tisíc egyptských libier ($635) pre jednotlivcov a na 50 tisíc egyptských libier ($3,100) pre spoločnosti. Od týchto limitov sú oslobodené iba podniky, ktoré musia vyberať peniaze na vyplatenie svojich zamestnancov.

Obmedzenia prichádzajú po vlne hromadných výberov z bánk v krajine. Guvernér centrálnej banky Tarek Amer v nedeľu vyhlásil, že za posledné tri týždne bolo z bánk vyňatých až 30 miliárd egyptských libier ($1,91 miliárd). Povedal:

„Zistili sme, že jednotlivci vyberajú z bánk peniaze, hoci ich nepotrebujú… Za posledné tri týždne vybrali 30 miliárd libier. Chceme nejakú disciplínu. Žijeme v spoločnosti a musíme myslieť na ostatných.“

Prečítajte si tiež: Brian Armstrong – Boom kryptomien splodí milióny tokenov

Bitcoin to napraví

Ako Vis, advokát Bitcoinu, poznamenal na Twitteri:

„To je dôvod, pre ktorý bol Bitcoin vytvorený.“

Registrovaných prípadov koronavírusu v Egypte je momentálne len pod 800. Zdravotnícke služby krajiny však na liečbu hromadnej epidémie nie sú pripravené. Okrem toho má Egypt sklon k vysokej inflácii, ktorá by mohla krízu ešte viac prehĺbiť. Podľa z zdrojov citovaných v článku:  

„Mohlo by to znížiť hromadenie, panické nakupovanie a ovládanie cien.“

Možno by mohlo. Ale prichádzame takto k problému, ktorý je starý ako bankovníctvo samo. Ak niekto môže obmedziť vaše peniaze, nie sú to vaše peniaze.

Nikto nemôže obmedziť vaše Bitcoiny. Žiaden centrálny bankár nemôže prísť a rozhodnúť, koľko peňazí môžete prevádzať. Ako môžeme vidieť od Káhiry po New York, určite to nie je prípad fiatovej meny.

Zdroj: bitcoinist.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart