Crypto Valley – zistite, prečo je vo Švajčiarsku hlavné mesto blockchainu

Viacero krajín by si chcelo prisvojiť titul hlavný “krypto národ” sveta. Švajčiarsko je krajinou, ktorá na to má nielen skvelé predpoklady ako priamu demokraciu a prívetíve ekonomické prostredie ale aj fungujúcu Crypto Valley Association, plánovanú národnú krypto burzu a za sebou niekoľko úspešných blockchainových iniciatív.

Crypto Valley 

Napriek tomu, že korene Vitalika Buterina sa nachádzajú v Kanade a Rusku, nadácia Ethereum sa rozhodla usadiť vo Švajčiarsku. Teraz je mesto Zug domovom pre viac ako 200 blockchainových obchodných spoločností a združení, nazývaných Crypto Valley Association. Združenie zahŕňa širokú škálu spoločností, mimovládnych organizácií a jednotlivcov v rôznych odvetviach, pochádzajúcich z viac ako 20 krajín. Ich cieľmi na rok 2018 je mať pomocou správnych lídrov a agendy vplyv na to aby sa Švajčiarsko stalo “Crypto Nation”. V tomto roku usporiadali Crypto Valley Conference, kde o najnovšom pokroku a budúcnosti blockchain technológie diskutovalo 650 účastníkov a 70 rečníkov.

Najdôležitejšie je, že Crypto Valley zaviedlo pre svojich členov kódex správania. Zahŕňa to aj kódex správania pre ICO, ktorý ustanovuje zodpovednosť za zúčastnené začínajúce podniky podstupujúce ICO. Musia dodržiavať osobitné pravidlá, ako je napríklad informovanie spoločenstiev o pokroku projektu a súvisiacich rizikách.

Kryptomenový národ 

Blockchain hlasovanie

Existujú širšie iniciatívy, ktoré majú potenciál začleniť blockchain do švajčiarskej spoločnosti. Zug nie je len domov Crypto Valley ale prebehlo tu aj testovania hlasovania jeho obyvateľov pomocou blockchainu. Ako informovala Švajčiarska tlačová agentúra začiatkom júla celý proces bol úspešný.

Mesto Zug vytvorilo systém eID už v roku 2017, ktorý umožnil zúčastneným občanom hlasovať pomocou svojich smartfónov spojených s ich digitálnym identifikátorom. Samozrejme, testovanie prebehlo v malom a hlas bol nezáväzný. Napriek tomu predstavoval významný dôkaz o tom, že koncepcia použitia blockchainu a digitálnej identity pre potreby mesta je správna.

Národná kryptomena?

Švajčiarska vláda požiadala o vypracovanie štúdie o možnosti národnej kryptomeny. Vedúci Švajčiarskej národnej banky Thomas Moser to dočasne zrušil a na júnovej konferencii Crypto Valley vyhlásil, že technológia je v súčasnosti “príliš mladá” na celonárodné prijatie.

Konferencia tiež privítala švajčiarskeho ministra hospodárstva Johanna Schneidera-Ammanna. Upozornil na to, že netreba byť príliš pomalý, ale ani príliš rýchly pri prijímaní technológií, ako je napríklad blockchain. Taktiež predtým hovoril o svojej vízii, aby sa Švajčiarsko stalo prvým “krypto národom” sveta.

Finančné podnikanie

Švajčiarsko podporuje finančné podnikanie oveľa viac ako iné krajiny. Jeho postoj k blockchainu a kryptomenám nie je iný. Napríklad švajčiarska banka Hypothekarbank Lenzburg je prvá, ktorá ponúka klientom kryptomenové bankové účty. Švajčiarsky úrad pre dohľad nad finančným trhom (FINMA) už vo februári vydal usmerňovací dokument ohľadom ICO regulácií. Opisuje kategorizáciu rôznych tokenov a ich všeobecné zaobchádzanie podľa švajčiarskeho práva. Napriek uznaniu, že regulácia je v mnohých prípadoch nevyhnutná, sprievodná tlačová správa uviedla, že blockchain technológia má inovačný potenciál.

Krypto burza

Švajčiarska spoločnosť SIX Exchange oznámila 6. júla, že plánuje spustiť plne integrovanú infraštruktúru na obchodovanie, vysporiadanie a správu digitálnych aktív. Burza SIX so sídlom v Zurichu je plne regulovanou burzou a nová krypto burza s označením SDX bude podliehať rovnakej kontrole. Je to obrovský krok vpred. Podľa internetovej stránky SIX, bude digitálna burza poskytovať bezpečné prostredie na vydávanie a obchodovanie s digitálnymi aktívami a umožní tokenizáciu existujúcich cenných papierov a nebankovateľných aktív, aby sa predtým neobchodovateľné aktíva stali obchodovateľnými. Celý proces sa uskutoční začiatkom 2019.

1

O tom, v ktorých ďalších 4 krajinách sa budujú inteligentné mesta pomocou blockchainu sa možete dočítať aj v našom ďalšom článku

 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart