ECB bude tlačiť na spustenie digitálneho eura

Christine Lagarde, aktuálna prezidentka Európskej centrálnej banky sa iba včera vyjadrila, že spustenie digitálneho eura je skutočne jedným z hlavných plánov a cieľov ECB do najbližšieho obdobia. Lagarde sa navyše vyjadrila, že digitálne euro by ani zďaleka nemalo pôsobiť ako náhrada za hotovosť a aktuálny finančný systém, ale malo by pôsobiť ako doplnok ku hotovosti ako takej.

Digitálne euro ako jeden z najpodstatnejších cieľov

Na včerajšom oficiálnom francúzsko-nemeckom zhromaždení, na ktorom sa nachádzalo po 50 členov z oboch krajín, sa Christine Lagarde vyjadrovala na tému digitálneho eura a jeho budúcnosti. Rovnako sa vyjadrila, že ECB musí podporovať nové digitálne technológie a spraviť tak z Európskej Únie svetového lídra v tomto rýchlo rastúcom sektore. V jej reči odznelo napríklad aj nasledovné:

„V stále viac digitálnej ekonomike sa musíme uistiť, že Európsky platobný systém bude dostatočne silný a autonómny. Eurosystém pritom aktívne hľadá rôzne spôsoby a alternatívy, ako to docieliť. Už teraz sa pozeráme na to, aké benefity, risky a výzvy by prinieslo zavedenie digitálneho eura. Digitálne euro môže byť doplnkom, nie náhradou, ku hotovosti. Môže poskytnúť alternatívu ku anonymným digitálnym menám a zaručiť tak, že Európsky platobný systém bude stále jadrom finančného sveta na tomto území.“

Jej názory a pohľady pritom nemožno vôbec brať na ľahkú váhu. Christine Lagarde patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti vo svete financií už niekoľko rokov. Jej vplyv je cítiť nielen vo Francúzsku, kde bola ministerkou financií, ale taktiež aj v IMF (Medzinárodnom menovom fonde), kde bola prezidentkou predtým, ako nahradila Maria Draghiho na najvyššom poste v Európskej centrálnej banke.

Prečítajte si tiež: Robert Kiyosaki: Nájdenie vakcíny na COVID odštartuje prepad BTC

Pomôže digitálne euro aj v boji s COVID-19?

Jej pohľad na to, ako by malo digitálne euro fungovať a zapadať do aktuálneho finančného systému nie je pritom žiadnym prekvapením. Takzvaná európska ekonomická škola pritom už navrhovala niečo podobné, kedy sa vyjadrila, že CBDC (central bank digital currency – digitálna mena centrálnych bánk), by určite nemala patriť ku priamej konkurencii hotovosti (eura ako takého), ale skorej pôsobiť ako jeho doplnok.

Christine Lagarde si taktiež myslí, že celý proces digitalizácie eura by bol prospešný aj kvôli tomu, že by mohol pomôcť vyriešiť finančné problémy spojené s COVID-19. Správne nastavené digitálne euro by tak malo pomôcť s prosperitou celého regiónu, keďže by malo pôsobiť ako najefektívnejší stimul na blížiacu sa hrozbu celosvetovej finančnej krízy.

Zdroje: https://beincrypto.com/, https://decrypt.co/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart