Daimler uskutočnil prvú transakciu na blockchain sieti Marco Polo.

Výrobca áut Daimler uskutočnil svoju prvú transakciu v obchodno-finančnej sieti Marco Polo, založenej na blockchaine. V súčasnosti je zabezpečenie tradičných platieb na papieri ako napríklad dokumentárny akreditív pre medzinárodné obchodné transakcie neefektívne.

Podľa tlačového vyhlásenia pilotná obchodná transakcia spoločnosti, ktorá vlastní aj značku Mercedes-Benz, spracovala údaje potrebné na výmenu platieb so strojárskou firmou a výrobcom dielov Dürrom. Do obchodu sa zapojila aj nemecká banka Landesbank Baden-Württemberg (LBBW).

Transakcia zahŕňala dohodu o objednávke a dodávke vyvažovacieho systému od dcérskej spoločnosti Dürru, Schenck cez systém Marco Polo. Platba bola vopred dohodnutá prostredníctvom podmienečného záväzku od banky Daimleru. Po dodaní objednaného zariadenia boli údaje o plnení zadané do Marco Polo a automaticky zladené s dohodnutými údajmi o transakciách, čím vznikol neodvolateľný platobný záväzok.

Marco Polo, založený startupmi R3 a TradeIX, je postavený na blockchain platforme R3, Corde. Cieľom tejto siete je zabezpečiť konektivitu v reálnom čase, zvýšiť transparentnosť obchodných vzťahov a znížiť prekážky prístupu ku kapitálu.

Podľa oznámenia LBBW je v súčasnosti zabezpečenie tradičných platieb na papieri ako napríklad dokumentárny akreditív pre medzinárodné obchodné transakcie neefektívne a pomalé a vyžaduje si viac systémov a množstvo sprostredkovateľov, ako sú poskytovatelia logistiky, poisťovatelia a colné orgány.

Proces vedený v „minútach namiesto dní“ – presvedčil Dürr a Daimler, že blockchain môže tento proces „urýchliť a zjednodušiť,“ uviedla banka.

Susanne Schlegel, finančná riaditeľka divízie meracích a procesných systémov Schencku a Dürru, uviedla:

„Zameriavame sa na zvýšenie efektivity nielen s ohľadom naše stroje a systémy, ale aj na naše obchodné procesy. Úspešný pilotný projekt medzi Daimlerom a LBBW demonštruje skutočný potenciál efektivity finančných procesov digitálneho obchodu. Inovatívne platformy a technológie, ako sú Marco Polo a Corda, nám umožňujú znižovať zložitosti pri plnení objednávok – v prospech všetkých účastníkov.“

Schopnosť automaticky spúšťať platby bola míľnikom pre túto sieť, ktorá bola ohlásená v auguste. Prvá takáto transakcia Marco Polo zahŕňala LBBW, Commerzbank a poskytovateľa logistiky Logwin AG, ktorý pridal údaje do blockchainu, aby mohol iniciovať platbu. Projekt Marco Polo ohlásil v posledných týždňoch nových členov s tým, že Bank of America aj Mastercard sa prihlásili k projektu, hľadajúc nové možnosti v ich biznisoch obchodných financií.

Zdroj: https://www.coindesk.com/daimler-carries-out-first-transaction-on-marco-polo-blockchain-trade-network

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart