Ďalšie kolo testovania čínskej CBDC – skúška offline platieb je tu!

Už dlhší čas sme sa v našom magazíne nezmienili o tom, ako sa darí niektorému z CBDC projektov, ktoré sú aktuálne vyvíjané, testované alebo implementované po svete množstvom centrálnych bánk. Z veľkého množstva centrálnych bánk, ktoré sa o vlastné CBDC snažia, vyčnieva najmä jedna – Čínska ľudová banka. Všetko nasvedčuje tomu, že Čína je naozaj výrazne popredu čo sa testovania a implementovania vlastnej digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Na digitálnom yuane sa pracuje už niekoľko rokov, pričom najmä tento rok zaznamenala Čínska ľudová banka pomerne veľký pokrok. Ten pokračuje aj ďalším testovaním, ktoré sa bude diať v polovici decembra.

Suzhou ako ďalší „pokusný králik“

Suzhou, mesto s viac ako 10 miliónmi obyvateľov, bude ďalšou oblasťou v Číne, kde príde ku výraznejšiemu testovaniu DC/EP (digital currency / electronic payment system), ako znie oficiálny názov pre digitálny yuan. Ide už o druhú skúšku, ktorá bude prebiehať na pomerne vysokej škále, pričom prvá predbehla iba približne pred mesiacov v meste Shenzen. Viac ako 50 000 obyvateľov tohto mesta dostalo vtedy digitálny yuan v hodnote približne 30 dolárov, pričom mali určené obdobie, kedy ich mohli minúť. Taktiež bolo pre nich vyhradených približne 3 000 obchodov, kde ich mohli minúť. Podobným štýlom by malo fungovať aj testovanie v Suzhou.

Prečítajte si tiež: CIO BlackRocku verí, že Bitcoin môže nahradiť zlato

Toto testovanie digitálneho yuanu však prinesie aj určité zmeny a novinky. Dňa 12. decembra budú mať obyvatelia Suzhou možnosť vyskúšať digitálny yuan v obchodoch po celom meste. O koľko obchodov pôjde, akú sumu obyvatelia dostanú a koľko ich bude je na teraz neznáme. Na druhú stranu bude možné pri tomto kole testovania vyskúšať offline platby prostredníctvom NFC technológie (near field communication). Transakcie sa tak budú môcť uskutočniť bez pripojenia na internet (ani jedno zo zariadení pritom nemusí byť online) iba pomocou dotyku telefónu s terminálom. Táto možnosť nebola skúšaná v Shenzene.

Dôležité testovanie v dôležitý deň

Navyše, testovanie v Suzhou prebehne v deň, ktorý je v Číne známy ako „Double 12,“ pričom ide o pomerne významný dátum z pohľadu nákupnej horúčky v krajine. Z časti sa dá tento deň vnímať ako Black Friday a tak sa dá očakávať, že v tom čase bude prebiehať veľký počet transakcii, čo by malo taktiež otestovať digitálny yuan „pod tlakom.“  

Aj táto skúška tak môže napomôcť k tomu, aby sa zistilo to, či sa bude môcť dôjsť ku celoplošnému testovaniu digitálneho yuanu v Chengdu v roku 2022 počas zimných olympijských hier. Pokiaľ by nedošlo ku implementovaniu dovtedy, tak je veľmi pravdepodobné, že v prípade úspechu digitálneho yuanu práve počas olympijských hier, by došlo ku následnému rozšíreniu digitálneho yuanu po celej krajine práve po olympijských hrách. Pravdepodobne by tak išlo o prvú národnú CBDC, ktorá by používaná jednou z najväčších ekonomík sveta a mohla by tak veľa napovedať do toho, ako sa bude vyvíjať finančný svet v budúcnosti.   

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://www.theblockcrypto.com/, https://www.coindesk.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart