Digitálne meny centrálnych bánk nie sú náhradou za Bitcoin

Popredný správca bitcoinových fondov Grayscale Investments vo svojej nedávnej správe vysvetľuje, že vnímanie digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) ako náhradu za Bitcoin je nesprávne.

Grayscale Investments vysvetlili niektoré zásadné rozdiely v povahe digitálnych mien centrálnych bánk a Bitcoinu (BTC). V nedávnej správe spoločnosť poznamenáva, že CBDC sú inováciou tradičnej infraštruktúry digitálnych platieb, zatiaľ čo Bitcoin je inováciou samotných peňazí. V dokumente sa uvádza:

„CBDC sú niekedy vnímané ako synonymum alebo ako náhrada digitálnych mien ako je Bitcoin, pritom predstavujú významný odklon od decentralizovaných protokolov, ktoré sú vlastné mnohým kryptomenám. CBDC sa snažia o vylepšenie platobnej infraštruktúry, zatiaľ čo Bitcoin sa snaží o vylepšenie peňazí. Ak CBDC získajú ťah, môžu v skutočnosti podporiť hodnotu Bitcoinu a ďalších digitálnych kryptomien.“

Prečítajte si tiež: Robí Goldman Sachs tú istú chybu ako JP Morgan?

Autor správy – riaditeľ výskumu v spoločnosti Grayscale Investments Philip Bonello – vysvetlil, že CBDC sú digitálne verzie fiatových mien a zachovávajú si mnohé z ich funkcií.

Úspešné CBDC by podľa Bonella mohli zefektívniť distribúciu výhod pre občanov a zabezpečiť automatizované Know-Your-Customer pravidlá a pravidlá proti praniu špinavých peňazí prostredníctvom centrálne riadenej digitálnej knihy.

Vyvoláva to však aj vážne obavy v súvislosti s ochranou súkromia, keďže strana, ktorá riadi túto centrálnu knihu, môže vidieť a spravovať všetky transakcie uskutočňované prostredníctvom CBDC.

Zaujímavosťou je, že bývalý minister financií Spojených štátov Lawrence Summers nedávno uviedol, že súčasný finančný systém poskytuje príliš veľa súkromia. Podľa neho by tento problém mohli vyriešiť CBDC:

„Zo všetkých dôležitých aspektov slobody je podľa mňa schopnosť vlastniť, prevádzať a obchodovať so sumami v hodnote niekoľkých miliónov dolárov tým najmenej podstatným, na ktorý by mali vlády prihliadať. Argumentom v prospech digitálnych mien centrálnych bánk je vyrovnanie podmienok medzi väčšími a menšími investormi a marenie prekvitania anonymných foriem financovania.“

Bonello vysvetľuje, že zavedenie CBDC by si vyžadovalo inováciu finančnej infraštruktúry, konkrétne obchodných platobných riešení, úschovy digitálnych aktív, zmenárenských služieb a peňaženiek. Uviedol, že implementácia takýchto rozsiahlych zmien by určite predstavovala nejaké výzvy:

„Tento druh zmeny by si vyžadoval aj nové metódy a postupy riadenia na rôznych úrovniach, vrátane dohľadu nad stovkami miliónov digitálnych peňaženiek používateľov. Predstavovalo by to významný posun v oblasti spravovania kontroly, pohybov a evidencie peňazí.“

CBDC neupravia menovú politiku

Bonello ďalej zdôrazňuje, že „iniciatívy CBDC majú tendenciu sústrediť sa na výhody platieb v porovnaní so staršími systémami, ale nezdôrazňujú, ako by si mohli CBDC udržať svoju hodnotu v prostredí charakterizovanom menovou infláciou.“ V skutočnosti Bonello zjavne naznačuje, že digitalizácia fiatových peňazí by mohla viest k ľahšiemu vytvoreniu nových fiatových peňazí:

„Ak by centrálna banka úspešne digitalizovala svoju menu, stále by bola schopná diktovať a implementovať menovú politiku. V skutočnosti by bolo s logikou zakódovanou do CBDC pre centrálnu banku jednoduchšie vydávať novú menu a dokonca stanovovať sadzby aktív držaných v osobnej úschove. S tým je v ostrom kontraste Bitcoin, ktorého menová politika je fixná, čo je vlastnosť, ktorá je medzi jeho používateľmi všeobecne známa.“

Bonello svoju myšlienku zakončuje tým, že „tvorcovia politiky rozhodnú o tom, ako sa budú CBDC používať. Bitcoin sa môže považovať za apolitickú alternatívu.“ Zopakoval, že hypotetický digitálny dolár „nezabije” Bitcoin:

„Bitcon umožňuje komukoľvek ukladať a prenášať hodnotu bez rizika znehodnotenia, cenzúry alebo zabavenia. CBDC môžu cenzurovať neustanovené adresy, a centrálne banky budú pokračovať v kontrolovaní menovej politiky. Na prvý pohľad sa zdá, že digitálny dolár môže potlačiť nárast Bitcoinu, pretože sú oba digitálne, ale v skutočnosti neriešia tie isté problémy.“

Zdroj: cointelegraph.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart