Desať vecí, ktoré ste (možno) o kryptomenách nevedeli

Svet kryptomien je dnes už známy naozaj každému, no pre mnohých ostáva veľká jeho časť tajomstvom. Pripravili sme si pre vás 10 faktov, ktoré by vás možno mohli prekvapiť a určite aj o niečo rozšíriť vaše znalosti z tohto digitálneho sveta, o ktorý prejavuje záujem čoraz viac ľudí.

1. Vedeli ste, že úplne prvá platba Bitcoinom sa uskutočnila už 22. mája v roku 2010? Laszlo Hanyecz si vtedy 10 000 Bitcoinmi zaplatil na Floride dve pizze. Dnes asi na tento nákup nespomína rád.

2. Úplne prvý bankomat na Bitcoiny sa nachádza vo Vancouveri. Jeho prevádzku spustili 29. októbra 2013. Dnes ich už máme aj na viacerých miestach na Slovensku.

3. V roku 2014 zanikla najväčšia krypto burza toho času s názvom MT Gox. Cena Bitcoinu sa vtedy prudko prepadla o 40 percent.

4. S tým súvisí aj ďalší bod. Od svojho vzniku rástol Bitcoin takmer v každom roku. Výnimkou je iba jediný – 2014, kedy zaznamenal stratu 62 percent.

5. Keby banky prešli na blockchain, znamenalo by to pre ne obrovské úspory. Ročne by sa táto suma pohybovala medzi ôsmimi až dvanástimi miliardami dolárov.

6. Jedným z najväčších smoliarov kryptosveta je James Howell. V roku 2013 omylom vyhodil harddisk, na ktorom mal v svoje vyťažené Bitcoiny. Bolo ich 7500.

7. Celá bitcoinová sieť má obrovský výkon. Celkovo je na úrovni 500 superpočítačov.

8. Švajčiarsko klasifikuje virtuálne meny ako zahraničné meny.

9. Takmer 3,8 milióna Bitocinov je s vysokou pravdepodobnosťou nenávratne stratených.

10. Najväčšia krádež v kryptosvete sa stala len nedávno. Hackeri v januári tohto roku ukradli menu NEM v hodnote viac ako 400 miliónov dolárov.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart