DeFi sa zotavuje z májového prepadu – problémy by ale nemali nastať

Približne pred 3 týždňami sme zažili jeden z najväčších denných prepadov Bitcoinu, ale aj ostatných kryptomien, v histórii. Napriek tomu, že nešlo ani zďaleka o najhorší prepad, tak stratiť viac ako 50% svojej hodnoty, pričom takmer 40% vrámci pár hodín, dá určite zabrať aj tým najväčším kryptomenovým bullom. A to hovoríme iba o Bitcoine. Množstvo altcoinov či celých sektorov vrámci kryptomien si počínalo ešte horšie. Jedným z týchto sektorov je aj svet decentralizovaných financií (DeFi), ktorý zažíval v posledných mesiacoch exponenciálny rast a tak bola korekcia celého sektora aj čiastočne potrebná. Čo je však podstatné je fakt, že aj napriek veľmi prudkému prepadu sa celý sektor nezrútil, ale naopak sa už pomaly dostáva naspäť.

Aj DeFi dostalo ranu

Prepady na cenách zažilo 19.mája obrovské množstvo kryptomien. Niektorým sa darilo lepšie odolávať tlaku predajcov, iným hrošie, avšak s istotou vieme povedať, že daný prepad žiaden podstatný sektor či známu kryptomenu nezruinoval. Navyše, išlo o veľmi potrebný „reštart,“ keďže kryptomeny takpovediac neustále rástli už od septembra 2020. Aj preto bol takýto výplach potrebný, pričom je pozitívnou správou, že ovplyvnil aj DeFi svet, pretože ten sa v posledných týždňoch zdal byť až príliš nafúknutou bublinou.

Nikto nemôže pochybovať o tom, že DeFi svet rástol extrémne rýchlo. Možno rýchlejšie, ako bolo zdravé a preto je podstatné, že ho táto korekcia trošku prečistila od weak hands či prebytočnej prepákovanosti. Okrem toho, že sa DeFi Index, ktorý sleduje cenu niekoľkých DeFi projektov, ktoré sa obchodujú na burze Binance, prepadol o takmer 70% od svojho ATH, sme videli aj extrémne počet likvidácii pozícii. Ten sa dostal vrámci DeFi sveta na svoje ATH, kedy bolo iba za jeden deň zlikvidovaných až 615 miliónov dolárov v prepákovaných pozíciách.  Avšak prepad DeFi sveta sa dal badať aj inde.

Zdroj:TheBlockResearch

Vidno ho bolo napríklad aj na objemoch decentralizovaných búrz (DEX), ktoré mali pred prepadom rekordné čísla. Absolútne najviac sa darilo Uniswapu, ktorý ale aj kvôli danému prepadu stratil obrovský počet obchodov a transakcií, čo sa odzrkadlilo najmä na celkovom zobchodovanom objeme prostredníctvom tejto burzy po prepade.  

Zdroj:Dune Analytics

Objemy, ale aj denné zisky, stratili aj ostatné kryptomenové decentralizované burzy ako napríklad SushiSwap, Compound či Curve. Pomerne prekvapivé ale je, že napriek prepadom sa aj vrámci tohto sektora našli projekty, ktorým sa podarilo prepad prežiť pomerne solídne. Ide napríklad o projekt Aave, ktorý je súčasťou DeFi lending trhu a ako ukazuje nasledovný graf (zobrazujúci zostávajúci dlh vrámci platformy), tak sa z daného prepadu dostal veľmi rýchlo.

Zdroj:Coingecko

Okrem iného sa veľmi darilo aj celkovému počtu používateľov, ktorí sú zobrazení ako aktívne adresy v DeFi svete. Na nasledujúcom grafe je napríklad vidno, že nielenže 19. mája neprišlo ku žiadnemu extrémnemu prepadu, ale taktiež aj to, že sa postupne tieto adresy dostávajú na levely spred začiatku mája.

Zdroj:IntoTheBlock

DeFi určite nepovedalo posledné slovo

Nech už by dopadol tento prepad akokoľvek, tak je jasné, že DeFi svet nepovedal ani zďaleka posledné slovo. Do tohto sektora sa vrámci kryptomien vkladá stále viac a viac nádejí, pričom na jeho vývoji či implementácii pracuje neustále väčší počet ľudí. Niet sa pritom ale čomu diviť, keďže DeFi svet nie je ani zďaleka iba o yield farmingu či liquidity pooloch.

Prečítajte si tiež: Norton ponúkne platformu pre jednoduchú ťažbu Etheru

Tento svet má predstavovať príležitosť ako sa presunúť z tradičného finančného systému, ktorý je zastaralý a neefektívny na nový, prústupnejší, decentralizovanejší a lacnejší finančný systém, ktorého súčasťou bude môcť byť každý. Mal by tak slúžiť najmä tým ľuďom, ktorí aktuálne nemajú bankové účty či prístup ku finančnému sektoru. Podľa rôznych odhadov to môže byť celkovo až 2 miliardy ľudí, ktorí sú aktuálne odstavení od finančného sveta a to iba preto, ako neefektívne funguje. To by malo zmeniť práve DeFi.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Aj preto nemá zmysel sa pozerať na jednodňový prepad, ktorý síce mohol byť pomerne veľký, avšak ani zďaleka nezachytáva myšlienku sveta decentralizovaných financií. Tá je totižto omnoho robustnejšia a podstatnejšia, ako jednodňový prepad na kryptomenovom trhu, čo potvrdzuje aj fakt, že mnohé z DeFi projektov už boli schopné opätovne narásť na cene, objemoch či počte adries naspäť.

Zdroje: https://medium.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences