Dôvody, prečo by centrálne banky mali spustiť retail CBDC

Ešte pred začiatkom obrovskej pandémie, ktorou je koronavírus, sa zdalo, že najmocnejší ľudia sveta sa budú snažiť posunúť dnešnú dobu výrazne vpred prostredníctvom vývoja umelej inteligencie (AI), takisto prísnymi pravidlami, ktoré budú dohliadať nad klimatickými podmienkami a rovnako spustením digitálnych mien centrálnych bánk (central bank digital currencies-CBDC). Po prepuknutí koronavírusu a hrozbe prenosu pomocou hotovosti sa však zdá, že najmä CBDC by mali byť témou číslo jedna.

Je to však také jednoduché?

Aj keď sa to možno nezdá, tak medzi akademikmi, ekonómami a bankármi koluje už obrovské množstvo výskumov, analýz a diskusných príspevkov, ktoré sa snažia CBDC zaradiť do aktuálneho sveta. Najmä kryptomenoví fanúšikovia a podporovatelia riešia to, či by takáto digitálna mena mala mať svoj vlastný blockchain. Pre ekonómov a bankárov je však blockchain až druhoradou záležitosťou.

Tou najpodstatnejšou je vytvorenie vhodných ekonomických modelov, ktoré by zahŕňali nielen aktuálne meny a menové páry, ale takisto aj CBDC. Zatiaľ sa však zdá, že táto úloha je príliš komplexná, technicky náročná a hlavne legislatívne veľmi sporná. Takéto rozhodnutie by tak mohlo na začiatok spôsobiť oveľa viac chaosu ako osohu. Banky totižto čelia nielen otázkam ako „Kto bude CBDC vôbec používať?“ ale takisto aj problémom, ako ich správne implementovať a akú formu peňazí budú predstavovať.

Momentálne síce nie je na svete ani jedna oficiálna CBDC, avšak hovorí sa o dvoch rôznych typoch, ktoré by mohli byť v budúcnosti využité. Prvou by bola akási wholesale CBDC, ktorá by slúžila najmä pre finančné inštitúcie. Druhou možnosťou, ktorá je oveľa prijateľnejšia v dnešných podmienkach je retail CBDC, ktorá by mala byť využívaná najmä domácnosťami, jednotlivcami a spoločnosťami. Pre finančné trhy a monetárnu politiku je samozrejme oveľa jednoduchšia wholesale CBDC, avšak pri súčasnom stave sa zdá, že práve retail CBDC by mohla byť lepšou možnosťou. Tá je však oveľa komplexnejšia a preto môže spôsobiť problémy hneď od začiatku.

Ako by takáto CBDC mohla fungovať?

Pozrime sa na zjednodušenú možnosť toho, ako by retail CBDC mohla naozaj fungovať. Akákoľvek centrálna banka (napríklad americký FED), vydá digitálny dolár. Tento digitálny dolár bude pôsobiť ako pasívum FEDu, čo znamená, že pokiaľ budete takýto digitálny dolár vlastniť na nejakej svojej peňaženke, centrálna banka FED vám bude jeden dolár dlžiť. V tomto prípade tak digitálny dolár funguje presne tak isto, ako aktuálne funguje hotovosť. Ak by teda fungoval aj digitálny dolár, aj ten papierový, tak by každý jednotlivec mal možnosť vymeniť si papierový dolár za digitálny alebo opačne. Ide teda o formu peňazí, ktorú môže vytvoriť a rovnako aj zničiť iba FED. Avšak výhody tohto systému sú evidentné.

CBDC a medzinárodné prevody

Aj napriek tomu, že veľkej väčšine ľudí sa nemusí zdať, že s medzinárodnými prevodmi sú problémy, opak je pravdou. Okrem toho, že medzinárodné prevody trvajú z pravidla oveľa dlhšie, tak aj poplatky sú vo väčšine prípadov výrazne vyššie ako pri vnútroštátnych prevodoch. Je to tak najmä kvôli tomu, že banky musia overiť identity oboch strán, čo nielenže zaberie čas, ale takisto aj stojí peniaze. Ak by sa však používala retail CBDC, tak by každý občan mal vytvorenú akúsi digitálnu identitu. Tú by mohli banky zdieľať medzi sebou a tak by overovanie prebiehalo podstatne rýchlejšie. Navyše by stálo aj oveľa menej financií. Utópiou samozrejme je, že by aj takéto prevody boli z veľkej časti za minimálny poplatok alebo dokonca bez poplatku.

CBDC a finančná stabilita

Niet pochýb o tom, že dôvera je veľmi podstatnou súčasťou finančného systému. Či už ide o dôveru v hodnotu peňazí, ktoré máte v peňaženke alebo na účtoch alebo dôveru v to, že dané peniaze skutočne nejakú hodnotu majú. Akonáhle sa tak naštrbí dôvera vo finančný systém alebo kredibilitu komerčnej banky, väčšinou nastáva takzvaný bank run. Pri bank rune ľudia vo veľkom vyberajú peniaze z jednej komerčnej banky. Pokiaľ daná banka nedostane pomoc vo forme bailoutu zo strany štátu, väčšinou krachuje. Stalo sa tak napríklad v prípade banky Northern Rock počas Finančnej krízy 2007- 2008.

Problém s dôverou sa môže naštrbiť aj počas aktuálnych problémov s koronavírusom. Táto pandémia začína úplne zamrazovať ekonomiky jednotlivých štátov po celom svete. Tie budú opäť musieť vynaložiť extrémne množstvo úsilia, aby zachránili krachujúce spoločnosti. Pri bailoutoch pritom určite použíjú miliardy až bilióny. Tie však budú investované do veľkých korporátov a nie ľuďom, ktorí tieto peniaze môžu potrebovať oveľa viac.

V prípade retail CBDC a situácie, ktorá nastáva teraz, by sa centrálna banka mohla rozhodnúť podporiť jednotlivcov a domácnosti priamo (niečo ako helicopter money), čím by nielenže pomohli tým, ktorí to potrebujú v čase krízy najviac, ale takisto by výrazne znížili „novodobé pohnútky“ veľkých korporátov s extrémnymi dlhmi. Tieto korporáty totižto dúfajú, že rovnako ako tomu bolo v prípade Finančnej krízy 2007-2008, tak v prípade najväčších finančných spoločností, štát zasiahne, ak im hrozí krach. Tým však banky podnecujú zadlžovanie sa tých spoločností, ktoré často výrazne hazardujú s financiami. A koniec koncov, presne na toto správanie doplatia vždy najmä jednotlivci a domácnosti. Pri retail CBDC by to tak ale byť nemuselo.

CBDC a ochrana používateľov

Istým prvkom ochrany by samozrejme bola nižšia náchylnosť ku krízam alebo extrémnej finančnej nestabilite. Kvôli ekonomickým a biznisovým cyklom to však nie je také jednoduché. Avšak to by nebolo všetko, v čom by retail CBDC vedela pomôcť. Retail CBDC by totižto mohla byť skvelá možnosť, ako mať peer-to-peer platobné systémy. Tento systém by mal byť dôveryhodný a ľudia by sa tak nemuseli strachovať o extrémne scenáre ako krach burzy, hacky alebo zlyhania vývojárskych tímov. Retail CBDC by tak mohla priniesť istotu a vylepšiť naštrbenú dôveru vo finančný systém.  

Problémy s retail CBDC?

Jeden z najčastejších argumentov kritikov CBDC je, že aktuálny systém nie je priveľmi odlišný od sveta s retail CBDC. Tí tvrdia, že peniaze sú už vo veľkej väčšine úplne digitálne najmä kvôli tomu, že extrémne množstvo transakcii je už sprostredkovaných online alebo pomocou mobile bankingu. Takisto tvrdia, že používanie hotovosti sa úplne vytráca a preto je aktuálny systém veľmi podobný tomu, ktorý by nastal po zavedení akejkoľvek verzie CBDC. Rovnako poukazujú na problém, ktorý by retail CBDC mohla spustiť. Ak by totižto CBDC bola oficiálne vydaná centrálnou bankou, tak by ľudia v čase krízy premenili všetku svoju hotovosť (ako napríklad doláre, eurá) „komerčných bánk“ za menu centrálnej banky. Tým by spôsobili bank runs a nedostatok dopytu po menách komerčných bánk. Rovnako by sa úplne vytratila efektivita monetárnej politiky a celý systém by tak mohol skolabovať.

Na druhej strane tohto argumentu sa však nachádzajú ľudia, ktorí tvrdia, že efektívne nastavená CBDC môže pomôcť centrálnym bankám v časoch finančnej neistoty a rovnako môže dosiahnuť vyšší level finančnej stability, medzinárodné prevodov a ochrany používateľov.

Pravým kryptomenovým nadšencom sa však poväčšinou myšlienka CBDC vôbec nepáči. Problémom má byť najmä centralizovanosť, extrémne vystavovanie sa aktuálnemu finančnému systému a takisto nevyužívanie blockchainu. V podstate, aj napriek všetkým výhodám, ktoré by retail CBDC mohla priniesť, má však pre podporovateľov kryptomien stále jeden veľký problém. Že nie je kryptomenou, ale digitálnou menou.

Zdroj: https://www.coindesk.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart